Kampania edukacyjna w Owocowym Ogrodzie Miejskim

„Piknikiem w Ogrodzie” dokonano oficjalnego otwarcia Owocowego Ogrodu Miejskiego w Gogolinie. Dzięki dofinansowaniu na realizację projektu pn. „Promocja bioróżnorodności Gminy Gogolin – nie tylko dzieciaki kochają rośliny i zwierzaki”, Gmina Gogolin w minioną sobotę zorganizowała drugą z kolei kampanię edukacyjno – informacyjną. Tym razem tematem przewodnim była różnorodność roślin naszego regionu. 

W ramach kampanii w Owocowym Ogrodzie Miejskim, sobotnie popołudnie rozpoczęło się od lekcji ogrodnictwa dla każdego. Uczestnicy warsztatów zdobywali wiedzę i umiejętności przy wspólnym tworzeniu podwyższanych grządek. Dzieci z pomocą dorosłych nasadziły m.in. wrzosy, truskawki, zioła oraz cebulki kwiatów (hiacynty, narcyzy, tulipany).

Dodatkowym ważnym elementem spotkania były eko – pokazy efektywnego i ekologicznego sposobu spalania paliw stałych w domowym piecu. Prelekcję „Jak walczyć z zimowym smogiem?” przeprowadził zespół portalu www.czysteogrzewanie.pl. Kolejno, uczestnicy udali się do Gminnego Centrum Kultury, gdzie na wszystkich, szczególnie najmłodszych czekało wiele atrakcji m.in. wielkie rodzinne budowanie z eko – klocków. 5000 naturalnych, drewnianych deseczek firmy Linden stworzyło nieograniczone możliwości do budowania wymarzonych konstrukcji. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył również eko teatrzyk – „Smog Wawelski”, przygotowany przez Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebini. Dla smakoszy zdrowego i zróżnicowanego odżywiania Pani Irena Jasińska z Delicious HOME MADE przygotowała stoisko z „przysmakami z domowego ogródka”, a Pani Maria Kipka z Akademii Trzeciego Wieku rozgrzewającą herbatkę ziołową na bazie 20 przeróżnych ziół, zebranych w gogolińskich lasach i ogrodach. Dodatkowo, stoisko promocyjne przygotowała spółka Górażdże Cement SA. z materiałami na temat osobliwości przyrody naszego regionu. Niewątpliwie wielką atrakcją tego popołudnia była możliwość wygrania przez każdego z uczestników bezpłatnych kompostowników ze Szkółki Drzew i Krzewów Owocowych oraz Ozdobnych Piotra Konieczki ufundowanych przez Gminę Gogolin. W gronie 50 chętnych osób znalazło się 15 szczęśliwców, którzy do 2 października mogą odebrać swoją wygraną. Dodatkowo Gmina Gogolin przekazała dla placówek oświatowo – wychowawczych z terenu gminy 10 bezpłatnych kompostowników. Na zakończenie wieczoru odbył się koncert zespołu WHISKEY RIVER z Katowic – jednego z najpopularniejszych polskich zespołów, grających muzykę inspirowaną amerykańskim nurtem country. W repertuarze grupy znalazły się autorskie kompozycje członków zespołu w stylu country, rock-n-roll, ballady folkowe oraz utwory o brzmieniu bluesowym.

Projekt pn.: „Promocja bioróżnorodności Gminy Gogolin – nie tylko dzieciaki kochają rośliny i zwierzaki” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, kwota wsparcia: 237.923,50 zł.