61. Sesja Rady Miejskiej w Gogolinie
61. posiedzenie Rady Miejskiej w Gogolinie odbyło się 26 stycznia 2023 r.
W pierwszej części zatwierdzone zostały sprawozdania z pracy poszczególnych komisji stałych Rady Miejskiej w Gogolinie w roku 2022; przyjęto również plany działalności tychże komisji w roku bieżącym. Podjęto także szereg uchwał.
Bezpłatne zajęcia językowe dla uczniów klas 4-8
W ramach projektu realizowanego przez Centrum Usług Społecznych młodzież szkolna może uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach językowych. W roku 2022 z tej możliwości mogli skorzystać uczniowie klas 7-8 przygotowujący się do egzaminów – było to 105 osób, natomiast dzięki zmianom wprowadzonym w Programie Usług Społecznych Gminy Gogolin, również dzieci z klas 4-6 będą mogły szlifować język obcy.
Wsparcie dla seniorów
W 2023 r. kontynuowany będzie rządowy program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów”, którego celem jest pomoc osobom starszym w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy. Stąd konieczne było podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie.
Gogolińska biblioteka nosi imię Adama Mickiewicza
Podczas pierwszego w 2023 roku posiedzenia Rady Miejskiej w Gogolinie, które odbyło się 5 stycznia, gogolińscy radni nadali Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie imię Adama Mickiewicza. Wybór patrona był nieprzypadkowy – w historycznych źródłach odnaleziono bowiem informację, iż otwarta w 1948 roku gogolińska biblioteka rok później (1949 r.) otrzymała imię właśnie Adama Mickiewicza. W związku z tą zmianą, konieczne było naniesienie korekt w statucie tej placówki oraz w statucie Gminy Gogolin.
Zmiany w sieci szkół w gminie Gogolin
Depopulacja i niż demograficzny – to tylko niektóre z przyczyn zakończenia działalności gogolińskiego liceum ogólnokształcącego. Placówka przejęta przez samorząd gminy Gogolin od władz Powiatu Krapkowickiego w 2009 r., zostanie wygaszona z dniem 31 sierpnia br.
Określono zwrot kosztów przewozu uczniów
89 groszy i 1,15 zł to nowe stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględniane przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztów przewozu uczniów do placówek oświatowych. To efekt zmian w Prawie oświatowym oraz ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie zwrotu kosztów dowozu dzieci, młodzieży i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli, szkół i innych placówek oświaty.
Sprawy bieżące
Radni wyrazili również zgodę na sprzedaż nieruchomości gruntowej w miejscowości Kamień Śląski oraz na zawarcie kolejnej umowy z dotychczasowym dzierżawcą nieruchomości w Gogolinie. Rada Miejska w Gogolinie podjęła też uchwałę w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kamień Śląski oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Malnia.
Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej
Decyzją gogolińskich radnych, Łukasz Wojtkiewicz będzie pełnił funkcję opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gogolinie w kadencji 2023 – 2026. Łukasz Wojtkiewicz to nie tylko nauczyciel j. polskiego z wieloletnim stażem, ale i świetny pedagog, mający dobry kontakt z gogolińską młodzieżą, znający jej problemy i oczekiwania. Kandydaturę opiekuna wysunęli członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gogolinie.
Dwie strategiczne inwestycje w toku
Budowa mostu południowego na rzece Odrze oraz bezkolizyjnego skrzyżowania dwupoziomowego DW 409 z linią kolejową nr 136 to dwie strategiczne inwestycje, o które od wielu lat zabiega samorząd Gminy Gogolin. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Gogolinie zadecydowano o przekazaniu kolejnych środków finansowych: Gminie Krapkowice kwoty 176 tysięcy złotych z przeznaczeniem na opracowanie niezbędnej dokumentacji technicznej mostu oraz samorządowi Województwa Opolskiego kwoty 628 tysięcy złotych na podjęcie kolejnych działań związanych z budową gogolińskiego wiaduktu.
Zmiany w budżecie
160 tysięcy złotych będzie kosztować budowa przyłącza wodno – kanalizacyjnego przy ul. Kamiennej w Gogolinie. W tegorocznych wydatkach uwzględniona został także kwota 67 000 zł – to pieniądze pochodzące z darowizn z przeznaczeniem na zakup drzew w ramach jubileuszowej akcji z okazji 800-lecia Gogolina. 70 000 złotych zostanie przeznaczone na wykonanie projektu odrestaurowania pieców wapienniczych, położonych na działce przy ul. Dworcowej w Górażdżach. Natomiast 700 tysięcy złotych zabezpieczone zostało na budowę tężni solankowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną – kwota ta obejmuje również pozyskane przez gogoliński samorząd darowizny od prywatnych sponsorów.