Opolscy społecznicy wyróżnieni
18 października w Filharmonii Opolskiej odbyła się V Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" organizowana przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla laureatów konkursów "Opolska Niezapominajka" dla Najlepszej Organizacji Pozarządowej Województwa Opolskiego 2020 oraz dla Społecznika Roku Województwa Opolskiego 2020. Wśród nominowanych znalazło się Stowarzyszenie "Wykuwamy Przyszłość" w Choruli, a wyróżnienie otrzymał Marek Kuklewski z Gogolina.
Coroczna Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego doceniani są społecznicy, organizacje pozarządowe oraz instytucje wspierające wszelkiego rodzaju działania społeczne. Do tytułu Społecznika Roku 2020 został zgłoszony Marek Kuklewski, który otrzymał wyróżnienie za determinację i sukcesywne dążenie do poprawy jakości życia społeczności lokalnej od najmłodszych po seniorów. Od prawie 13 lat działa dla dobra społeczności lokalnej, stosując ciekawe, nowatorskie, aktywizujące metody, by w pełni intensywnie móc realizować i inicjować swoje działania. Jako informatyk z długoletnim stażem jest współpomysłodawcą i realizatorem zajęć dla dzieci pt. „Akademia Młodego Odkrywcy” odbywających w się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, prowadził także cykliczne wykłady dla seniorów „Bezpieczeństwo w sieci” oraz „Jak korzystać z komputera?”. Wspiera i aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej poprzez organizację spotkań i uroczystości integrujących. Wspólne inicjatywy na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców to nieodzowny element wyróżniający jego aktywne działania mobilizujące społeczność lokalną do pracy na rzecz dzieci i osób potrzebujących wsparcia. Swoją postawą z sukcesem przyciąga innych do czynnego udziału w tworzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży.
Do konkursu Opolska Niezapominajka zostało zgłoszone Stowarzyszenie „Wykuwamy Przyszłość” z Choruli, które znalazło się wśród 16 organizacji pozarządowych nominowanych. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a w szczególności: realizacja i wspieranie działań Planu Odnowy Miejscowości Chorula, promocja miejscowości, aktywizacja mieszkańców Choruli do aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich, rozpowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach związanych z aktywizacją, realizacja lokalnych programów ochrony środowiska, upowszechnianie zdrowego trybu życia. W zeszłym roku mimo panującej pandemii udało się zrealizować kilka imprez kulturalnych, projektów m.in. mikołajki, jesienny koncert, projekt „Ochrona i promocja zdrowia, profilaktyka zdrowia i bezpieczeństwa działania związane z pandemią COVID-19”, a także projekt „Bezpieczny Plac Zabaw”. Stowarzyszenie może się pochwalić jednym z większych przedsięwzięć działań kulturalnych pt. "Tradycja naszym bogactwem - Swaczyna", służących umacnianiu tożsamości lokalnej, a także integracji społecznej mieszkańców. Mieszkańcy gminy Gogolin w trakcie tego wydarzenia kulturalnego mogli się zapoznać z tradycją śląskich spotkań - Swaczyną. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie kultury naszego regionu, a w szczególności zwyczajów ludowych. Stworzono wystawę pt. Tradycja Naszym Bogactwem – Swaczyna - w ramach realizacji projektu zorganizowano dwie sesje fotograficzne, dokumentację przedmiotów na wystawę, opracowano i wydrukowano plakaty i broszurę poświęconą wydarzeniu "Swaczyna". Dzięki temu zapoznano szerokiego grono odbiorców z tradycjami śląskimi, w tym przypadku ze "Swaczyną", która jest zjawiskiem kulturowym organizowanym tylko na Śląsku. Stowarzyszenie wsparło również wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu broszury pt. „Kobiece tajemnice Karolinki”, dotyczącej strojów śląskich, które zostały również zaprezentowane na wystawie „W szranku u Oumy”.