Pokój nr 29
Wydział Planowania i Nieruchomości
Urzędu Miejskiego w Gogolinie
Stanowisko Pracy:
Bernadeta Janik
Tel. 77 4076 835
e-mail: b.janik@gogolin.pl
Jadwiga Tabor
77 40 76 832
e-mail: jtj@gogolin.pl
Dni i godziny obsługi interesantów
- poniedziałek - od godz. 7.30 do godz. 16.30
- wtorek, środa, czwartek - od godz. 7.30 do godz. 15.30
- piątek - od godz. 7.30 do godz. 14.30
Zakres działania - zadania
Nadawanie numeracji porządkowej budynku
Co zrobić krok po kroku
- Przygotuj i złóż wniosek
Wniosek złóż do urzędu miejskiego, na terenie której znajduje się budynek, dla którego chcesz ustalić numer porządkowy.
Urząd sprawdzi, czy twój wniosek o ustalenie numeru porządkowego jest kompletny i pozwala na załatwienie sprawy. Jeżeli twój wniosek nie jest kompletny, to urząd poinformuje cię, co musisz uzupełnić.
- Termin złożenia wniosku
- Dla budynku wybudowanego (ujawnionego w ewidencji gruntów i budynków) - wniosek należy złożyć bez zbędnej zwłoki.
- Dla budynku będącego w trakcie budowy - wniosek można złożyć z chwilą rozpoczęcia budowy, dołączając kopię pozwolenia na budowę.
- Dla budynku prognozowanego do wybudowania - na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania terenu, które przeznaczone są pod budownictwo, wniosek można złożyć w każdej chwili, a w przypadku braku planów wniosek można złożyć z chwilą otrzymania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z kopią tej decyzji.
- Dostaniesz zawiadomienie o ustaleniu numeru porządkowego
Urząd dokona oceny twojego wniosku oraz załączników. Następnie ustali numer porządkowy i zawiadomi cię o jego nadaniu – nawet wtedy, gdy nie jesteś właścicielem albo władającym nieruchomością. Takie zawiadomienie urząd wyśle także do wszystkich właścicieli nieruchomości lub innych podmiotów, które władają nieruchomością – uwidocznionych w ewidencji gruntów i budynków.
- Termin wydania zawiadomienia
Przepisy nie mówią w jakim terminie urząd wyda ci zawiadomienie o ustaleniu numeru porządkowego budynku. W praktyce urzędy ustalają numer porządkowy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
- Umieść na budynku tabliczkę z numerem porządkowym
Zamontuj tabliczkę z numerem porządkowym. Zrób to w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku albo na ogrodzeniu. Dowiedz się, czy samorząd terytorialny nie wprowadził obowiązku umieszczania na tabliczce innych informacji, np. nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego a także nazwy ulicy czy placu. Tabliczkę z numerem musisz zakupić na swój koszt.
- Obowiązek zamontowania tabliczki z numerem mają właściciele danej nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają. Są to np. użytkownicy wieczyści, dzierżawcy lub zarządcy.
Termin umieszczenia tabliczki
Tabliczkę z numerem porządkowym umieść w widocznym miejscu w ciągu 30 dni od dnia, w którym otrzymasz zawiadomienie o ustaleniu numeru.
- Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika.
- Jak możesz się odwołać
Przepisy nie przewidują możliwości odwołania się. Jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania to urząd nie ma podstaw, aby odmówić ci ustalenia numeru porządkowego. Jeżeli jesteś niezadowolony z działań urzędu to możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego. Skargę możesz wnieść dopiero po tym jak wezwiesz na piśmie urząd do usunięcia naruszenia prawa.
Uzyskaj decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego
Kto może złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy
Wniosek o ustalenie warunków zabudowy może złożyć każdy. Nie musisz być właścicielem nieruchomości ani posiadać innego tytułu do dysponowania nieruchomością, której dotyczy wniosek. Urząd może otrzymać kilka różnych wniosków dotyczących tej samej nieruchomości. Co ważne, jeśli na podstawie decyzji o warunkach zabudowy inwestor uzyska pozwolenia na budowę na jedną z inwestycji, może to wykluczyć realizację pozostałych.
Co zrobić krok po kroku
- Przygotuj i złóż wniosek oraz załączniki
W urzędzie sprawdzą, czy złożyłeś wniosek do odpowiedniego urzędu – czyli zgodnie z właściwością miejscową. Jeśli nie, to twój wniosek zostanie jak najszybciej przekazany do właściwego urzędu. O przekazaniu wniosku zostaniesz zawiadomiony.
Urząd sprawdzi kompletność i poprawność wniosku oraz załączników. W przypadku braków, urząd wezwie cię do ich usunięcia. Na uzupełnienie braków będziesz mieć co najmniej 7 dni – licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeżeli nie usuniesz braków w terminie, urząd pozostawi twój wniosek bez rozpoznania – czyli nie wyda ci decyzji. Aby uzyskać decyzję będziesz musiał złożyć nowy wniosek.
Jeżeli nie zapłacisz opłaty skarbowej za wydanie decyzji o warunkach zabudowy, urząd wyznaczy ci termin do zapłaty. Będzie to od 7 do 14 dni. Jeśli nie zapłacisz w wyznaczonym terminie, urząd zwróci ci wniosek.
Brakujące dokumenty złóż w urzędzie, który wezwał cię do usunięcia braków.
- Urząd ustali strony postępowania administracyjnego
Jeśli twój wniosek był kompletny lub uzupełniłeś brakujące dokumenty, to urząd rozpoczyna postępowanie administracyjne. Ustalenie warunków zabudowy nie odbywa się tylko pomiędzy tobą, a urzędem. Stronami będą np. właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości, na które oddziałuje planowana inwestycja. Obszar oddziaływania to teren wokół twojej inwestycji, którego sposób zagospodarowania (w tym zabudowy) może zostać ograniczony przez twoją inwestycję. Urząd wyśle do wszystkich stron postępowania zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Jeżeli liczba stron postępowania przekroczy 20 osób, urząd, po uprzednim zawiadomieniu o wyborze takiej formy, może zawiadomić strony o swoich decyzjach i innych czynnościach przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania. Urząd np. wywiesi informację w budynku urzędu lub opublikuje ogłoszenie na swoich stronach internetowych, czy też w lokalnej prasie. Po 14 dniach od publikacji obwieszczenia uznaje się, że strony zostały poinformowane.
Zawiadomione strony mają prawo do czynnego udziału na każdym etapie postępowania. Urząd ma prawo wezwać osoby (np. ciebie, twojego pełnomocnika oraz inne strony) do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie.
- Urząd oceni merytorycznie twój wniosek
Urząd sprawdzi, czy dla obszaru objętego twoim wnioskiem obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki plan obowiązuje, to urząd wyda decyzję o umorzeniu postępowania. Wtedy swoją inwestycję musisz zrealizować zgodnie z planem miejscowym. Ewentualnie możesz wystąpić o jego zmianę.
- Urząd uzgodni projekt decyzji o warunkach zabudowy z innymi urzędami
Osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje sporządzi projekt decyzji o warunkach zabudowy. Osoba taka może być pracownikiem urzędu lub opracowywać projekty decyzji na zlecenie urzędu. Urząd wystąpi o wymagane uzgodnienia projektu decyzji z innymi urzędami (np. w kwestii ochrony środowiska, obsługi komunikacyjnej, ochrony zabytków, ochrony gruntów rolnych i leśnych itp.). Od rodzaju oraz miejsca lokalizacji inwestycji zależy, z kim urząd dokona uzgodnień. Urząd uzgadniający ma 2 tygodnie na zajęcie stanowiska – licząc od dnia otrzymania wystąpienia o uzgodnienie (z wyjątkiem regionalnego dyrektora ochrony środowiska, który ma 21 dni). Jeśli w tym terminie urząd nie zajmie stanowiska, to uzgodnienie uważa się za dokonane (milcząca zgoda). Uzgodnienie wydawane jest w formie postanowienia. Możesz na nie złożyć zażalenie (tylko wnioskodawca ma takie prawo). W przypadku uzgodnienia w formie milczącej zgody możesz zaskarżyć uzgodnienie tylko w odwołaniu od decyzji. Wyjątkiem od ww. trybu jest uzgodnienie z dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich, który wydaje decyzję w sprawie uzgodnienia. W tym przypadku nie występuje milcząca zgoda.
- Urząd zawiadomi strony o zebraniu materiałów w sprawie
Przed wydaniem decyzji urząd zawiadomi wszystkie strony postępowania o zebraniu kompletu materiałów. Strony (w tym i ty) mogą zapoznać się i wypowiedzieć co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Jeśli z analizy wniosku wynika, że możesz otrzymać decyzję odmowną, urząd wskaże zależne od ciebie warunki, których nie spełniłeś. Aby je spełnić, możesz w terminie wyznaczonym przez urząd złożyć dodatkowe dokumenty.
- Otrzymasz decyzję o warunkach zabudowy
Ile zapłacisz
Brak opłaty, jeśli:
- jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym terenu, którego dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy
- wniosek składa organizacja pożytku publicznego, jednostka budżetowa lub jednostka samorządu terytorialnego
598 zł - opłata skarbowa za decyzję o warunkach zabudowy w pozostałych przypadkach (w szczególności jeśli wniosek składa osoba trzecia, niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości)
Kiedy zapłacić: opłatę skarbową zapłać w chwili złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Dowód zapłaty opłaty skarbowej musisz dostarczyć do urzędu w ciągu 3 dni od złożenia wniosku. Takim dowodem zapłaty może być wydruk potwierdzający wykonanie przelewu w banku. Jeśli nie chcesz przekazać urzędowi oryginału dowodu zapłacenia opłaty skarbowej, to możesz zażądać jego zwrotu. W takim przypadku urząd na złożonym przez ciebie wniosku dokona adnotacji o uregulowaniu opłaty. Natomiast tobie zwróci dowód zapłacenia opłaty – będzie na nim adnotacja urzędu o zapłacie opłaty.
Gdzie zapłacić: opłatę skarbową wpłać na konto urzędu lub zapłać w kasie danego urzędu miasta lub gminy, w którym składasz wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu).
17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (jeśli cię dotyczy)
Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo, to musisz za nie zapłacić opłatę skarbową. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Ile będziesz czekać
Decyzję otrzymasz w ciągu:
- 21 dni – jeśli dotyczy wolno stojącego, maksymalnie dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, a budowa jest prowadzona, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe inwestora;
- 90 dni – w pozostałych przypadkach.
W praktyce termin ten może być dłuższy, ponieważ nie wlicza się do niego terminów przewidzianych na uzyskanie uzgodnień i opinii czy też okresów zawieszenia postępowania. Wydanie decyzji może się również opóźnić np. z winy strony lub przyczyn niezależnych od urzędu.
Jeżeli urząd nie wyda ci decyzji w terminie odpowiednio 21 i 90 dni od dnia złożenia wniosku, możesz wnieść żądanie wymierzenia mu kary pieniężnej w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Żądanie wnosisz do wojewody za pośrednictwem urzędu, który wydaje decyzję o warunkach zabudowy. Urząd nie zapłaci tej kary tobie jako wnioskodawcy, lecz stanowi ona dochód budżetu państwa.
Wydanie zaświadczenia/wypisu/wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Co zrobić krok po kroku
- Przygotuj i złóż wniosek, potrzebujesz do tego numery ewidencyjne działek, dla których ma zostać wydany dokument.
W przypadku braków we wniosku, urząd poinformuje cię o konieczności usunięcia tych braków w podanym terminie. Nie istnieje jeden wzór wniosku.
- Otrzymasz dokument
Urząd wyda ci dokument, jeżeli wniosek został wypełniony poprawnie i wniesiona została właściwa opłata skarbowa.
Ile zapłacisz
- Opłata skarbowa od zaświadczenia – 17 zł.
- Opłata skarbowa od wypisu:
- do 5 stron – 30 zł
- powyżej 5 stron – 50 zł
- Opłata skarbowa od wyrysu:
- 20 zł za każdą pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – nie więcej niż 200 zł
Zsumowana opłata za wypis i wyrys nie może przekroczyć 250 zł.
W przypadku wypisu i wyrysu z planu miejscowego ustalenie kwoty do zapłaty może być trudne oznacza, ponieważ nie zawsze wiadomo, ile stron będzie miał wypis i wyrys. Przed złożeniem wniosku możesz skontaktować się z urzędem i sprawdzić, ile powinieneś zapłacić.
Czasami – po złożeniu wniosku – urząd wydający wypis i wyrys poinformuje cię o wysokości opłaty.
Ważne! Opłaty skarbowej nie płacą m.in. organizacje pożytku publicznego, jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego.
Gdzie zapłacić: na konto urzędu miasta lub gminy, do którego składasz wniosek o wydanie wypisu i wyrysu (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu).
Opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalne) – 17 zł
Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Ile będziesz czekać
Wypis i wyrys otrzymasz w terminie od 7 dni do miesiąca. Zaświadczenie wydane zostanie do 7 dni.
Sporządzanie i zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
Co zrobić krok po kroku
- Przygotuj i złóż wniosek o uchwalenie lub zmianę planu miejscowego
Burmistrz na podstawie twojego wniosku oceni, czy należy przystąpić do sporządzenia planu oraz czy twój wniosek jest zgodny ze studium.
Jeśli uzna twój wniosek za uzasadniony, to przygotuje materiały geodezyjne oraz ustali zakres prac planistycznych. Burmistrz może następnie przekazać twój wniosek do rady gminy, która może podjąć uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego.
Pamiętaj! Twój wniosek nie jest rozpatrywany jak zwykła sprawa w urzędzie – gdzie po złożeniu wniosku otrzymujesz w określonym terminie odpowiedź. Wniosek o uchwalenie lub zmianę planu miejscowego ma charakter propozycji. Przepisy nie przewidują żadnych procedur ani terminów na jego rozpatrzenie. Burmistrz może uwzględnić twój wniosek bądź nie. Od jego rozstrzygnięcia nie możesz się odwołać. Twój wniosek musi zostać zarejestrowany w rejestrze wniosków o sporządzenie lub zmianę planu miejscowego. W praktyce – im więcej wniosków w sprawie uchwalenia lub zmiany planu miejscowego jest rejestrowanych dla danego terenu, tym bardziej prawdopodobne jest, że władze zdecydują o przystąpieniu do sporządzania planu.
- Rada Miejska podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania planu miejscowego
Przed podjęciem uchwały Burmistrz wykonuje analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium. Ponadto przygotowuje materiały geodezyjne do opracowania planu oraz ustala niezbędny zakres prac planistycznych.
Częścią uchwały jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu. Rada może odmówić przystąpienia do sporządzania planu – takiego rozstrzygnięcia nie możesz zaskarżyć. O podjęciu uchwały informowany jest wojewoda, który sprawdza zgodność uchwały z prawem. Następnie informowane są instytucje i urzędy, które będą później opiniować i uzgadniać plan.
Burmistrz ogłasza o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu. Ogłoszenie publikowane jest w lokalnej prasie, w internecie albo w inny sposób charakterystyczny dla twojej gminy – np. wywieszane jest w urzędzie, na słupach, tablicach ogłoszeniowych lub budynkach znajdujących się w okolicy nieruchomości, których dotyczy plan, itp. Ogłoszenie zawiera informacje o formie, miejscu i terminie składania wniosków do planu.
Każdy może zgłosić wniosek do planu. Termin składania wniosków wynosi minimum 21 dni od ogłoszenia. Po upływie terminu Burmistrz rozpatruje wnioski.
Ważne! Jeśli dowiesz się, że przystąpiono do sporządzania planu dla twojej nieruchomości, a to nie ty złożyłeś wniosek o uchwalenie lub zmianę planu miejscowego, ewentualnie procedura sporządzania planu wszczęta była z urzędu, to pamiętaj o złożeniu wniosku do planu. W ten sposób zasygnalizujesz na możliwie wczesnym etapie swoje oczekiwania odnośnie planowanego sposobu wykorzystania swojej nieruchomości. Jeśli tego nie zrobisz, może zostać sporządzony projekt planu, który nie będzie zgodny z twoim zamiarem korzystania z nieruchomości.
Ważne jest również to, że wnioski złożone do planu z różnych względów mogą zostać odrzucone – nie tylko na etapie analizy projektowej, ale także w trakcie procedury uzgadniania i opiniowania projektu.
WNIOSKI DO PLANU NALEŻY SKŁADAĆ NA FORMULARZU O ŚCIŚLE OKREŚLONEJ TREŚCI.
- Przygotowanie projektu planu miejscowego
Za przygotowanie projektu planu miejscowego odpowiedzialny jest Burmistrz.
- Projekt planu jest uzgadniany i opiniowany z różnymi urzędami oraz instytucjami
Burmistrz wprowadza zmiany w projekcie planu miejscowego – zgodnie z uzyskanymi opiniami i uzgodnieniami.
- Wyłożenie projektu planu miejscowego
Burmistrz informuje o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu, co najmniej 7 dni przed wyłożeniem planu. Odpowiednie ogłoszenie publikowane jest w lokalnej prasie, w internecie, wywieszane w urzędzie. Możesz także zobaczyć je wywieszone na słupach, tablicach ogłoszeniowych lub budynkach znajdujących w okolicach nieruchomości, której dotyczy plan.
W ogłoszeniu znajdziesz informacje o miejscu i terminie wyłożenia planu, terminie tzw. dyskusji publicznej oraz terminie, w którym możesz składać uwagi. Plan wykłada się do wglądu na co najmniej 21 dni. Władze gminy organizują konsultacje (dyskusję publiczną, a czasem inne, dodatkowe spotkania konsultacyjne) z mieszkańcami, w trakcie których można zgłaszać swoje uwagi i postulaty.
Jeśli nie odpowiadają ci ustalenia przyjęte w projekcie planu, zgłoś swoje uwagi (każdy ma takie prawo). Uwagi możesz przekazać: pocztą lub osobiście składając w kancelarii urzędu miasta lub gminy, albo elektronicznie – podpisując kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym. Uwagi do wyłożonego planu złóż nie później niż 14 dni od zakończenia wyłożenia planu do wglądu.
Burmistrz rozpatruje uwagi. Ma na to maksymalnie 21 dni – licząc od upływu terminu na składanie uwag. Wszystkie uwagi wpisywane są do wykazu, który zawiera informację o sposobie ich rozpatrzenia. Każdy może mieć wgląd do tego wykazu, jednak zawarte w nim rozstrzygnięcia nie mogą być zaskarżone. Następnie wprowadzane są poprawki do projektu planu miejscowego i ponawia się procedurę w niezbędnym zakresie, na przykład uzgadnia z odpowiednimi urzędami poprawiony plan. Jeżeli zakres poprawek nie jest narusza warunków wynikających z uzgodnień, nie jest konieczne ich ponawianie.
Po poprawkach plan powinien być ponownie wyłożony do publicznego wglądu. Następnie projekt planu przedstawiany jest radzie.
- Rada Miejska uchwala plan miejscowy
Rada Miejska, po stwierdzeniu zgodności planu ze studium oraz po rozstrzygnięciu sposobu rozpatrzenia uwag wniesionych do planu, uchwala w głosowaniu plan miejscowy. Jednocześnie rozstrzyga zapisany w planie sposób realizacji inwestycji infrastruktury technicznej.
Uchwalony plan miejscowy, wraz z załącznikami oraz całą dokumentacją planistyczną, będzie przedstawiony wojewodzie.
Jeśli rada stwierdzi konieczność wprowadzenia zmian w planie to przekaże plan do poprawy. Poprawki wprowadza Burmistrz.
Zmieniona część projektu planu ponownie jest uzgadniana z odpowiednimi urzędami.
- Uchwała o planie miejscowym jest publikowana w dzienniku urzędowym województwa
Wojewoda ocenia zgodność uchwalonego planu z przepisami.
Jeżeli nie stwierdzi nieprawidłowości to publikuje w dzienniku urzędowym województwa uchwałę w sprawie uchwalenia planu miejscowego. Plan obowiązuje nie wcześniej niż 14 dni od ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.
Wojewoda może stwierdzić nieważność uchwały rady gminy w sprawie planu miejscowego. Spowodowane to może być np. naruszeniem zasad sporządzania planu.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika.
Ile będziesz czekać
Przepisy nie regulują, w jakim terminie uchwala się plan miejscowy. Jest to procedura długotrwała – w zależności od stopnia skomplikowania planu i wielkości terenu objętego planem, na uchwalenie planu możesz czekać od kilku miesięcy do kilku lat.
Naliczanie renty planistycznej
Jeśli wartość twojej nieruchomości wzrosła po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego, to po jej sprzedaży Burmistrz pobierze od ciebie opłatę. Nazywa się ona rentą planistyczną lub opłatą planistyczną. Jej wysokość zależy od wzrostu wartości twojej nieruchomości. Opłata nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości (właściwą stawkę ustala rada w danym planie). Zapłacisz ją, jeśli sprzedasz nieruchomość w okresie do 5 lat od dnia wejścia w życie planu. O fakcie sprzedaży notariusz poinformuje Burmistrza – w ciągu 7 dni od spisania aktu notarialnego prześle mu wypis z jego treści. Burmistrz jak najszybciej zawiadomi cię o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty, a później wyśle ci decyzję ustalającą opłatę. Opłatę wpłacasz jednorazowo. Wartość nieruchomości ustala się na dzień sprzedaży nieruchomości.
Wnioski o zakup/ dzierżawę/ najem/ użyczenie nieruchomości gminnych
Co zrobić krok po kroku
- Przygotuj i złóż wniosek - potrzebujesz do tego numery ewidencyjne działek, którymi jesteś zainteresowany.
- Wniosek zostanie poddany analizie, otrzymasz informację zwrotną, czy został rozpatrzony pozytywnie.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia urząd przeprowadzi procedurę, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, celem której będzie oddanie w dzierżawę/ najem lub też przeprowadzenie przetargu dla nieruchomości objętej wnioskiem.
Prowadzenie spraw związanych z wieczystym użytkowaniem nieruchomości
Zakres załatwianych spraw:
- Oddawanie nieruchomości własności Gminy Gogolin w wieczyste użytkowanie
- Sprzedaż wieczystego użytkowania
- Przekształcanie wieczystego użytkowania w prawo własności w tym opłaty jednorazowe
Ustanowienie trwałego zarządu nieruchomości
Trwały zarząd jest forma prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Zakres uprawnień trwałego zarządcy jest określony w art. 43 ustawy o gospodarce nieruchomościami i obejmuje między innymi uprawnienie do korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu działania jednostki, wykonywania robót budowlanych, najmu, dzierżawy nieruchomości pod określonymi warunkami. Ustanowienie trwałego zarządu następuje w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami do trwałego zarządu stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o użytkowaniu.
Kto może załatwić sprawę?
Nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego Gminy Gliwice oddaje się w trwały zarząd samorządowej jednostce organizacyjnej. Ponadto jednostki organizacyjne nabywają prawo trwałego zarządu z mocy prawa na nieruchomościach nabytych przez nie na rzecz Gminy Gliwice.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego rozpoznanie sprawy powinno nastąpić w terminie miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej w terminie dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Do terminu rozpoznania sprawy nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Jeżeli sprawa nie może być załatwiona w tym terminie Organ zawiadomi strony i wyznaczy nowy termin – zgodnie z art. 35 ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Wniosek o oddanie nieruchomości w trwały zarząd zwolniony jest od opłaty skarbowej.
Za nieruchomość oddaną w trwały zarząd pobiera się opłaty roczne. Opłata roczna płatna jest w terminie do dnia 31 marca każdego roku. W pierwszym roku po ustanowieniu trwałego zarządu opłatę roczną uiszcza się w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
Opłatę z tytułu trwałego zarządu ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych jest uzależniona od celu, na jaki nieruchomość została oddana i wynosi: 0,1%, 0,3% lub 1%. Za nieruchomości oddane na niektóre wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami cele nie pobiera się opłat.
Właściwy organ może udzielić, za zgodą odpowiednio Rady Gminy, bonifikaty od opłat rocznych, jeżeli nieruchomość jest oddana:
- na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych;
- jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową;
- na siedziby niektórych organów administracji publicznej i sądów oraz prokuratur;
- na siedziby aresztów śledczych, zakładów karnych i zakładów dla nieletnich.
Opłaty z tytułu trwałego zarządu obniża się o 50 %, jeżeli nieruchomość lub jej część składowa zostały wpisane do rejestru zabytków. Właściwy organ może, za zgodą rady podwyższyć lub obniżyć tę bonifikatę.
W razie zbiegu praw do bonifikat stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla jednostki organizacyjnej.
Jednostka organizacyjna może zostać pozbawiona bonifikaty w przypadkach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Złożyć wniosek ustanowienie trwałego zarządu.
Krok 2
Udzielać wyjaśnień i wykonywać inne wezwania Organu w toku postępowania.
Rozgraniczenie nieruchomości
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie.
Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.
Czynności ustalenia przebiegu granic wykonuje geodeta uprawniony, wskazany przez organ, w terminie zgodnym z zawartą umową.
Wydanie decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości poprzedza ocena prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic oraz włączenie dokumentacji technicznej, sporządzonej przez upoważnionego geodetę, do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
W razie sporu, co do przebiegu linii granicznych, gdy nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron, oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje prezydentowi miasta. Postępowanie administracyjne umarza się a sprawę z urzędu przekazuje do rozpatrzenia sądowi.
Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.
Jednocześnie z wydaniem decyzji organ ustali w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia.
Kosztem postępowania rozgraniczeniowego jest wynagrodzenie geodety, który wykonał czynności ustalenia przebiegu granic. Osobami zobowiązanymi do ich poniesienia są właściciele rozgraniczanych nieruchomości, zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 152 Kodeksu Cywilnego.
Kto może załatwić sprawę?
Osoba fizyczna/prawna posiadająca tytuł prawny do nieruchomości bądź działająca przez pełnomocnika.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Do 60 dni – czynności organu prowadzącego postępowanie. W toku wszczętego postępowania administracyjnego, upoważniony geodeta zobowiązany jest do wykonania czynności ustalenia przebiegu granic w terminie 120 dni.
Termin załatwienia sprawy, może zostać przedłużony, o czym Wnioskodawca zostanie zawiadomiony na piśmie.
Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
1. Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości
- do wniosku należy załączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej w wysokości 10zł za wydanie decyzji,
- w przypadku działania przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 17zł za udzielenie pełnomocnictwa.
2. Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Wydanie decyzji orzekającej o rozgraniczeniu nieruchomości podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł, natomiast udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania właściciela w postępowaniu o rozgraniczenie nieruchomości podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Dowód zapłaty opłaty należy dołączyć do wniosku o rozgraniczenie nieruchomości.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Złożenie "Wniosku o rozgraniczenie nieruchomości" - Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości można składać na jeden z poniższych sposobów:
- bezpośrednio w urzędzie w godzinach pracy w Biurze Podawczym na parterze Urzędu Miejskiego,
- drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP,
- za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Krok 2
Wydanie postanowienia wszczyna postępowanie rozgraniczeniowe. Postanowienie zawiera: zakres rozgraniczenia oraz upoważnienie dla wskazanego przez organ geodety do wykonania czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości.
Krok 3
Wydanie decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości poprzedza:
- ocena prawidłowości wykonania czynności ustalenia przebiegu granic,
- włączenie dokumentacji technicznej, sporządzonej przez upoważnionego geodetę, do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jednocześnie z wydaniem decyzji organ ustali w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia.
Kosztem postępowania rozgraniczeniowego jest wynagrodzenie geodety, który wykonał czynności ustalenia przebiegu granic. Osobami zobowiązanymi do ich poniesienia są właściciele rozgraniczanych nieruchomości, zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art.152 Kodeksu Cywilnego.
Krok 4
W razie sporu, co do przebiegu linii granicznych, gdy nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron, oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje prezydentowi miasta. Postępowanie administracyjne umarza się a sprawę z urzędu przekazuje do rozpatrzenia sądowi.
Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.
Jednocześnie z wydaniem decyzji organ ustali w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia.
Kosztem postępowania rozgraniczeniowego jest wynagrodzenie geodety, który wykonał czynności ustalenia przebiegu granic. Osobami zobowiązanymi do ich poniesienia są właściciele rozgraniczanych nieruchomości, zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 152 Kodeksu Cywilnego.
Krok 5
Zakończenie postępowania.
Jeżeli w ciągu 14 dni od daty potwierdzenia odbioru decyzji przez stronę nie zostanie wniesiona skarga na decyzję, staje się ona ostateczna. Wnioskodawca może zgłosić się do Wydziału Planowania i Nieruchomości wraz z oryginalnym egzemplarzem decyzji, gdzie umieszczona zostanie klauzula, iż niniejsza decyzja jest ostateczna. Ostateczna decyzja o rozgraniczeniu nieruchomości przesłana jest z urzędu do Sądu Rejonowego Wydział VIII Ksiąg Wieczystych w celu ujawnienia.
Podział nieruchomości
Podział nieruchomości polega na stworzeniu nowej konfiguracji działek w dotychczasowych granicach nieruchomości, bez zmiany właściciela.
Podziału nieruchomości można dokonać w postępowaniu:
- dwuetapowym - jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego, a w przypadku braku planu, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art.93 i art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- I etap – postanowienie o możliwości podziału,
- II etap – decyzja zatwierdzająca podział.
- jednoetapowym - niezależnie od ustaleń planu (art.95 ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- decyzja zatwierdzająca podział.
W postępowaniu dwuetapowym po otrzymaniu postanowienia o możliwości podziału dokument ten należy przekazać geodecie uprawnionemu który w ramach pracy geodezyjnej przygotuje dokumenty niezbędne do realizacji postępowania w drugim etapie tj. mapę z projektem podziału i protokół przyjęcia granic, niezbędne do zatwierdzenia podziału nieruchomości. Natomiast w przypadku postępowania jednoetapowego wraz z wnioskiem o zatwierdzenie podziału nieruchomości należy przedłożyć kompletu dokumentów.
Kto może załatwić sprawę?
Osoba fizyczna/prawna posiadająca tytuł prawny do nieruchomości bądź osoba uprawniona do reprezentowania ww. osób poprzez posiadanie stosownego pełnomocnictwa (w przypadku osób prawnych należy pamiętać o właściwej reprezentacji zgodnej z zapisem w KRS), którego oryginał należy przedłożyć wraz z wnioskiem.
Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego – do 60 dni.
Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Jeżeli dokonujesz podziału dwuetapowo:
I etap:
Wniosek w sprawie podziału nieruchomości
do wniosku, w celu wydania postanowienia o możliwości podziału, należy przedłożyć w oryginałach:
- Aktualny odpis księgi wieczystej dla dzielonej nieruchomości lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej, o którym mowa w art. 116 ust. 2 pkt 4 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Wstępny projekt podziału - ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 1 egz. dla organu.
- Wypis z rejestru gruntów.
- Mapa ewidencyjna.
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku dokonywania podziału w oparciu o art. 94 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (w przypadku braku planu miejscowego).
- Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zawierające klauzulę ostateczności oraz załącznik mapowy w postaci wstępnego projektu podziału.
- Opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z rzutami poszczególnych kondygnacji dzielonego obiektu budowlanego, na których przedstawiono przebieg projektowanej granicy.
II etap:
Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości
do wniosku należy przedłożyć:
- Mapę z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych – ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 2 egz. dla organu,
- 1 egz. dla Sądu Rejonowego Wydziału VIII Ksiąg Wieczystych,
- po 1 egz. dla podmiotu nabywającego prawo do wydzielonej działki pod drogę publiczną (art. 98 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.).
- Protokół przyjęcia granic nieruchomości.
Dokumenty wymienione w pkt 1 i pkt 2 etapu II powinny być sporządzone przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jeżeli dokonujesz podziału jednoetapowo:
Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości
do wniosku należy przedłożyć w oryginałach:
- Aktualny odpis księgi wieczystej dla dzielonej nieruchomości lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej, o którym mowa w art.116 ust.2 pkt 4 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Wypis z rejestru gruntów.
- Mapa ewidencyjna.
- Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zawierające klauzulę ostateczności oraz załącznik mapowy w postaci mapy z projektem podziału.
- Opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z rzutami poszczególnych kondygnacji dzielonego obiektu budowlanego, na których przedstawiono przebieg projektowanej granicy.
- Mapa z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych – ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 2 egz. dla organu,
- 1 egz. dla Sądu Rejonowego Wydziału VIII Ksiąg Wieczystych.
- Protokół przyjęcia granic nieruchomości.
Dokumenty wymienione w pkt 6 i pkt 7 powinny być sporządzone przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Bez opłat.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Złożenie wniosku - wniosek wolny od opłat.
Wniosek w sprawie podziału nieruchomości, bądź Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości do którego należy odpowiednio załączyć oryginały dokumentów opisanych w punkcie „Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi, można składać na jeden z poniższych sposobów:
- bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy w Biurze Podawczym na parterze Urzędu Miejskiego,
- za pośrednictwem poczty.
Krok 2
Procedura związana z postępowaniem.
Wszczęcie postępowania w sprawie podziału następuje po przedłożeniu kompletu dokumentów wymienionych w punkcie „Sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi w zależności od obranego toku postępowania.
W przypadku postępowania dwuetapowego:
I etap - Wydanie postanowienia o możliwości podziału następuje po przedłożeniu "Wniosku w sprawie podziału nieruchomości", przez:
- Wydział Planowania i Nieruchomości, który wydaje ww. postanowienie po uzyskaniu pozytywnych opinii – do 1 miesiąca.
II etap - Wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości następuje po przedłożeniu "Wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości" wraz ze sporządzonymi przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego mapą z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych oraz protokołu przyjęcia granic nieruchomości - do 1 miesiąca.
W przypadku postępowania jednoetapowego:
Wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości następuje po przedłożeniu "Wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości" wraz z kompletem dokumentów wymienionych w punkcie „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi dotyczących postępowania jednoetapowego - do 1 miesiąca.
Termin załatwienia sprawy, niezależnie od sposobu postępowania może zostać przedłużony, o czym Wnioskodawca zostanie zawiadomiony na piśmie.
Krok 3
Zakończenie postępowania.
Jeżeli w ciągu 14 dni od daty potwierdzenia odbioru decyzji przez stronę nie zostanie wniesione odwołanie od decyzji, staje się ona ostateczna. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu, który wydał decyzję. Z dniem dostarczenia organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Załatwienie sprawy dotyczącej udzielenia zgód na remont lokali mieszkalnych i użytkowych w gminie Gogolin
- Przygotowanie dokumentów
- Wniosek o udzielenie zgody na remont lokalu.
- Szczegółowy plan remontu, obejmujący zakres prac, harmonogram oraz opis techniczny.
- Opinie techniczne, ekspertyzy budowlane (jeśli wymagane).
- Weryfikacja wniosku
- Po złożeniu wniosku, urząd przystępuje do jego weryfikacji. W przypadku braków formalnych lub konieczności uzupełnienia dokumentacji, wnioskodawca zostanie poinformowany o potrzebie dostarczenia dodatkowych informacji.
- Decyzja
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, urząd wyda zgodę na przeprowadzenie remontu.
- Realizacja prac remontowych
- Po uzyskaniu zgody, można przystąpić do realizacji zaplanowanych prac remontowych.
- Zakończenie remontu i odbiór prac
- Po zakończeniu remontu, należy poinformować zarządcę o zakończeniu prac.
Pamiętaj, że przestrzeganie procedur oraz uzyskanie wymaganych zgód jest kluczowe dla legalności prowadzonych prac remontowych.