Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odpust Świętego Jacka

Uroczystości odpustowe

 

W minioną sobotę i niedzielę tj. 20.08 i 21.08.2005r. przeżywaliśmy w Kamieniu Śląskim odpust ku czci Świętego Jacka połączony z Jarmarkiem Odpustowym. Uroczystość rozpoczęły nieszpory połączone z Mszą Świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił ks. Józef Kara. Po Mszy Świętej przy dźwiękach orkiestry z Śląskich Zakładów Przemysłu Wapienniczego OPOLWAP, przeszliśmy w procesji z kościoła parafialnego do Sanktuarium Św. Jacka. Po nabożeństwie w parku otaczającym zamek rozpoczął się przeprowadzany po raz drugi Jarmark Odpustowy.

W sobotni wieczór razem z naszymi gośćmi bawiliśmy się na zabawie, do której przygrywał nam zespół COMODO.

Z kolei w niedzielę około godziny 10.00 przy wejściu do parku witaliśmy piesze pielgrzymki z figurami, które przybyły do nas z sąsiednich wsi. O godzinie 11.00 odbyła się uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Bp. Jan Kopiec. Podczas Mszy Świętej towarzyszyła nam orkiestra zakładu GÓRAŻDŻE CEMENT S.A. i chór z Jablonkova (Republika Czeska). Po sumie starym zwyczajem udaliśmy się procesją z Sanktuarium do Kościoła, aby tam odśpiewać dziękczynne Te Deum.

Już od sobotniego wieczora nasz Kamień wyglądał kolorowo. Jarmarkowi w parku towarzyszyły karuzele rozstawione obok stawu i stragany ze słodyczami i zabawkami.

Po tradycyjnym odpustowym obiedzie, mogliśmy z naszymi gośćmi odpocząć i bawić się przez całe niedzielne popołudnie przy koncertach orkiestr dętych: GÓRAŻDŻE CEMENT S.A., Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gminy Łodygowice, Orkiestry Dętej Parafii Ciasna, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Gogolin, Zespołu Tanecznego Iskierki, Chóru Parafii Bożego Ciała z Jablonkova, Zespołu Folklorystycznego z Kamienia Śląskiego. Nasz Jarmark zakończył się udaną zabawą, do której przygrywał nam zespół Andromex.

Organizatorami Jarmarku byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego, Zamek Odrowążów, Urząd Miejski w Gogolinie. Przedsięwzięcie wsparły finansowo Śląskie Zakłady Przemysłu Wapienniczego OPOLWAP. W ramach ruchu Odnowy Wsi, sporządzony przez nasze Stowarzyszenie projekt został wyróżniony przez Urząd Marszałkowski. 

   


Sobotnie uroczystości:

 

Brak opisu obrazka

Msza święta rozpoczynająca uroczystości odpustowe

 

Brak opisu obrazka

Procesja parafialna do Sanktuarium Św. Jacka na zakończenie mszy świętej

 


Niedzielne uroczystości:

 

Brak opisu obrazka

Przywitanie procesji z Kamionka

 

Brak opisu obrazka

Suma odpustowa

 

Brak opisu obrazka

Chór z Jablonkova (Republika Czeska)

 

Brak opisu obrazka

Wierni zgromadzeni podczas sumy odpustowej

 

Brak opisu obrazka

Procesja do Kościoła Parafialnego na zakończenie sumy odpustowej


Jarmark odpustowy u Św. Jacka:

 

Brak opisu obrazka

Stragany ze słodyczami i zabawkami

 

Brak opisu obrazka

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Gogolin

 

Brak opisu obrazka

Zespół Folklorystyczny z Kamienia Śląskiego

 

Brak opisu obrazka

Zespół Taneczny Iskierki

 

Brak opisu obrazka

Chór z Jablonkowa (Republika Czeska)