Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zbuduj dom dla pszczół i jerzyków

Pszczoły i jerzyki to zwierzęta ważne w ekosystemie i niezwykle pożyteczne dla ludzi. Niestety zanik tradycyjnego rolnictwa i modernizacja budownictwa zmniejszają ich populacje. Pszczoły i jerzyki potrzebują Twojej pomocy.

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska i Gmina Gogolin zachęcają – zostań przyjacielem pszczół i jerzyków – zbuduj dla nich dom!

Wypełnij stosowną deklarację (zamieszczoną poniżej) i odbierz bezpłatnie domek dla pożytecznych owadów i domki dla jerzyków.  

Złożenie deklaracji udziału w akcji i odbiór domku możliwy jest od 5 maja w Urzędzie Miejskim w Gogolinie, ul. Krapkowicka 6, w godzinach pracy Urzędu (wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 77 40 76 840)

 

Uwaga! Decyduje kolejność zgłoszeń!

Akcja trwa do wyczerpania zapasów!

 

A dlaczego trzeba chronić pszczoły i jerzyki?

Pszczołom oraz innym owadom zapylającym, a także motylom grozi wyginięcie… Powodem są m.in. toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie oraz zmiany klimatu.

To pszczołom i innym zapylaczom zawdzięczamy co trzeci kęs tego, co jemy.

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności.

W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw.

Jerzyki natomiast to niewielkie ptaki, które są prawdziwymi pogromcami komarów! Jeden osobnik w ciągu doby może zjeść nawet 20 000 dokuczliwych dla człowieka komarów oraz meszek.

 

Co warto więc robić?

W ogrodzie lub balkonie znajdźmy miejsce na rośliny całosezonowe, kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni, kolorowe, pachnące, a przede wszystkim miodo- i pyłkodajne.

Stosujmy tylko naturalne nawozy; urządźmy w ogrodzie kompostownik.

Zainstalujmy domki dla owadów, budki dla jerzyków, pozostawmy w ogrodzie kępki wilgotnego mchu, który zapewni pszczołom niezbędną do życia wodę.

Źródło: https://www.greenpeace.org/

 

Akcja realizowana ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej poprzez działania edukacyjno – informacyjne – etap II" i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska 

 

DOCXDeklaracja udziału - domek dla pożyecznych owadów.docx (36,07KB)

DOCXDeklaracja udziału domki dla jerzyka.docx (35,43KB)

PDFRegulamin - akcja domek dla pożytecznych owadów.pdf (555,44KB)

PDFRegulamin - akcja jerzyk.pdf (617,14KB)

 

Brak opisu obrazka