Biznesowe śniadania powracają do gminnego kalendarza
„Energia – zbawienie czy przekleństwo” to temat przewodni Śniadania Biznesowego, które po dwóch latach przerwy powróciło do kalendarza gminy Gogolin. W środę 8 czerwca, w sali konferencyjnej przy Torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim na zaproszenie burmistrza Gogolina Joachima Wojtali udział w spotkaniu wzięli przedsiębiorcy z terenu gminy Gogolin oraz włodarze: Krapkowic, Zdzieszowic i Walc. Wśród gości obecny był m.in. dyrektor OCRG Tomasz Hanzel oraz dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej Piotr Dancewicz. Ponadto głos zabrali: zastępca burmistrza Gogolina Krzysztof Reinert, prezes zarządu MEB Technical Damian Koziol, dr hab. Grzegorz Kusza oraz dyrektor Silesia Ring Artur Makoś.
„Energia – zbawienie czy przekleństwo” – to ważny temat zarówno dla gminy Gogolin, jak i dla przedsiębiorców i osób indywidualnych. Rosnące koszty energii przekładają się na wzrost kosztów produkcji, a tym samym na wzrost cen tych produktów czy usług, w związku z tym przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobu zabezpieczenia się przed tak gwałtownymi zmianami, a co za tym idzie, szukają sposobu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla osiągnięcia konkretnych korzyści.
Pragnąc pomóc przedsiębiorcom samorząd wyszedł z inicjatywą przeciwdziałania widmu kryzysu energetycznemu poprzez podejmowanie konkretnych działań. Podczas spotkania wiceburmistrz Gogolina Krzysztof Reinert przedstawił aspekty prawne, jakie gmina spełniła, aby umożliwić firmom oraz jednostkom indywidualnym pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł energii. Omówione zostały miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz projekty założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną oraz paliwo.
Prezes Zarządu MEB Technical Damian Koziol przedstawił system rozwiązań tzw. Zielone Wyspy Energetyczne, które umożliwią firmom zoptymalizować koszty energii swoich przedsiębiorstw, a gminom zabezpieczyć swoich mieszkańców przed ryzykiem całkowitego uzależnieniem się od sieci zewnętrznych. Jak wyjaśnił: dotychczas wszystkie systemy energetyczne w państwach uprzemysłowionych, w tym także w Polsce bazowały na wielkich konwencjonalnych elektrowniach, które zasilały odbiorców poprzez sieci wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Zielone Wyspy są z kolei systemami w sieci niskiego napięcia, które zasilają sieci lokalne np.: obszary przemysłowe czy osiedla mieszkalne, hotele i szpitale. Gmina Gogolin może pochwalić się, że taki system zasilania działa już w kompleksie uzdrowiskowo-hotelowym w Kamieniu Śląskim, co stawia Polskę w wąskim gronie krajów, które posiadają i wykorzystują systemy energii odnawialnej. Tym samym stajemy się jako region coraz bardziej niezależni energetycznie od sieci zewnętrznych.
Ważnym aspektem dyskusji było wystąpienie dyrektora Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej Piotra Dancewicza, który odpowiedzialny jest za nowatorski model utworzenia Gogolińskiego Klastra Energii. Plan ten od roku 2019 jest realizowany przez gminę Gogolin i jej partnerów, a jego głównym przeznaczeniem jest umożliwienie wykorzystania lokalnych zasobów i potencjału energii, także tej ze źródeł odnawialnych. Poprowadzi to w prostej drodze do rozwoju samowystarczalnego energetycznie regionu, przyczyniając się także do poprawy poziomu lokalnego bezpieczeństwa.
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dr hab. Grzegorz Kusza, który mówił o wyzwaniach przed jakimi stoi lokalny biznes. Zwrócił uwagę na aspekt pozyskiwania energii w zgodzie z naturą. Jak zauważył, istotnym problemem jest fakt, że coraz więcej prywatnych firm spotyka się z odmową przyłączenia do sieci ze strony dystrybutora. Wynika to z faktu, że sieć w niektórych miejscach nie jest już w stanie przyjąć kolejnych dużych źródeł wytwórczych. Operatorzy systemów dystrybucji nie są w stanie w krótkim czasie przebudować i dostosować sieci do oczekiwań wnioskujących. Fotowoltaika rozwija się bowiem szybciej niż modernizacje sieci. Jak w tej sytuacji zapewnić sobie niezależność energetyczną? W przyszłym roku dystrybutor będzie budować w Gogolinie stację elektroenergetyczną 110/15 kV.
Podsumowując: gmina Gogolin sukcesywnie dąży do budowania i wzmacniania swojej niezależności energetycznej. Efektem tego jest działająca na terenie mała elektrownia wodna, składająca się z dwóch turbin o mocy 251 kW. Trwają również prace nad projektem stworzenia w gminie Zielonej Wyspy czy Klastra Energetycznego, które w znacznej mierze wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne gminy. Ponadto plany inwestycyjne opierają się obecnie o 12 wniosków, które już zostały złożone, a ich łączna wartość energetyczna wynosi 75 megawatów. Pozyskiwane są również środki z funduszy Unii Europejskiej.
Jednak jak zauważyli prelegenci, jest to ułamek w morzu potrzeb. Aby się powiodło jako społeczeństwo, musimy zmienić myślenie i spojrzeć na odnawialne źródła energii, jako na rodzaj inwestycji. Inwestycji w nasze firmy, miasta, instytucje czy w nas samych. Tylko wtedy, ten duży projekt, jakim jest niezależność energetyczna każdego mieszkańca regionu może się udać i przynieść wymierne korzyści.