Jarmark Wielkanocny w Gogolinie
Lokalne tradycje świąteczne w gminie Gogolin trzymają się mocno. Świadczy o tym chociażby udział ponad 46 twórców w konkursie kroszonkarskim, wspaniałe wypieki i bogate stoiska przygotowane na doroczny Jarmark Wielkanocny.
Jarmark należy już do najważniejszych imprez kulturalnych w gminie i przyciąga rzesze mieszkańców i gości. Tak też było w niedzielę (22.03.), gdzie od wczesnych godzin popołudniowych Hala Sportowa im. Bernarda i Zygfryda Blautów w Gogolinie – Karłubcu tętniła życiem. Punktualnie o godz. 14.00, dorośli, młodzież i dzieci rozpoczęli artystyczne zmagania IV Gminnym Konkursie Kroszonkarskim i Zdobienia Jaj Wielkanocnych im. Jerzego Lipki. Owocem konkursu są wspaniałe kroszonki zdobione tradycyjną metodą rytowniczą, ale również kolorowe pisanki, gdzie fantazja twórców nie miała granic. Dziękując twórcom za udział w konkursie, burmistrz Joachim Wojtala wspomniał Patrona tego przedsięwzięcia, przypomniał też o obowiązku pielęgnowania bogatej skarbnicy kulturowej Ziemi Gogolińskiej.
Wyniki Konkursu Kroszonkarskiego 2015.pdf (130,80KB)
Jednym z najważniejszych punktów programu był „Konkurs na Babę Wielkanocną i Wypieki Świąteczne”. Na konkurs przygotowano 25 imponujących wypieków. Dominowały wielkanocne baby piaskowe i drożdżowe, nie zabrakło jednak zajęcy z ciasta, wielkanocnych koszy i kompozycji, znalazła się nawet „Marzanna”…
Wyniki Konkursu na Babę Wielkanocną i wypieki świąteczne 2015.pdf (210,71KB)
Wspaniale i kolorowo prezentowały się liczne stoiska, które przygotowali:
- Sołectwo Chorula i Sołectwo Obrowiec;
- Dzielnica Gogolin – Strzebniów;
- Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie;
- Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie;
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie;
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni;
- Zespół Szkół w Gogolinie;
- Świetlica Środowiskowa w Obrowcu i Gogolinie;
- Dom Spokojnej Starości w Kamionku;
- Klub Seniora;
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Krapkowicach;
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Krapkowicach;
- Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A.;
- Twórczyni ludowa Grażyna Czekała;
- Kwiaciarnia „Pod Aniołem” - Obrowiec;
- Piekarnia Drost - Gogolin;
- Wiklina Baron - Zarzecze;
- Jan Paterak - stoisko z ozdobami z brzozy.
W ramach współpracy partnerskiej stoiska przygotowali również mieszkańcy Łodygowic i Jablunkova, którzy prezentowali nie tylko ozdoby wielkanocne, ale również miejscową sztukę ludową. Wszelkie oczekiwania przeszła jednak oferta „kawiarenki” organizowanej corocznie przez karłubieckich rodziców i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie – Karłubcu. Można w niej było spróbować aż 40 rodzajów domowego ciasta!
Organizatorzy Jarmarku Wielkanocnego przygotowali także bogaty program artystyczny. Wystąpiły przedszkolaki z Zakrzowa i dzieci z przedszkoli w Gogolinie, mistrzowie śląskiej gwary – zwycięzcy gminnej edycji konkursu „Śląskie Baranie”, Zespół Mażoretek „Arriva” oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie.
Organizatorem Jarmarku Wielkanocnego był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Urząd Miejski w Gogolinie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gogolinie i Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie.