XIV Jarmark Odpustowy u św. Jacka - relacja

Już po raz czternasty, Jarmark Odpustowy u św. Jacka towarzyszył Uroczystościom Metropolitalnym ku czci św. Jacka, które odbywały się w dniach 12-14 sierpnia w Kamieniu Śląskim. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, ze względu na potrójny jubileusz Księdza Arcybiskupa Alfonsa Nossola, który obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich oraz 40. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, a także 85. urodziny.

W sobotniej mszy św. pontyfikalnej ku czci św. Jacka, której przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja, udział wzięło kilkuset wiernych z Diecezji Opolskiej. Sobotnie uroczystości patronalne ku czci św. Jacka połączone były z nabożeństwem i zakończyły się koncertem Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina na placu przed Sanktuarium św. Jacka.

 

 

60 lat posługi Arcybiskupa Alfonsa Nossola

Kilka tysięcy osób z całej Polski i zza granicy modliło się o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Alfonsa Nossola, który obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich oraz 40. rocznicę sakry biskupiej. W uroczystej odpustowej sumie pontyfikalnej z tej okazji, której przewodził sam Jubilat, uczestniczyli: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Biskup Opolski Andrzej Czaja, Biskup Gliwicki Jan Kopiec, wraz z biskupami pomocniczymi, a także Arcybiskup Senior Archidiecezji Katowickiej Damian Zimoń, Biskup Senior Diecezji Gliwickiej Jan Wieczorek, Biskup Senior Diecezji Gliwickiej Gerard Kusz, Biskup Senior Diecezji Opolskiej Jan Bagiński, a także Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce Marian Niemiec, arcybiskup prawosławny Jerzy –  Ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, naukowcy i samorządowcy. Oprawę muzyczną mszy św. przygotował Chór Męski „Gorol” z Jabłonkowa oraz Chór Mieszany z Gogolina. W imieniu wspólnoty mieszkańców Gminy Gogolin, życzenia złożył burmistrz Joachim Wojtala, który przekazał na ręce Księdza Arcybiskupa oleodruk, przedstawiający Matkę Bożą Piekarską z Dzieciątkiem Jezus oraz pamiątkowy grawerton. Ksiądz Arcybiskup od wielu lat związany jest z gminą Gogolin, gdzie nie tylko mieszka, ale też angażuje się w życie społeczne. Dzięki staraniom Księdza Arcybiskupa udało się odbudować Pałac w Kamieniu Śląskim, który służy teraz doskonałej promocji tej miejscowości i całej gminy jako Sanktuarium Świętego Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto, Ksiądz Arcybiskup był inicjatorem utworzenia w Kamieniu Śląskim kneippowskiego ośrodka rehabilitacyjno – leczniczego oraz Instytutu Naukowo – Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa Sebastianeum Silesiacum o randze europejskiej. Jest też budowniczym mostów pomiędzy narodami oraz chrześcijanami już od wielu lat. Po mszy św. na placu przed Sanktuarium wystąpiła Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

 

 

Jubileusz Chóru Męskiego „Gorol”

W trakcie XIV Jarmarku Odpustowego u św. Jacka w Kamieniu Śląskim, na scenie w przypałacowym parku wystąpił Chór Męski „Gorol” z Jabłonkowa, który obchodzi w tym roku 70 – lecie działalności. Gratulacje i życzenia z tej okazji przekazał na ręce prezesa Jana Skupień oraz dyrygenta Katarzyny Kantor, Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Na estradzie wystąpili również: Karolina Trela, Bernadeta Kowalska i Przyjaciele oraz Julia Ledwoch. Ponadto, na licznie przybyłych czekały atrakcje: ogródki gastronomiczne, stoiska odpustowe i Uśmiechnięte Miasteczko.

 

 

Projektowali centrum Gogolina

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informacyjne Urzędu Miejskiego w Gogolinie, zorganizowano w ramach projektu „Nasza przestrzeń – konsultacje społeczne planów miejscowych na wsi i w małych miastach”. Odwiedzający mogli zapoznać się z makietą urbanistyczną, przedstawiającą centrum Gogolin, uzyskać informacje na temat przebiegu planowanego wiaduktu, ale też porozmawiać o funkcjach, jakich brakuje w mieście. Najmłodsi mieli natomiast okazję wybudować na makiecie domy i zaprojektować tereny zielone.

 

 

Pobiła dotychczasowy rekord

Tradycyjnie, Jarmarkowi Odpustowemu u Św. Jacka w Kamieniu Śląskim towarzyszyły Zawody w Rzucie Kamieniem, które zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego oraz Stowarzyszenie Sportowo – Rekreacyjne „Kamyki”. W tym roku udało się pobić dotychczasowy rekord w kategorii kobiet. Dokonała tego Agnieszka Grygiel z wynikiem 6,75 m. Na drugim miejscu znalazła się Gabriela Biela (5,30), a na trzecim Ewelina Sleziona (5,25). Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Rafał Kauf, który wyrzucił kamień na odległość 11,60 metrów. Tuż za nim znalazł się Mirosław Bachniak z wynikiem 10,90, na trzecim zaś miejscu uplasował się Damian Piecha (10,10).