Wizyta studyjna na Zamojszczyznę

Leżajsk, Zamość, Zwierzyniec i Sandomierz – te cztery miasta odwiedzili w trakcie wizyty studyjnej, przedstawiciele Akademii Trzeciego Wieku w Gogolinie oraz Gminnej Rady Seniorów. W wyjeździe uczestniczył również Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie Iwona Cimek.

Trzydniowy wyjazd rozpoczął się 20 czerwca (czwartek) wizytą w Leżajsku, gdzie delegacja zwiedziła Bazylikę Zwiastowania NMP, a także miała przyjemność wysłuchać przepięknego koncertu, który zabrzmiał na organach, uznawanych za najcenniejszy zabytek tego typu, nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Kolejnym przystankiem było miasto Zamość, gdzie gości z Gogolina powitał Starosta Zamojski Henryk Matej. Z przewodnikiem na czele, grupa zwiedziła starówkę i najbardziej urokliwe zakątki tej miejscowości. Wieczorem, delegacja dotarła do miejsca docelowego – Zwierzyńca, który jest gminą partnerską Gogolina. Po trudach podróży, na gości czekała już kolacja, a zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia, był spacer po mieście. Kolejnego dnia, delegacją z Gogolina osobiście zajęli się Burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba i Sekretarz Gminy Edyta Wolanin, którzy wraz z przewodnikiem przedstawili historię miasta, a także promowali najciekawsze obiekty. Goście zwiedzili m.in. zabytkowy browar z początku XIX wieku, „kościółek na wodzie”, czyli Kościół „Na Wyspie” pw. św. Jana Nepomucena – barokową budowlę, pochodzącą z XVIII wieku, a także „Zwierzyńczyk”, czyli zabytkowy układ wodno – pałacowy. Grupa z Gogolina odwiedziła też Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, gdzie wyświetlono film dotyczący fauny i flory, charakterystycznej dla tego regionu. W godzinach popołudniowych, spora grupa entuzjastów Nordic Walking, przemaszerowała na Bukową Górę, gdzie znajduje się Pomnik Pamięci Poległych Leśników. Podziwiając przepiękny widok na całą panoramę Roztocza Środkowego, delegacja udała się w drogę powrotną, by spotkać się z przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń i różnych środowisk, a także dyrekcją placówek oświatowych. W trakcie spotkania z przedstawicielami partnerskiego miasta Zwierzyńca, omówiono m.in. wymianę kulturalno – oświatową Gminy Gogolin i Gminy Zwierzyniec oraz możliwości podjęcia współpracy przez stowarzyszenia obu tych gmin. O wyjątkowy nastrój podczas wieczornego ogniska zadbała zwierzyniecka kapela. Co wytrwalsi mogli zasmakować muzyki rockowej, podczas „Rockowiska 2017”, które odbywało się właśnie tego dnia w Zwierzyńcu. W sobotę, grupa odwiedziła Sandomierz, gdzie wybrała się na wycieczkę szlakiem serialowego Ojca Mateusza. Nie obyło się też bez rejsu statkiem, by zobaczyć piękno tego miasta i jego wspaniałe położenie od strony Wisły. W godzinach popołudniowych, delegacja udała się w drogę powrotną do Gogolina.

Był to kolejny wyjazd studyjny, w trakcie którego przedstawiciele seniorów oraz lokalnych stowarzyszeń, mogli wymienić się doświadczeniami z przyjaciółmi z partnerskiej gminy, a także poznać ciekawe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, które można wykorzystać w gminie Gogolin. Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala w imieniu Prezesa ATW Henryki Sadowskiej i Przewodniczącego Rady Seniorów w Gogolinie Jana Nadbrzeżnego już wystosował zaproszenie dla przedstawicieli mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń z rewizytą do Gogolina. Będzie to z pewnością kolejna okazja do zaprezentowania urokliwych miejsc w gminie Gogolin, ale również wymiany pomysłów i doświadczeń.