Za nami ostatnia sesja Rady Miejskiej w Gogolinie VIII kadencji
W piątek 26 kwietnia odbyła się LXXX Sesja Rady Miejskiej. Udział wzięło w niej 15 radnych, a także sołtysi, przewodniczący zarządów dzielnic oraz dyrektorzy jednostek gminnych.
Radni zapoznali się z Oceną Zasobów Pomocy Społecznej, którą przedstawił dyrektor Centrum Usług Społecznych w Gogolinie Marek Korniak. Przyjęli także Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2024-2026 dla Gminy Gogolin. Program ten adresowany jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności funkcjonowania, w szczególności rodzin niewydolnych wychowawczo lub opiekuńczo, dotkniętych uzależnieniami, przemocą, przeżywających trudne sytuacje związane z ciężką chorobą, niepełnosprawnością, nagłym wypadkiem lub śmiercią. Obejmuje również działania skierowane do dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Radni wyrazili też zgodę na przystąpienie Gminy Gogolin do realizacji projektu pod nazwą „Opolskie bez granic” – wsparcie integracji społecznej obywateli państw trzecich w województwie opolskim w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego na lata 2021-2027. W jego ramach w dwóch połączonych łącznikiem budynkach przy ul. Strzeleckiej w Gogolinie powstaną 4 mieszkania treningowe/wspomagane oraz 4 mieszkania komunalne, a także punkt terapii integracji osób z różnorodnymi zaburzeniami i niepełnosprawnościami.
Na mocy kolejnej uchwały Gmina Gogolin przystąpi też do III edycji projektu pod nazwą „Nie-Sami-Dzielni” – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne. Projekt ten zawiera między innymi organizację usług transportu indywidualnego typu „od drzwi do drzwi” dla osób wymagających wsparcia w zakresie mobilności na terenie gminy Gogolin.
Uchwalony został plan zagospodarowania przestrzennego wsi Odrowąż – część 2. Obejmuje on część wsi położoną między ul. Wiejską a Odrą i zwiększa ilość terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną i usługowo-mieszkalną. Stosowna uchwała została podjęta także w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wsi Chorula, gdzie dla części terenów mieszkaniowych dopuszczono również funkcje handlowo-usługowe i rzemieślnicze.
Rada Miejska zdecydowała też o udzieleniu dotacji w wysokości 2% wartości zadania dla Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem św. Jacka w Kamieniu Śląskim na dofinansowanie robót konserwatorskich i restauratorskich w zabytkowym kościele. Ostatnie uchwały dotyczyły zaś zmiany wieloletniej prognozy finansowej oraz drobnych zmian budżetu i w budżecie gminy na 2024 rok.
Jako że była to ostatnia sesja w dobiegającej końca VIII kadencji gogolińskiego samorządu oraz ostatnia sesja z udziałem Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali, nie mogło zabraknąć na niej osobistego podsumowania ze strony wieloletniego włodarza gminy. Burmistrz obszernie odniósł się w nim również do ostatniej kampanii wyborczej, rzeczowo i merytorycznie obnażając manipulacje, jakich dopuszczali się niektórzy kandydaci na radnych, na burmistrza i ich zwolennicy oraz osoby występujące anonimowo.
Na koniec burmistrz podziękował za współpracę wszystkim radnym, sołtysom i przewodniczącym dzielnic oraz kierownikom jednostek, dzięki którym śmiała wizja rozwoju gminy Gogolin mogła się ziścić w ostatnich latach. Także Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czok w imieniu radnych oraz Waltrauda Wicher w imieniu sołtysów i przewodniczących dzielnic złożyli Joachimowi Wojtali podziękowania za wieloletnią służbę gminie i jej mieszkańcom oraz życzyli pomyślności w dalszej działalności samorządowej na szczeblu powiatowym.
Podziękowania otrzymali także radni: Franciszek Holeczek, Bertold Hirsz i Tomasz Lepich, którzy z końcem obecnej kadencji kończą pracę w Radzie Miejskiej.