W Gogolinie odetchną pełną piersią!
Tężnia solankowa, ścieżka sensoryczna, strefa rekreacyjno – wypoczynkowa dla dzieci i seniorów oraz ogród ziołowy – już w przyszłym roku Park Miejski przy ul. Ligonia w Gogolinie przejdzie całkowitą metamorfozę!
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami samorządu Gminy Gogolin, trwają prace rewitalizacyjne miejskiego parku, których celem jest nie tylko ożywienie tego miejsca, ale również poprawa bezpieczeństwa i stworzenie swoistych „zielonych płuc miasta”.
Uzdrowisko w centrum miasta
W ostatnim czasie Burmistrzowi Gogolina Joachimowi Wojtali i jego zastępcy – Krzysztofowi Reinertowi udało się nawiązać współpracę z podmiotami, które zasponsorują budowę tężni solankowej. Obiekt ten stanie w części parku, którą pierwotnie samorząd planował zbyć w drodze przetargu, ze względów bezpieczeństwa i niewystarczających funduszy na rewitalizację tego miejsca.
– Wiele razy słyszeliśmy od mieszkańców, że tężnia na terenie gminy Gogolin jest potrzebna. Myślę, że zwłaszcza teraz – w dobie pandemii – to wspaniały pomysł, który w końcu możemy zrealizować dzięki otwartym sercom darczyńców. Mamy wprawdzie kompleks uzdrowiskowy z grotą solną w Kamieniu Śląskim, jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdy – zwłaszcza osoby niemobilne, starsze czy z niepełnosprawnościami – jest w stanie dojechać do tego sołectwa – mówi burmistrz Wojtala.
Tężnia solankowa ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, niestety jej budowa to spory wydatek, a w ostatnim czasie żaden z unijnych naborów wniosków nie umożliwiał pozyskania dofinansowania na realizację tego typu inwestycji. Jedynym wyjściem było znalezienie osób lub podmiotów, które poprą pomysł gogolińskich samorządowców. W tej kwestii pracownicy Urzędu Miejskiego w Gogolinie mogą też liczyć na wsparcie ze strony Uzdrowiska „Ciechocinek”, z którym od lat z powodzeniem współpracują.
Feeria barw i mieszanka aromatów
Jednym z pomysłów na zagospodarowanie miejskiego parku jest utworzenie ścieżki sensorycznej oraz ogrodu ziołowego. Na realizację tego zadania samorząd pozyskał dodatkowe środki finansowe, w ramach polsko – czeskiego projektu „Ogród sensoryczny transgranicznym lekarstwem”. Około 20 – metrowa alejka zbudowana zostanie z materiałów o różnych fakturach, takich jak kostka, tłuczeń, drewno, żwir i piasek. Dodatkowo na czterech rabatach zasadzone zostaną rośliny szumiące, pachnące zioła, a także wielobarwne gatunki oddziałowujące pozytywnie na zmysł wzroku. Łącznie w tej strefie znajdzie się ponad 500 nowych roślin.
– Chcemy, żeby to miejsce dopełniało Owocowy Ogród Miejski, gdzie w okresie wiosenno – letnim nasi mieszkańcy mogą częstować się owocami prosto z drzewa czy krzaczka. Mamy taką wizję, że na ul. Ligonia zbudujemy zielnik, a do współpracy zaprosimy lokalną społeczność, która zadecydują jakie gatunki tam nasadzimy. A już niebawem każdy kto odwiedzi park, będzie mógł zabrać zioła do domu – tłumaczy wiceburmistrz Krzysztof Reinert.
Prace nad budową tej strefy idą pełną parą – w ubiegłym roku wytyczone zostały miejsca pod rabaty; zamontowano też pierwsze elementy małej architektury, czyli stelaż hamaka i huśtawki w części wypoczynkowo – rekreacyjnej.
Miejsce przyjazne dzieciom i seniorom
Na terenie parku powstanie bowiem strefa rekreacyjno – wypoczynkowa z urządzeniami zabawowymi i siłownią zewnętrzną, a także zapleczem socjalnym i toaletą. Dzięki zadaszonym huśtawkom i hamakom, miejsce to stanie się przyjemnym azylem dla każdego mieszkańca spragnionego odpoczynku na łonie natury.
– Będzie to nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci ze strefą dla babć i dziadków, którzy będą mogli w cieniu drzew odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, mając jednocześnie „oko” na bawiące się wnuki. Chcemy bowiem stworzyć miejsce integrujące różne pokolenia – tłumaczy Burmistrz Gogolina. – Chciałbym przy tym zaznaczyć, że wbrew plotkom nie zamierzamy tej części zamknąć „na klucz”, a ogrodzenie tej strefy wynika jedynie ze względów bezpieczeństwa. Myślę, że dla rodzica czy dziadka to będzie duży komfort, że maluch niepostrzeżenie nie przedostanie się na ścieżkę, gdzie porusza się przecież młodzież na rowerach czy hulajnogach – dodaje włodarz.
Aby odgrodzić nieco teren od hałaśliwej i ruchliwej drogi, w ubiegłym roku wzdłuż szosy nasadzony został szpaler drzew – 80 sztuk grabów pospolitych, a ogrodzoną strefę rekreacyjną osłoniono przed wiatrem czterdziestoma sztukami świerku serbskiego. Wiosną planowane są kolejne nasadzenia.
– Myślę, że sensoryczny ogród ziołowy ze strefą rekreacyjno – wypoczynkową i tężnią będzie stanowił atrakcję dla osób w każdym wieku, gdzie dosłownie i w przenośni oddychać będzie można pełną piersią – podsumowuje burmistrz Wojtala.
(fot. tężni: saltair.pl/srednia-teznia/)