Narodowe Święto Niepodległości w Gogolinie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Gogolin mały w bieżącym roku wyjątkowy charakter. Gogolińskie uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy przed Urzędem Miejskim w Gogolinie.
Na czele z pocztem sztandarowym, pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy zebrali się przedstawiciele samorządu Gminy Gogolin oraz Starostwa Powiatowego w Krapkowicach, kierownicy i dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, reprezentacja Straży Miejskiej oraz Posterunku Policji w Gogolinie i Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach, a także przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” i Związku Kombatantów RP. Delegacjom towarzyszyli uczniowie klasy wojskowo – mundurowej Zespołu Szkół w Gogolinie.
Po ceremonii złożenia kwiatów na zaproszenie burmistrza Joachima Wojtali w kościele parafialnym w Gogolinie zaprezentowano oratorium „Krzyż i Orzeł Biały. Chrześcijańskie dzieje Polski – Bóg Ciebie ochrzcił – Bóg dał Ci siłę”.
Imponujące oratorium, którego autorem jest muzyk i kompozytor Robert Grudzień, było bez wątpienia najbardziej widowiskowym elementem patriotycznych obchodów. Historia Polski, począwszy od chrztu Mieszka, została przedstawiona w formie artystycznej podróży w czasie. Narracji prowadzonej przez Annę Seniuk towarzyszyła muzyka w wykonaniu filharmoników lubelskich. W oratorium znalazły się również partie solowe, które wykonali soliści Filharmonii Lubelskiej oraz dzieci i młodzież z zespołu „Zakrzewiaki” z Zakrzewia. Do Gogolina zawitał także kompozytor – Robert Grudzień, który wykonał partie organowe. Obchody zwieńczyła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem mieszkańców, licznych gości i pocztów sztandarowych.