Podsumowanie Programu Usług Społecznych Gminy Gogolin za rok 2023
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Gogolinie Dyrektor Centrum Usług Społecznych Marek Korniak przedstawił raport z realizacji Programu Usług Społecznych Gminy Gogolin za rok 2023. W ramach programu CUS zrealizował we współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami dwanaście usług społecznych o wartości 1 197 859,30 złotych. Były to zajęcia edukacyjne, językowe, psychologiczne i terapeutyczne, zabawowe i ruchowe, a także porady prawne i usługi asystencko-wspierające. Łącznie ze wszystkich usług skorzystały 1063 osoby.
Jedną z 12 usług, które powstały po przekształceniu Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS był Klub Aktywności Lokalnej. Usługa ta miała za zadanie wspierać, aktywizować i zrzeszać lokalne społeczności poprzez udział w różnego rodzaju projektach obywatelskich, warsztatach, zajęciach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach itp., które pobudziły aspiracje rozwojowe, poprawiły jakość życia oraz przyczyniły się do budowy kapitału społecznego. Klub umożliwił ludziom samotnym, pozostawionym w domach aktywne uczestniczenie w proponowanych zajęciach i udział w życiu lokalnym. Ponadto Klub pełnił funkcję nośnika informacji dla reszty społeczności lokalnej.
W ramach usługi przeprowadzono spotkania z fizjoterapeutą, podologiem, dietetykiem, diabetykiem, fryzjerką oraz makijażystką, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz warsztaty z tradycyjnego parzenia herbaty i obsługi smartfona. Odbyło się również kilka wycieczek autokarowych, które miały za zadanie integrację seniorów oraz wspólne spędzenie czasu na swobodnej zabawie przy jednoczesnym zapoznaniu się z historią własnego regionu. Członkowie Klubu Aktywności Lokalnej pojechali między innymi do Krasiejowa, w którym zwiedzali Jurapark, do Pszczyny, gdzie zwiedzano zamek. Seniorzy odwiedzili także Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. We wrześniu odbył się piknik w gospodarstwie agroturystycznym, który służył dalszej integracji członków KAL.
W roku 2023, który jest rokiem Jubileuszu 800-lecia Gogolina, członkowie Klubu Aktywności Lokalnej upamiętnili to wydarzenie poprzez zasadzenie drzew w każdym sołectwie.
Prócz wycieczek i spotkań ze specjalistami, w każdej świetlicy raz w miesiącu odbywały się „Interaktywne Zajęcia z Muzyką”, które prowadziła Pani Katarzyna Krynicka. Zajęcia łączyły ze sobą muzykę, śpiew i ruch.
W dniach 20-23 października uczestnicy KAL-ów wzięli udział w „Wyjazdowych warsztatach integracyjnych”, które odbyły się w Kamieniu Śląskim. Podczas warsztatów uczestnicy zaprezentowali swój program artystyczny, który pieczołowicie przygotowywali przez ostatnie miesiące. Ponadto podczas pobytu w Kamieniu Śląskim odbyły m.in. spotkania z specjalistami z zakresu zdrowia i rehabilitacji, warsztaty integracyjne z wykorzystaniem muzyki i tańca. Uczestnikom przygotowano wieczór wspomnień, gdzie zaprezentowano zdjęcia z całego okresu realizacji usługi „Klub Aktywności Lokalnej” oraz przeprowadzono QUIZ „KALowicza” z wiedzy o funkcjonowaniu CUS i realizowanym projekcie.
Oprócz Klubu Aktywności Lokalnej usługi w ramach Programu Usług Społecznych objęły:
- indywidualne konsultacje psychologiczne dla dorosłych;
- grupowe zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców;
- zajęcia językowe dla dzieci;
- zajęcia indywidualne z dietetykiem;
- zajęcia ruchowe dla dorosłych;
- poradnictwo dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego;
- indywidualna terapia dla osób uzależnionych (w tym uzależnienia behawioralne);
- punkt pomocy prawnej;
- pomoc neurologopedyczne;
- usługi asystencko-wspierające.