Dożynki 2017 - Dziękowali za plony

Rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, działkowcy z całej gminy Gogolin kończąc pracę na roli, dziękowali za udane zbiory podczas Gminnych Uroczystości Święta Plonów „Żniwnioka 2017”. Gospodarzem tegorocznych Dożynek było sołectwo Malnia.

Mszą Świętą w intencji wszystkich Rolników i Ich Rodzin rozpoczęły się Gminne Uroczystości Święta Plonów „Żniwniok 2017”. Pełniący obowiązki Starostów Dożynek Maria i Joachim Barton przekazali w darze symboliczny bochen chleba na ręce ks. radcy Huberta Sklorza, który przewodniczył temu uroczystemu nabożeństwu. Tradycyjnie, poświęcone zostały także płody rolne, które do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni przynieśli rolnicy i mieszkańcy sołectwa Malnia.

 

 

Później, w imponującym korowodzie zaprezentowali się przedstawiciele sołectw i dzielnic, gminnych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, a także stowarzyszeń i lokalnych grup działania. Nie zabrakło scenek rodzajowych, ciekawych wozów korowodowych, misternie wykonanych koron i wieńców dożynkowych, a także prezentacji bogactwa lokalnych płodów rolnych. W przemarszu udział wzięli także uczestnicy konkursu „Kwitnąca gmina Gogolin”.

 

 

W części oficjalnej, Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przekazał wyrazy uznania za ciężką pracę rolników. Na ręce burmistrza bochen chleba – symbol pomyślności i dostatku złożyli tegoroczni Starostowie Maria i Joachim Barton z Malni. Na scenie zaprezentowali się artyści z terenu gminy Gogolin (dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Malni, Aksamitki z Malni Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie, Aurelia i Damian Spallek z Malni oraz Andrea Polański), a także grecki zespół „Zorba”. Zagrała też miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina, pod batutą Rafała Jilga. Wieczorem mieszkańcy oraz goście bawili się z zespołem muzycznym Melo – Rytm. W trakcie imprezy, zbiórkę pieniężną prowadziło Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym”. Udało się zebrać 776 zł na działalność statutową Stowarzyszenia.

 

 

Organizatorami „Żniwnioka 2017” było Sołectwo Malnia, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie i Urząd Miejski w Gogolinie, przy współpracy Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie, Komunalnego Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Gogolin. 

Bardzo aktywnie w organizację „Żniwnioka” włączyli się mieszkańcy sołectwa, którzy stworzyli  scenki rodzajowe, a także udekorowali swoje posesje oraz ulice. 

 

 

Niestety, jedna z efektownych dekoracji, przedstawiająca młyn i młynarza została w piątkową noc (z 8 na 9 września) podpalona przez wandali. 

Dekoracja.jpeg
Foto: Jarek Chodziński - https://www.facebook.com/