Inicjatywy Społeczna Miasta Gogolin 2023 - lista zgłoszonych zadań
Już od jutra tj. 21 marca można będzie głosować na zgłoszone przez mieszkańców oraz lokalne stowarzyszenia projekty do realizacji w ramach Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolin 2023
Łącznie do Urzędu Miejskiego w Gogolinie wpłynęło 13 wniosków: 8 z nich o wartości do 10 000 złotych to „projekty małe”, natomiast 5 zakwalifikowanych zostało do „projektów dużych”.
Łączna wartość zgłoszonych zadań to prawie 270 000 zł, natomiast budżet przewidziany do realizacji to 150 000 zł.
Głosować będzie można na:
Projekty małe o wartości poniżej 10 tys. zł
- Czytniki do ebooków – nowe perspektywy, nowe technologie w zasięgu ręki - o wartości 9 999 zł
Zakup do GBP czytników do e-booków, celem bezpłatnego wypożyczenia ich zainteresowanym czytelnikom. Pozwoli to na dostęp do bazy premier i nowości wydawniczych dostępnych online, unowocześniając ofertę m.in. dla młodzieży, korzystającej z nowinek technologicznych.
- Wigilia dla potrzebujących i samotnych - o wartości 9 999 zł
Organizacja spotkania wigilijnego dla samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej dla ok.100 osób wraz z poczęstunkiem, artystyczną oprawą i kolędowaniem w świątecznej atmosferze.
- Jubileuszowy Kostiumowy Bal Senioralny - o wartości 9 999 zł
Organizacja pierwszego tego typu wydarzenia w naszej gminie z okazji 800-lecia istnienia miasta Gogolin skierowana głównie do seniorów z naszej gminy. Bal stanowić będzie okazję do integracji i aktywizacji starszego, często samotnego pokolenia.
- Mój Gogolin - o wartości 9 900 zł
Wydanie z okazji obchodów 800-lecia Gogolina jubileuszowej publikacji, w której znalazłyby się wywiady z byłymi i obecnymi mieszkańcami miasta, odnoszącymi sukcesy w różnych dziedzinach życia zawodowego, społecznego czy prywatnego. Publikacja będzie bezpłatnie rozdysponowana pomiędzy mieszkańców.
- Zawody wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży - o wartości 9 999 zł
Organizacja zawodów dla młodego pokolenia w 5 kategoriach z podziałem na płeć. Proponowana forma rywalizacji – upowszechni dyscyplinę olimpijską, rozbudzi chęć zdobywania nowych umiejętności i rozwijania zdolności, co zwiększy poczucie samooceny i motywacji wśród dzieci i młodzieży.
- Warsztaty – Samoobrona dla Kobiet - o wartości 9 999 zł
Organizacja cyklu praktycznych zajęć – ok. 50 godzin, mających na celu pomóc kobietom jak poprzez właściwe zachowanie uniknąć konsekwencji zagrożenia zdrowia lub życia. Warsztaty mają na celu ukształtowanie podstawowych nawyków obronnych.
- Strażacy – Tradycja i Historia w Gogolinie - o wartości 9 999 zł
Organizacja obchodów jubileuszu 120 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogolinie. Wydarzenie przybliży historię jednostki, jej wielki wkład w życie i bezpieczeństwo miasta. Będzie to okazja do integracji jednostek całej gminy i zachęcenie młodego pokolenia do pielęgnowania strażackiej tradycji.
- Poczuj Artystyczną Magię – otwarty trening gimnastyczny dla dzieci z Gminy Gogolin - o wartości 5 000 zł
Organizacja otwartego treningu gimnastycznego z pokazami układów taneczno-akrobatycznych w wykonaniu dzieci z terenu gminy, promując aktywną formę czasu wolnego. To nowa inicjatywa, której celem jest upowszechnienie gimnastyki artystycznej - sportu widowiskowego, ale wymagającego, uczącego pokory i dyscypliny.
Projekty duże o wartości powyżej 10 tys. zł
- Akcja Sterylizacja – koty i psy - o wartości 50 000 zł
Proponowana Akcja Sterylizacja ma za zadanie zmniejszyć ilość „niechcianych” kotów i psów w mieście. Realizacja zgłoszonego zadanie wskazuje na docelowe zmniejszenie liczby zwierząt bezdomnych, gdyż obecne koszty sterylizacji zwierząt wzrosły i wiele właścicieli nie stać finansowo na ich przeprowadzenie.
- Lodówka społeczna - o wartości 20 000 zł
Zakup lodówki – urządzenia do przechowywania żywności dla wszystkich zainteresowanych. „Społeczna lodówka” ma za zadanie pomóc zminimalizować ilość wyrzucanego jedzenia i wspierać ubogich, potrzebujących z miasta. Celem jest zmniejszenie marnowania żywności i budowanie społeczeństwa empatycznego i wrażliwego na potrzeby mniej zamożnych mieszkańców.
- Budka nietelefoniczna - o wartości 25 000 zł
Niezwykła instalacja artystyczna stanowiąca nową formę informacji turystycznej, dostępną o każdej porze dnia, 7 dni w tygodniu. Budka będzie stanowić swoisty wehikuł czasu, a w przeszłość naszych mieszkańców i gości przeniosą profesjonalni aktorzy, którzy będą snuć niesamowite opowieści o dawnych latach. Wizualna aranżacja budki będzie w nowoczesny i kreatywny sposób nawiązywać do 800-letniej tradycji Gogolina, stanowiąc nową ciekawą atrakcję w centrum miasta.
- Budowa Bulodromu czyli boisk do gry w bule – pétanque - o wartości 50 000 zł
Zadanie polega na stworzeniu boisk (torów) do gry w „bule” w Parku przy ul. Ligonia. Gra przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu kulami - bulami w kierunku drewnianej kuleczki cochonnet, zwanej świnką lub prosiaczkiem. Atrakcyjna, nowa forma aktywności wpłynie na poprawę kondycji i zachęci do rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
- Warsztaty „Uczymy się ratować życie – Bezpieczny Gogolin” - o wartości 50 000 zł
Organizacja cyklu wykładów i warsztatów praktycznych dla mieszkańców Gogolina. Tematyka dotyczyć będzie 2 zagadnień:
1.Zagrożenie związane z tlenkiem węgla wraz z losowaniem dla odbiorców bezpłatnych certyfikowanych czujek tlenku węgla;
2. Umiejętność udzielania Pierwszej Pomocy przez strażaków OSP.
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, głos może oddać każdy mieszkaniec Gogolina, który jest zameldowany w mieście i ukończył 16 rok życia. Dopuszcza się możliwość oddania głosu na maksymalnie 3 projekty małe i 3 projekty duże.
Głosowanie potrwa od 21 marca 2023 r. do 11 kwietnia 2023 r.
Listę zwycięskich - wybranych zadań poznamy w piątek 14 kwietnia 2023 r.