Sesja Rady Miejskiej w Gogolinie
Lipcowe (26.07) posiedzenie radnych Rady Miejskiej w Gogolinie, pomimo trwających urlopów, było konieczne ze względu na kilka istotnych dla dalszego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania gminy – uchwał do podjęcia.
Przede wszystkim podjęta została uchwała dotycząca przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Gogolin na lata 2023 – 2030. Zakończył się bowiem I etap tworzenia tego ważnego dla dalszego, zrównoważonego rozwoju gminy, dokumentu, a kontynuowanie jego opracowania jest możliwe dopiero po uzyskaniu zgody radnych. Co istotne, powodzenie procesu rewitalizacji uzależnione jest od partycypacji społecznej, stąd tworzenie programu będzie odbywało się przy współudziale mieszkańców. Dokument będzie stanowił narzędzie planowania, koordynowania i wdrażania inicjatyw, na realizację których gogoliński samorząd zamierza pozyskiwać środki zewnętrzne (rządowe, unijne, itp.).
Azaliowa i Storczykowa – to nowe nazwy dwóch ulic w Gogolinie, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Dębowej, nadane decyzją radnych Rady Miejskiej. Dodatkowo radni podjęli uchwałę o zmianie końcówki fleksyjnej w części nazwy ulicy ks. Stanisława Schulza, celem ujednolicenia i sprostowania pisowni.
60 tysięcy złotych – to kwota, jaką samorząd Gminy Gogolin przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa w ruchu pieszych w ramach marszałkowskiego programu „SUPER ZEBRA”. Gmina Gogolin partycypując w kosztach zadania, dołoży cegiełkę do budowy dedykowanego oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Krapkowickiej oraz stworzenia „wzbudzanej” sygnalizacji świetlnej wraz z oświetleniem przejścia przy ul. Strzeleckiej. Wzbudzana sygnalizacja świetlna to nic innego jak przycisk, umożliwiający pieszym przejście na drugą stronę jezdni, a system ten z powodzeniem funkcjonuje już w większości polskich miast i miasteczek, gdzie występuje wzmożony ruch drogowy. Inwestycja obejmie również instalację oświetlenia, dzięki któremu piesi i rowerzyści będą lepiej widoczni, szczególnie w szare, jesienne i zimowe popołudnia i wieczory. Warto zaznaczyć, że przebudowywane przejścia dla pieszych znajdują się w bliskości dwóch gogolińskich podstawówek, co zwiększy bezpieczeństwo uczęszczających do nich dzieci i młodzieży. Kwota wsparcia inicjatywy została zabezpieczona w budżecie i ujęta w stosownej uchwale w tej sprawie.
W związku z zakończeniem funkcjonowania gogolińskiego liceum radni podjęli także decyzję o uchyleniu uchwały dot. zasad przyznawania stypendiów dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, dla której organem prowadzącym jest Gmina Gogolin. Podjęli też uchwałę w sprawie zasięgnięcia opinii od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu o kandydatach na ławników. Ponadto wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości – działki w Gogolinie, należącej do Skarbu Państwa, która zostanie zaadaptowana na drogę publiczną.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organów, chcących rozwijać kolejne obszary w obrębie Kamienia Śl., radni podjęli też uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej miejscowości. Procedura jest konieczna dla umożliwienia poszerzenia katalogu dopuszczonych funkcji na terenie będącym w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe. Radni uchwalili też zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gogolin.