Jubileuszowa uroczystość

Z okazji 50 – lecia nadania praw miejskich Gogolinowi i 50. rocznicy odsłonięcia pomnika Karolinki i Karlika w sobotę 27 maja w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyła się konferencja pn. „Bogatsi tożsamością i kulturą regionów i małych ojczyzn”. Tytułowy referat wygłosiła prof. Teresa Smolińska.

Na zaproszenie Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gogolinie Piotra Czoka, na uroczystość przybyli znamienici goście: delegacje partnerskich miast Schongau, Jablunkova, Łodygowic, Zwierzyńca, Kysuckeho Noveho Mesta, samorządowcy, osoby zasłużone dla miasta Gogolina, radni, przedstawiciele lokalnego biznesu i nauki, kół DFK z terenu Gminy Gogolin, a także przyjaciele z Polski i zza granicy.

W trakcie konferencji sporo mówiono o dokonaniach samorządu Gminy Gogolin, a także zaangażowaniu mieszkańców miasta, którzy przyczynili się do rozwoju Gogolina, a tym samym do nadania mu praw miejskich. – Możemy być dumni – i jesteśmy dumni – z dokonań minionego półwiecza. Te lata były dla Gogolina bardzo owocne i udało się zrealizować wiele ambitnych zadań; dostrzegamy jednocześnie ogrom zadań i wyzwań, które stoją przed nami w przyszłości. Ufam, że kolejne lata będą dla Gogolina pomyślne i przyniosą naszym mieszkańcom jasną i dobrą przyszłość –  mówił Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

Uroczysta konferencja była okazją do wspomnień, ale również do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla  Gogolina, które w minionym półwieczu kierowały rozwojem miasta. Symboliczne podziękowania przekazano na ręce radnych Miejskiej Rady Narodowej w Gogolinie w 1967 r.: Róży Witek, Marii Urbaniec, Teresy Kurczok, Anny Klink – Pawlytty i Bronisława Pyzika; Przewodniczących  Rad Miejskich w Gogolinie od 1990 r.: Eryka Boronczyka, Piotra Czoka, Stanisława Kurzei oraz Franciszka Holeczka, a także włodarzy Gogolina od 1990 r.: Norberta Urbańca, Zdzisława Zinczyna i Joachima Wojtali. Podziękowania skierowano również do przyjaciół z Republiki Czeskiej: Leo Legierskiego, Oldricha Rathousky’ego, Petra Sagitariusa i Jana Ryłko, za działania na rzecz umacniania i rozwijania współpracy partnerskiej z Republiką Czeską oraz zaangażowanie i pomoc przy realizacji wspólnych projektów. Wręczone zostały również Nagrody Honorowe Statuetki Karolinki, które są uhonorowaniem tych osób i podmiotów, które przyczyniły się do wzbogacenia dorobku gminy, pielęgnowania wartości kulturowych, a także pomnażania dorobku gospodarczego gminy.

Wpisem do Złotej Księgi Gminy Gogolin, włodarze partnerskich miast i gmin oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek i Starosta Krapkowicki Maciej Sonik potwierdzili chęć dalszej dobrej współpracy na kolejne 50 lat. W podziękowaniu za wszelkie gesty życzliwości, na ręce partnerów przekazano pamiątkowe statuetki Karolinki i Karliczka. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także zaproszeni goście, którzy z okazji 50. urodzin miasta, wręczyli burmistrzowi J. Wojtali symboliczne podarunki, m.in. ponad metrową rzeźbę susła, palicę, czyli kij pasterski oraz kłobuk, a także miniaturę krapkowickiej baszty.

Spotkanie uświetniły występy kwintetu absolwentów Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Rafała Jilga, kwintetu z partnerskiego miasta Schongau, a także Zespołu Śląskiej Pieśni Ludowej „Silesia”.