Międzynarodowa współpraca kulturalna

Otwierają się nowe możliwości międzynarodowej współpracy kulturalnej. Burmistrz Joachim Wojtala spotkał się (5.09.) z Rolandem Comte – dyrektorem Teatru L’imprimerie działającym w  Rive-de-Gier koło Lyonu.

W spotkaniu uczestniczył również Arnold Joszko – naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miejskiego, który jest współinicjatorem tej współpracy. To już drugie spotkanie poświęcone polsko – francuskiemu współdziałaniu. Pierwsze odbyło się w lipcu br. w Kysuckem Novem Meste na Słowacji. Grupa teatralna, którą kieruje Rolland Comte uczestniczyła tam w dorocznym święcie Jakubovske Hody.  

Teatr L’imprimerie, specjalizuje się w realizacji spektakli kukiełkowych. Kilkakrotnie odwiedziliśmy Polskę,  współpracujemy  z ośrodkami kultury w Radlinie i Strumieniu, uczestniczyliśmy również w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Katowicach.  Współpraca kulturalna z Gminą Gogolin byłaby kolejnym ciekawym wyzwaniem dla naszych aktorów - mówi dyrektor Rolland.

Burmistrz J. Wojtala odnosi się równie optymistycznie do tego przedsięwzięcia.

Ogromnie się cieszę z tej inicjatywy, jestem przekonany, że barwne i widowiskowe spektakle kukiełkowe artystów z Francji zainteresują mieszkańców i gości odwiedzających naszą gminę. Być może pierwszy z koncertów odbędzie się jeszcze w tym roku. Kolejne przedsięwzięcie zaplanowaliśmy w sierpniu 2018 r., podczas Jarmarku u Świętego Jacka. Chcielibyśmy również, aby uczestniczyli w multikulturalnym przedsięwzięciu poprzedzającym to święto. Współpraca z francuskimi aktorami byłaby także kolejnym mostem łączącym nas z naszymi partnerami w Kysuckem Novem Meste i w Strumieniu, który – tak jak Gmina Gogolin - należy do Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi – dodaje burmistrz Wojtala.

Roland.jpeg