Prace na terenie Centrum Bioróżnorodności oficjalnie ukończone
Choć centrum bioróżnorodności mieszkańcy i turyści mogli odwiedzać już od początku roku, to dopiero teraz można oficjalnie mówić o ukończeniu wszelkich prac na tym terenie, co powiązane było z prowadzonymi jeszcze przez okres 7 miesięcy działaniami ochronnymi i wprowadzeniem monitoringu wizyjnego, w tym monitoringu przyrodniczego.
W ramach projektu wyprofilowano ścieżki dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy o łącznej długości ponad 1,5 km, ukształtowano taras obserwacyjno-edukacyjny, zamontowano altany, ściankę informacyjną z bannerem o cennych gatunkach flory i fauny tego miejsca oraz wprowadzono elementy małej architektury. Cały teren został oświetlony z zastosowaniem lamp solarnych, dzięki którym centrum bioróżnorodności odwiedzać można o każdej porze dnia.
Prowadzone w/w działania ochronne miały na celu zapewnianie wzrostu muraw kserotermicznych (sucholubnych łąk) na tym terenie, które przyciągają mnogość unikatowych owadów, ptaków, płazów, a nawet gadów.
Dla podniesienia rangi historycznej tego miejsca nadano mu nazwę Park Bioróżnorodności im. Leopolda Cassirera, o czym można przeczytać na zaprojektowanym pylonie informacyjnym umiejscowionym przed wejściem do centrum.
Powstały niemal 2-hektarowy obszar centrum służy nie tylko rekreacji i wypoczynkowi na łonie przyrody, ale również edukacji ekologicznej.
Centrum Bioróżnorodności powstało w związku z realizacją projektu pn.: „Murawy i trawy bogactwem bioróżnorodności” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.