Bezpieczeństwo w Gminie Gogolin w 2025 roku
Ocena stanu bezpieczeństwa w Gminie Gogolin za rok 2025 była jednym z tematów XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Gogolinie, która odbyła się 21 maja. Radni wysłuchali sprawozdań z działań policji, straży pożarnych oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej w Gogolinie.
Z danych przedstawionych przez Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach mł. insp. Krzysztofa Kociugę wynika, że w minionym roku na terenie Gminy Gogolin ujawniono ogółem 163 przestępstwa, z których 14 miało związek z prowadzeniem pojazdów po alkoholu. 33 czyny miały charakter przestępstw z grupy szczególnie uciążliwych społecznie, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do roku 2024, gdy odnotowano ich 45. W minionym roku były to głównie kradzieże mienia (25), w tym jedna kradzież samochodu, a także uszkodzenie mienia (5), spowodowanie uszczerbku na zdrowiu (2) oraz pobicie (1). W ruchu drogowym na terenie Gminy Gogolin doszło w minionym roku do 6 wypadków i 116 kolizji, z czego najpoważniejsze zdarzenia miały miejsce na autostradzie A4.
Ocenę bezpieczeństwa pożarowego Gminy Gogolin w 2025 roku przedstawił Prezes Zarządu Gminnego ZOSP w Gogolinie dh Joachim Wojtala. Zaś dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krapkowicach st. bryg. Lucjan Lubaszka przedstawił informację Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach o stanie bezpieczeństwa powiatu krapkowickiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za rok 2025. Z informacji tych wynika, że jednostki OSP z terenu Gminy Gogolin należały do najlepiej zorganizowanych, wyszkolonych i wyposażonych w powiecie krapkowickim. Liczyły łącznie 134 czynnych strażaków, w tym 53 z uprawnieniami dowódcy oraz 77 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W roku 2025 na terenie Gminy Gogolin zanotowano 155 zdarzeń, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do roku poprzedniego, gdy było ich aż 238. W 99 przypadkach były to miejscowe zagrożenia, w 37 - pożary, zaś zgłoszeń fałszywych odnotowano 19. Najczęstszymi powodami wezwań były zdarzenia drogowe (33), zagrożenia związane z silnym wiatrem (33), przyrost wód (29), gwałtowne opady deszczu (27) oraz zdarzenia medyczne (16). Łącznie jednostki OSP z terenu gminy odbyły 174 wyjazdy do akcji, wobec 264 w roku 2024. Pamiętajmy jednak, że statystyki roku 2024 podniosła wrześniowa powódź. Miniony rok oszczędził Gminie Gogolin zdarzeń katastrofalnych i klęsk żywiołowych.
Z informacji przekazanych przez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej Marka Doleżycha wynika, iż gogolińska Straż Miejska zrealizowała w 2025 roku 2328 zadań i zabezpieczeń, które dotyczyły w głównej mierze współdziałania z jednostkami samorządowymi oraz właścicielami i zarządcami posesji na terenie gminy. 103 razy strażnicy podejmowali działania we współpracy z organami ścigania, 26 razy współdziałali z innymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia, usuwania awarii oraz miejscowych zagrożeń oraz współpracowali w zabezpieczeniu 15 imprez i zgromadzeń publicznych. Straż Miejska podjęła 120 interwencji w związku z naruszeniami prawa – głównie porządku publicznego, bezpieczeństwa osób i mienia, bezpieczeństwa w komunikacji, ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o odpadach. Angażowała się także w szereg akcji profilaktyczno-edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w ogólnopolskie akcje: „Bezdomny”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Znicz” oraz „Horyzont”.
Dzięki współpracy służb gminnych i państwowych Gmina Gogolin jest spokojnym i bezpiecznym miejscem do życia. Samorząd dokłada ciągłych starań do wzmacniania potencjału swoich jednostek oraz wspiera policję i straż pożarną. W roku 2025 Gmina Gogolin dofinansowała kwotą 83 375 zł zakup radiowozu marki Toyota oraz przekazała dodatkowe 10 455 zł na doposażenie nieoznakowanego radiowozu. OSP Kamień Śląski otrzymała nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, zakupiony w ramach programu „Bezpieczne opolskie – zakup sprzętu dla jednostek OSP do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych” za 367 tys. złotych. Dla OSP Obrowiec zakupiono pojazd typu quad oraz drona z systemem termowizji o wartości 100 tys. złotych. W tamtejszej remizie stanęła też warta 80 tys. złotych pralnica do strażackich kombinezonów, która służy wszystkim jednostkom gminy. Ponadto w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 zakupiono sprzęt specjalistyczny o wartości ponad 730 tys. złotych.
Stan bezpieczeństwa w Gminie Gogolin w 2025 r.