Gmina Gogolin na podium listy ocenionych wniosków KSOW
W dniu 19 kwietnia 2021 r. Zarząd Województwa Opolskiego zatwierdził listę ocenionych operacji w ramach Konkursu nr 5/2021 dla Partnerów KSOW. Do Jednostki Regionalnej KSOW Województwa Opolskiego wpłynęło 20 wniosków na łączną kwotę przekraczającą 620 tys. zł.
Gmina Gogolin zgodnie z listą ocenionych operacji Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach dwuletniego Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 znalazła się na trzecim miejscu w rankingu Działania 6 - Ułatwianie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju.
Inicjatywa Gminy Gogolin będzie realizowane we współpracy z Partnerami KSOW tj. przedstawicielami Gminy Wieprz – woj. małopolskie, Gminy Jemielnica – woj. opolskie i Gminy Strumień - woj. śląskie, którzy zadeklarowali wolę nawiązania współpracy i zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań w zakresie realizacji operacji, podpisując w ramach projektu umowę partnerstwa.
Kwota dofinansowania projektu wynosi 19 370,84 zł, natomiast wartość całego projektu to 25 247,88 zł
Głównym celem operacji pn. "Współdziałanie kluczem do sukcesu – modelowe rozwiązania samorządu i liderów wsi" jest rozwój współpracy i skuteczności liderów wsi na rzecz rozwoju lokalnych społeczności poprzez poznanie dobrych praktyk i wymianę doświadczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich.
Przeprowadzenie szeregu zaplanowanych działań w ramach projektu wpłynie na zwiększenie udziału zainteresowanych podmiotów we wdrażaniu inicjatyw na rzecz tegoż rozwoju (Cel 1). Nastąpi wzrost intensywności współpracy i wspieranie włączenia społecznego (Priorytet 6), a tym samym spowoduje ułatwianie wymiany wiedzy i rezultatów działań (Działanie 6) wypracowanych przez partnerów projektu, dzięki aktywnemu uczestnictwu w działaniach odbywających się na terenie Gminy Wieprz z udziałem Gmin: Gogolin, Jemielnica i Strumień. Wspólnymi siłami chcemy zaktywizować mieszkańców obszarów wiejskich do tworzenia partnerstw na rzecz realizacji projektów nakierowanych na rozwój tych obszarów, a tym samym wspierać promocję wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego.