Zwykli - Niezwykli nagrodzeni
Działają na rzecz lokalnej społeczności i swojej małej ojczyzny, często bezinteresownie i nieodpłatnie, ale wciąż z determinacją i zapałem, przynoszą chlubę, zarażają pasją, rozsławiają gminę Gogolin w kraju i na świecie. „Zwykli – niezwykli” mieszkańcy – bo o nich mowa – po raz kolejny zostali docenieni przez Burmistrza Gogolina.
19 lutego odbył się Salon „Zwykli – Niezwykli”, czyli uroczystość wręczenia nagród oraz wyróżnień przyznawanych przez burmistrza Gogolina osobom oraz organizacjom szczególnie zasłużonym w sferze sportu i kultury, wspierającym ideę samorządową czy kształtującym postawy prospołeczne. – Jestem dumny, że z roku na rok przybywa nam mieszkańców, którym chce się działać, robić coś dla innych, rozwijać swoje pasje, osiągać szczyty możliwości. Nie bez powodu od pierwszej edycji nagrodzie „Zwykli – Niezwykli”, przyświeca motto Josepha von Eichendorffa: „Tam, gdzie stoi entuzjasta, tam jest szczyt świata” – mówi burmistrz. – Gdy patrzę na naszych nagrodzonych i wyróżnionych mieszkańców jestem pewien – szczyt świata jest u nas – tutaj – w Gogolinie – dodaje włodarz.
Wśród nagrodzonych statuetką znaleźli się:
- Adrian Pajączkowski – trener i koordynator Akademii Piłkarskiej w Gogolinie, zaangażowany w rozwój sportu dziecięcego i młodzieżowego w gminie. Z powodzeniem realizuje programy edukacyjne, promujące piłkę nożną wśród najmłodszych, uzyskując przy tym znakomite wyniki sportowe. To m.in. dzięki efektywnej pracy Adriana Pajączkowskiego, Akademia Piłkarska w Gogolinie uzyskała w 2019 r. Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej, który został odnowiony na lata 2022 – 2023. Jeden z ekspertów – prelegentów podczas konferencji „Przyszłość Opolskiej Piłki”, organizowanej przez OZPN oraz PZPN. Angażuje się również w realizację projektów transgranicznych, skierowanych do młodych piłkarzy; prowadzi także zajęcia dla grupy Orlików U-11, uczestnicząc w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych.
- Pracownicy Domu Spokojnej Starości „Święta Barbara” w Kamionku – cisi bohaterowie czasu pandemii, którzy w tym niełatwym okresie wykazywali się ogromnym heroizmem, empatią i odwagą, pracując na rzecz mieszkańców placówki całodobowo, z narażeniem własnego zdrowia i życia. To właśnie pracownicy Domu Spokojnej Starości w Kamionku stali na pierwszej linii frontu, pozostawiając swoich najbliższych, aby nieść pomoc innym. Pomimo wszystko nie tracili przy tym entuzjazmu i pozytywnego nastawienia. Pomimo obostrzeń pracownicy nie zwalniali tempa, organizując wiele atrakcyjnych wydarzeń i zajęć, mających na celu integrację oraz aktywizację seniorów. Do najważniejszych przedsięwzięć 2021 roku można zaliczyć realizację projektu „Senior w przestrzeni online, mimo iż koronawirus szaleje wokół nas”, który pomógł mieszkańcom w utrzymaniu stałego kontaktu z najbliższymi i zapobiegł wykluczeniu ich z życia społecznego w dobie pandemii.
- Lucjan Ziemba – prezes, trener i koordynator Zapaśniczego Klub Sportowego w Gogolinie. Wychowawca i pierwszy trener takich zawodników jak olimpijczyk z Pekinu i wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Polski Mateusz Gucman, medalistka Mistrzostw Europy Juniorek Vicki Baez Dolina, czy Wicemistrzyni Europy i uczestniczka Mistrzostw Świata Kadetek Karolina Jaworska. Zawsze chętny do współpracy, od wielu lat zaangażowany jest w organizację zawodów zapaśniczych, zarówno na szczeblu gminnym, jak i ogólnopolskim. W trenowanie i nadzorowanie działalności klubu wkłada całe serce, zyskując przy tym sympatię zarówno zawodników, jak również całego środowiska lokalnego. Jego działania sprzyjają integracji społeczności, ale też pomagają dzieciom i młodzieży z niewielkich miejscowości osiągać sukcesy i realizować swoje pasje.
- Aneta i Bernard Lipka - właściciele gogolińskiej firmy BENO, zajmującej się m.in. wypożyczaniem samochodów, to nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim społecznicy o wielkich sercach. W dobie pandemii wykazali się szczególną wrażliwością, inicjując akcję pomocową dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Gogolin. Fundatorzy 1700 ciepłych posiłków dla osób samotnych i starszych, a także pomysłodawcy inicjatywy, polegającej na przekazaniu używanych samochodów dla rodzin i organizacji, będących w trudnej sytuacji finansowej bądź życiowej. Zawsze chętni do współpracy i działania.
- Grupa taneczna „Wielka Taneczna Rewolucja” – zespół hip – hopowy, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, prowadzony przez instruktorkę Karolinę Konieczną. Tancerze z sukcesem biorą udział w licznych występach oraz konkursach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyjątkowe choreografie, dbałość o szczegóły, a także ogromna miłość do tańca dają owoce w postaci licznych, imponujących osiągnięć. W 2021 r. pomimo pandemii zespół wielokrotnie uczestniczył w zawodach, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Grupa zajęła m.in. I miejsce podczas Street Dance Show 2021, w Świątecznym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych Let’s Dance. Jednym z ważniejszych sukcesów był udział w Otwartym Pucharze Europy i Świata w Augsburgu, gdzie zespół uplasował się na II i III miejscu. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, część turniejów tańca odbyło się za pośrednictwem Internetu – to jednak nie zniechęciło młodych zawodników, którzy zajęli II miejsce podczas „International Dance Competition – WE DANCE ONLINE”.
Wyróżnienia „Zwykli – Niezwykli” otrzymali natomiast:
- Opolskie Towarzystwo Motocyklowe – stowarzyszenie istniejące od 2006 roku w Prudniku, którego działalność opiera się nie tylko na organizacji zlotów i zrzeszaniu motocyklistów z województwa opolskiego, ale również w dużej mierze na aktywności prospołecznej i charytatywnej. Pomysłodawcy i realizatorzy akcji pn. „MotoMikołaje”. Dzięki zaangażowaniu zarządu oraz członków Towarzystwa, we współpracy z prywatnymi podmiotami, do dzieci z terenu gminy Gogolin trafiło kilkadziesiąt paczek, które zostały rozdane podczas Kiermaszu z Mikołajem w grudniu 2021 r.
- Honorowy Klub Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy OSP Obrowiec – organizacja, która od wielu lat działa nie tylko na rzecz wspierania idei honorowego krwiodawstwa, ale też z powodzeniem udziela się charytatywnie i prospołecznie. Członkowie systematycznie biorą udział w ogólnopolskim programie „Ognisty ratownik – gorąca krew”, jak również w gminnych czy wojewódzkich akcjach poboru krwi. Organizatorzy zbiórek nakrętek na rzecz chorych dzieci z terenu gminy Gogolin, m.in. w ramach przedsięwzięcia „Nakrętka dla Paulinki”. Uczestnicy wyzwania KREWki Bieg 2020.
- Beniamin Dąbrowski - mieszkaniec Gogolina, uczeń Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach, zawodnik profesjonalnej drużyny kolarstwa górskiego i przełajowego RK Exclusive Doors MTB Team. Osiąga liczne sukcesy w kraju i za granicą, godnie reprezentując gminę Gogolin. Do najważniejszych osiągnięć 2021 roku zaliczyć można m.in. zajęcie II miejsca podczas Grand Prix Walimia i III miejsca na Mistrzostwach Województwa Opolskiego w Falmirowicach. Zdobywca IV miejsca na Pucharze Słowacji. Ponadto Beniamin z sukcesem brał udział w Pucharze Mazowsza MTB XCO 2021 w Jabłonnie, Zawodach ORLEN Małopolska Myślenice MTB XCO UCI C2, Pierwszym Pucharze Polski MBT XCO, Pucharze Polski na Mazowszu, Mistrzostwach Polski w sztafecie XCR, czy w I Międzynarodowym Przełajowym Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym im. Mieczysława Godzwona.
- Adam Sojka – mieszkaniec Gogolina, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, mistrz Polski w kolarstwie grawitacyjnym. W 2021 roku wywalczył I miejsce na Mistrzostwach Polski w Downhill BIKE PARK Czarna Góra oraz w Enduro. Jeden z pomysłodawców stworzenia w Gogolinie pumptracku – specjalnie przygotowanego toru do jazdy na rowerze. Dzięki sumiennej pracy i ciężkim treningom kilka razy w tygodniu, stał się czołowym zawodnikiem w swoim roczniku i godnym reprezentantem gminy Gogolin.
- Antoni Kozłowski – mieszkaniec Gogolina, członek amatorskiej drużyny sportowej „SLOW MOTION OPOLE”, zrzeszającej pasjonatów kolarstwa grawitacyjnego. Do drużyny dołączył w 2021 roku i od razu wywalczył VIII miejsce na 48 zawodników w kategorii Junior Full podczas Local Series of Downhill – Air Downhill – I edycja PKL Bike Parks – Góra Żar oraz Local Series of Downhill 2021 – Chain Less edition – II edycja – Koninki Tobołów. Jest jednym z pomysłodawców stworzenia w Gogolinie pumptracku – specjalnie przygotowanego toru do jazdy na rowerze.
- Anna Jadasz – mieszkanka Gogolina, zawodniczka, trenerka i pasjonatka biegania; społecznik, zaangażowany w działalność na rzecz rozwoju sportu w gminie Gogolin. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła w 2013 r, a przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „BiegamBoLubię”, udało się jej zarazić miłością do tej dyscypliny sportowej również kilku mieszkańców gminy Gogolin. Jedna z uczestniczek, a od niedawna również trenerka spotkań „Gogolin Biega”, poświęca się tej roli bezinteresownie, wkładając w to całe swoje serce. Sama bierze udział w zawodach, osiągając liczne sukcesy. W 2021 r. zdobyła tytuł najszybszej mieszkanki województwa opolskiego podczas Atlantis Bieg Opolski na 5 km. Brała również udział w „Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si”, promującym profilaktyczne badania piersi. Wywalczyła I miejsce wśród kobiet w Gogolińskim Crossie Szpica Tour, a także II miejsce podczas „Gliwickiej Dychy” oraz w Opolskim Biegu Wolności.
- Adam Sobek - od dziecka związany z Miejskim Klubem Sportowym w Gogolinie, najpierw jako zawodnik, a obecnie kapitan zespołu w drużynie „seniorów”. Od 2012 r. również trener i wychowawca dzieci i młodzieży; odnosi liczne sukcesy zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Pod jego egidą, gogolińska drużyna trampkarzy wygrała rozgrywki Opolskiej Ligi Trampkarzy, uzyskując tytuł Mistrza Województwa Opolskiego, a co istotniejsze – uzyskała prawo do reprezentowania województwa opolskiego na szczeblu krajowym. Tym samym drużyna trampkarzy MKS Gogolin rozgrywała mecze barażowe o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15. Adam Sobek to również społecznik. Od trzech lat zasiada w zarządzie MKS Gogolin, pełniąc w nim rolę wiceprezesa. Efektywnie i z zaangażowanie działa na rzecz rozwoju Miejskiego Klubu Sportowego w Gogolinie.
- Krzysztof Bartnik - trener Zapaśniczego Klub Sportowego w Gogolinie. Wychowawca takich zawodniczek jak medalistki Mistrzostw Polski – Jessica Wróbel i Wiktoria Zwydak, czy Wicemistrzyni Europy i uczestniczka Mistrzostw Świata Kadetek – Karolina Jaworska. Zaangażowany w swoją pracę, sumienny i oddany, uzyskuje wysokie wyniki w szkoleniu sportowym zawodników. Jego praca i poświęcony czas przynoszą rezultaty liczące się na poziomie ogólnokrajowym i zagranicznym. Krzysztof Bartnik cieszy się nie tylko dobrą opinią, ale przede wszystkim ogromną sympatią zawodników oraz współpracowników
- Krzysztof Perlik -uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Gogolinie, zawodnik Klubu Sportowego Team Wrocław – Trójbój Siłowy, Wyciskanie Sztangi Leżąc, w którym trenuje sporty siłowe. Reprezentant Polski – Mistrz Europy w wyciskaniu leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz zdobywca Pucharu Polski. W 2020 roku wywalczył I miejsce na Mistrzostwach Polski WLK, WL i TSK oraz złoto w Pucharze Polski WLK. Krzysztof Perlik poświęca cały swój wolny czas na ciężkie treningi oraz poszerzanie swojej wiedzy z dziedziny dietetyki, którą chętnie dzieli się ze swoimi rówieśnikami. Godnie reprezentuje gminę Gogolin na arenie europejskiej i światowej.
- Marta Cieślak – mieszkanka gminy Gogolin, zawodniczka Klubu Karate – do Shotokan w Krapkowicach, w którym trenuje sztuki walki, bierze udział w zgrupowaniach karate, jak również zdaje egzaminy na stopnie uczniowskie. Reprezentantka Polski, medalistka Mistrzostw Polski. W 2021 roku wywalczyła III miejsce na Mistrzostwach Polski w Karate Shotokan w Stargardzie Szczecińskim oraz w Międzynarodowym Turnieju Karate „Puchar Gór Opawskich”. W 2020 r. zdobyła tytuł najlepszego zawodnika w sezonie 2019/2020, zajęła III miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Karate Olimpijskim i II miejsce w Międzynarodowym Turnieju Karate „Puchar Gór Opawskich”. Stypendystka Burmistrza Krapkowic za osiągnięcia sportowe w 2019 r.
- Marta Madziała - mieszkanka Kamienia Śląskiego, zawodniczka ECO UNI Opole, gdzie trenuje grę w siatkówkę. Reprezentantka Polski, medalistka Mistrzostw Polski. W 2020 roku wywalczyła I miejsce na Półfinałach Mistrzostw Polski w turnieju siatkówki plażowej par. Złoto – wraz ze swoją sportową partnerką – zdobyła również w Finale Mistrzostw Polski w 2021 roku. Godnie reprezentuje gminę Gogolin w wojewódzkich i ogólnopolskich zawodach, takich jak: Mistrzostwa Polski w Obornikach Śląskich, czy XXV Finał GRAND PRIX Opolszczyzny.
Ponadto podczas uroczystości Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podziękował kierownictwu gminnych jednostek organizacyjnych oraz prezesom i strażakom ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Gogolin za ich pracę w czasie pandemii. – Jako samorząd zdajemy sobie sprawę, że w tych trudnych czasach, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa, pracujecie bardziej ofiarnie i ciężko niż kiedykolwiek – mówił włodarz w trakcie uroczystości, przekazując pamiątkowe statuetki. - Dziękuję, że mimo tej trudnej sytuacji z którą się mierzymy, wykazujecie się Państwo altruizmem i empatią podczas wykonywania służbowych obowiązków.
Burmistrz Joachim Wojtala w imieniu własnym oraz mieszkańców podziękował także dyrektorowi Silesia Ring w Kamieniu Śląskim panu Arturowi Makosiowi za otwartość i życzliwość oraz współpracę z samorządem Gminy Gogolin.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu zespołu gimnastyki artystycznej „Magia”, wokalistów ze Studia Piosenki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, grupy tanecznej „50 lat + VAT” oraz nagrodzonego zespołu hip – hopowego „Wielka Taneczna Rewolucja”.
Gwiazdą wieczoru był czeski wokalista i skrzypek Jiří Erlebach.