Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
27 zamiast 38 złotych zapłacą w przyszłym roku za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy gminy Gogolin. To efekt przystąpienia samorządu do Związku Międzygminnego „Czysty Region” z siedzibą w Kędzierzynie – Koźlu.
Jak już informowaliśmy, możliwość wstąpienia do tak dużej organizacji samorządowej, umożliwi prowadzenie gospodarki komunalnej na wysokim poziomie bez sięgania do kieszeni mieszkańców. To bardzo dobra informacja, gdyż stale rosnące koszty utrzymania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gogolinie, jak również wzrost ilości przekazywanych odpadów ma swoje odzwierciedlenie w tegorocznym budżecie.
Szacuje się, że o 100% wzrośnie bowiem w bieżącym roku liczba odpadów przekazywanych przez mieszkańców na PSZOK: w I połowie 2021 trafiło tam już ponad 860 ton, a szacuje się, że do grudnia będzie to nawet 1500 ton. Dla porównania w 2020 r. mieszkańcy oddali do punktu selektywnej zbiórki „jedynie” 750 ton odpadów. O ponad 100% wzrosły też ceny za przekazywane frakcje, np. stawka za gruz ze 150 – 270 złotych w 2020 roku, wzrosła do 660 złotych w roku bieżącym.
– Obecnie mieszkańcy gminy Gogolin ponoszą jedynie 2/3 faktycznej kwoty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – 1/3 tej kwoty dopłaca corocznie samorząd, aby odciążyć domowe budżety – tłumaczy wiceburmistrz Krzysztof Reinert. – W bieżącym roku zamiast zaplanowanego 1 miliona, łączna kwota dopłat z budżetu gminy Gogolin sięgnie 1 750 000 złotych.
Tym samym konieczne jest podwyższenie miesięcznych stawek za gospodarowanie odpadami w listopadzie i grudniu. Na szczęście jest to sytuacja tymczasowa i od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą – mimo wciąż rosnących kosztów, podwyżek nie będzie, a stawki za gospodarowanie odpadami zostaną utrzymane na poziomie bieżącego roku.