Poznawali bioróżnorodność gminy Gogolin

„Sąsiedzi nie wiedzą, co mają tuż za miedzą” – pod takim hasłem, w minioną sobotę (26.08) odbyła się krajoznawcza trasa plenerowa szlakiem gogolińskich form ochrony przyrody. Ponad 100 osób – mieszkańców gminy Gogolin i powiatu krapkowickiego, wzięło udział w wycieczce rowerowej i pieszej, która zakończyła się wspólnym piknikiem w ogrodzie bioróżnorodności w kopalni Górażdże.

Do kopalni Górażdże, gdzie na przybyłych czekały liczne atrakcje, dotrzeć można było na dwa sposoby: pieszo lub na rowerach. Tę drugą opcję wybrało ponad 80 osób, które punktualnie o godz. 9.00 wyruszyły spod Urzędu Miejskiego w Gogolinie, by pokonać trasę Gogolin – Kamionek – Kamień Śląski – Górażdże. Po drodze można było zapoznać się z Obszarem Natura 2000, jak również zobaczyć stanowisko susła moręgowanego i jarzębi brekinii, a opowiedziała o nich przyrodnik Dominika Stankiewicz. Miłośnicy pieszych wędrówek i marszów z „kijkami” mogli natomiast przespacerować się ścieżką dydaktyczną z tarasu widowiskowego do Kopca Moniki.

Trasa plenerowa zakończyła się w ogrodzie bioróżnorodności, gdzie uczestnicy obu wycieczek spotkali się na wspólnym pikniku. Wcześniej, obie grupy miały okazję wysłuchać przyrodnika dr Krzysztofa Spałka, który przedstawił najciekawsze formy ochrony przyrody na terenie kopalni. O działaniach podejmowanych w celu ochrony bioróżnorodności na terenie kopalni, jak również o bogactwie fauny i flory opowiedział także kierownik kopalni „Górażdże” Robert Retkiewicz.

W trakcie pikniku, można było wysłuchać koncertu plenerowego w wykonaniu rodzeństwa Julki i Jędrka Skibów – duetu z programu muzycznego „The Voice of Poland”, którzy zaśpiewali znane polskie i światowe utwory, zachęcając do wspólnego śpiewania nawet najmłodszych – kilkuletnich uczestników. Spróbować można było również naturalnych, ekologicznych potraw, które przygotowała Agroturystyka „Stary Młyn” z Obrowca. Gwoździem programu była kulinarna niespodzianka w rozmiarze XXL, czyli gigantyczna jajecznica przygotowana z 500 wiejskich jaj.

Organizacja tego wydarzenia nie udałaby się bez życzliwości i pomocy z strony Spółki Górażdże Cement SA., szczególnie Jacka Połącarza – Członka Zarządu i Dyrektora Personalnego, kierownika kopalni „Górażdże” Roberta Retkiewicza, przy zaangażowaniu Urszuli Proszowskiej oraz Małgorzaty Dąbrowskiej. Spółka Górażdże Cement SA. przygotowała niespodziankę dla uczestników pikniku: zimne napoje oraz stoisko informacyjne z materiałami promocyjnymi, dotyczącymi ścieżek rowerowych, jak również prowadzonych programów ochrony bioróżnorodności na terenie kopalni.

Imprezę zorganizował Urząd Miejski w Gogolinie, w ramach projektu pn. „Promocja bioróżnorodności Gminy Gogolin – Nie tylko dzieciaki kochają rośliny i zwierzaki”. Środki finansowe na ten cel zostały pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Kwota wsparcia to 237 923,50 zł. W ramach projektu planuje się organizację jeszcze czterech dużych kampanii edukacyjno – informacyjnych, których tematem przewodnim będzie różnorodność roślin i zwierząt naszego regionu.