Współdziałanie kluczem do sukcesu – modelowe rozwiązania samorządu i liderów wsi
„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to SUKCES”.
Powyższy cytat, podczas dwóch dni (16-17 września br.) intensywnych spotkań, prezentacji i dyskusji towarzyszył grupie sołtysów, przewodniczących zarządów dzielnic i liderów wsi z gmin: Gogolin, Jemielnica i Strumień, którzy brali udział w wyjeździe studyjnym do Gminy Wieprz (woj. małopolskie). To efekt projektu realizowanego przez Gminę Gogolin jako partnera Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, pod nazwą "Współdziałanie kluczem do sukcesu – modelowe rozwiązania samorządu i liderów wsi" w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2020-2021.
Głównym celem operacji jest rozwój współpracy i skuteczności liderów wsi na rzecz rozwoju lokalnych społeczności poprzez poznanie dobrych praktyk, narzędzi do kooperacji i wymianę doświadczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich, którzy nawiązali relacje w trakcie wizyty studyjnej w Gminie Wieprz.
W czwartek 16 września w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu zebrało się 80 osób – liderów wsi z ponad 25 sołectw z czterech gmin, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prezentacji na temat „Doświadczenia samorządu gmin i liderów wsi we współpracy z lokalną społecznością”, przygotowanej przez włodarzy gmin: Małgorzatę Chrapek – Wójta Gminy Wieprz, Annę Grygierek – Burmistrza Strumienia, Marcina Wycisło – Wójta Gminy Jemielnica i Joachima Wojtalę – Burmistrza Gogolina. Po bogatych treścią wystąpieniach, które przybrało formę ogólnopolskiej konferencji, wszyscy zebrani z uwagą wysłuchali dodatkowo przygotowanego repertuaru młodych artystów działających w Gminie Wieprz.
Kolejnym punktem programu było przedstawianie działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Gminie Wieprz, jej znaczenia i roli w życiu kulturalnym wsi oraz gminy. Dążąc do rozpowszechnienia rezultatów działań na rzecz rozwoju wsi oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie realizacji przedsięwzięć społecznych i kulturalnych, przedstawiciele gminy Wieprz zaprezentowali sposoby wykorzystania środków m .in. z Funduszu Sołeckiego na bazie istniejącej infrastruktury sportowej na obszarach wiejskich ( tzw. Orlik), a także Muzeum Świni, jedne z czterech na całym świecie.
Jako przykład współpracy samorządu gminnego i wojewódzkiego oraz kościelnej osoby prawnej na rzecz ratowania zabytku i integracji społeczności lokalnej zaprezentowano uczestnikom projektu zabytkowy drewniany kościół z I poł. XVI w. w Nidku.
Kluczowe było wieczorne spotkanie integracyjne parterów projektu pierwszego dnia wizyty studyjnej w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Wieprzu. W przygotowanej wiacie przy Centrum Biblioteczno – Informatycznym w Wieprzu liderzy wsi w grupach zaprezentowali przykłady dobrych praktyk skierowanych do społeczności lokalnej. Podsumowując spotkanie wyrazili przekonanie, iż wspólnymi siłami będą aktywizować mieszkańców obszarów wiejskich do tworzenia partnerstw na rzecz realizacji projektów nakierowanych na rozwój, a tym samym wspierać promocję wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego. Wspólny wieczór uświetniły lokalne występy artystyczne m.in. Kameralnego Chóru Prowincjonalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieprzu.
Drugi dzień wizyty studyjnej był poświęcony w głównej mierze wizytacji i prezentacji placówek gminy Wieprz. Jako pierwszy zaprezentował się Dzienny Dom SENIORA w Wieprzu, który z sukcesem wdraża swoje inicjatywy, a pozostali liderzy z gmin: Gogolin, Jemielnica i Strumień, mogli czerpać wzorce podczas spotkania, dzieląc się swoim doświadczaniem i spostrzeżeniami.
Niezwykle inspirującym doświadczeniem dla uczestników projektu był ostatni punkt z szeregu zaplanowanych działań - wizytacja LOWE - Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji, działającego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nidku. Był to wspaniały przykład wykorzystania naturalnego potencjału szkoły oraz jej kadry jako miejsca aktywizacji osób dorosłych poprzez podejmowanie działań edukacyjnych dotyczących rozwoju ich kompetencji osobistych, społecznych i zawodowych. Ponadto zaprezentowane zostały projekty mające na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa cyfrowego na obszarach wiejskich.
Wyjazd studyjny obfitował w szereg aktywizujących i integracyjnych spotkań, wiele wspólnych rozmów, podczas których nastąpiła wymiana wiedzy i doświadczeń. Jednak co cenniejsze, udało się nawiązać bardzo owocne współprace międzygminne, których efektem będą kolejne wspólne projekty, wizyty studyjne, a także wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi lokalnymi społecznościami.
Inicjatywa Gminy Gogolin była realizowana we współpracy z Partnerami KSOW tj. przedstawicielami Gminy Wieprz – woj. małopolskie, Gminy Jemielnica – woj. opolskie i Gminy Strumień - woj. śląskie, którzy zadeklarowali wolę nawiązania współpracy i zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań w zakresie realizacji operacji, podpisując w ramach projektu umowę partnerstwa.
Całkowita wartość projektu to 25 247,88 zł., a kwota dofinansowania zgodnie z umową wynosi 19 370,84 zł.