Laboratoria Przyszłości
Gmina Gogolin w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” pozyskała wsparcie finansowe w łącznej kwocie 293 700,00 zł.
Z terenu Gminy Gogolin środki na realizację programu otrzymały niżej wymienione szkoły:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Gogolinie – 95 100,00 zł
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie - 78 600,00 zł
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Malni - 60 000,00 zł
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Kamieniu Śląskim - 60 000,00 zł
W ramach programu szkoły zakupiły między innymi: drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery, stacje lutownicze, aparaty fotograficzne, kamery, sprzęt nagłaśniający, roboty z akcesoriami, gogle wirtualnej rzeczywistości, a także wyposażyły szkolne stanowiska do prac technicznych i robotyki w narzędzia do prac ręcznych, AGD, materiały eksploatacyjne i pomoce dydaktyczne.
Zakupiony przez szkoły sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwolą uatrakcyjnić zajęcia szkolne, rozwijać uczniom swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i innych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Głównym celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której lekcje będą prowadzone w sposób interesujący, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.