System wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz system wykrywania i alarmowania
W celu zapewnienia skutecznego uzyskiwania i wymiany informacji o zagrożeniach ludzi i środowiska, ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku ich wystąpienia w czasie pokoju oraz podczas osiągania wyższych stanów gotowości obronnej państwa lub wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, na terenie gminy Gogolin funkcjonuje System Wczesnego Ostrzegania o Zagrożeniach (SWO) oraz System Wykrywania i Alarmowania (SWA).
SWO w gminie Gogolin funkcjonuje w oparciu o Gminne Centrum Reagowania (GCR) w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gogolinie oraz całodobowo w sytuacji zagrożenia po rozwinięciu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (GZZK).
Gminne SWO współpracuje z powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami, których statutowa działalność przewiduje zadania związane z monitorowaniem i wykrywaniem zagrożeń, przekazywaniem informacji o ich wystąpieniu, opracowaniem danych oraz ostrzeganiem i alarmowaniem.
SWA uruchamiany w sytuacji podnoszenia gotowości obronnej państwa funkcjonujące w oparciu o Radiofoniczną Drużynę Alarmowania
Do głównych zadań SWO należy:
- zbieranie i weryfikacja oraz wstępna analiza informacji o możliwości wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz zagrożeń skażeniami środowiska;
- pozyskiwanie informacji co do rodzaju, miejsca i skali zaistniałych zagrożeń (w tym skażeń);
- ostrzeganie i alarmowanie ludności o zbliżających się zagrożeniach;
- koordynacja likwidacji skutków zagrożeń.
ALARMOWANIE I OSTRZEGANIE
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję oraz prasę. Do ostrzegania i alarmowania wykorzystywane są także wiadomości tekstowe (SISMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, urządzenia głośnomówiące pojazdu Straży Miejskiej, informacje na stronie internetowej UM w Gogolinie www.gogolin.pl, komunikaty na tablicach ogłoszeń, komunikaty i informacje przekazywane przez sołtysów, megafony itp.
ALARMY
Alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym. Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły.
OSTRZEŻENIA
Ostrzeżenia przekazywane w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze w sytuacji dużego zagrożenia przekazywane są głównie w środkach masowego przekazu.
UWAGA!
Syreny wykorzystywane także są w ćwiczeniach przeprowadzanych przez wojewodów. Informacja o takim ćwiczeniu przekazywana jest do mediów co najmniej dobę przed przeprowadzeniem ćwiczenia.
PAMIETAJ
Jeżeli usłyszałeś lub zobaczyłeś sygnał alarmowy, słuchaj lokalnych stacji radiowych lub telewizyjnych i oczekuj na komunikaty związane z zasadami postępowania.