Wojewódzka Wiedza Pożarnicza w Gogolinie

Zobacz filmik: https://youtu.be/z4VWYLVu2cc

Ponad 50 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rywalizowało o przepustki na finał krajowy Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W sali koncertowej Domu Kultury w Gogolinie rozegrano finał wojewódzki. Uczniowie w pierwszej części testowej musieli odpowiedzieć na 40 pytań między innymi takich jak: do czego służą zasysacze liniowe ? czy gdzie jest realizowany poziom interwencyjny dowodzenia ? 

Do ostatniego etapu, w którym znalazło się łącznie 15 uczniów nie udało się awansować reprezentantowi OSP z Gogolina. W części ustnej uczniowie otrzymali po 5 pytań opisowych takich jak na przykład co składa się na wywiad ratowniczy tzw. SAMPLE czy jakie elementy zawiera AVPU czyli ocena stanu świadomości poszkodowanego a także musieli rozpoznać sprzęt strażacki.

Najlepsze dwójki w każdej z kategorii będą reprezentować województwo w finale centralnym. Awans wywalczyli. Szkoły podstawowe: Mariusz Majnisz (powiat strzelecki) i Witold Faszczowy (powiat prudnicki). Szkoły gimnazjalne: Karolina Gajewska (powiat kluczborski) i Aleksandra Wyrwa (powiat kluczborski). Szkoły ponadgimnazjalne: Tomasz Wojtala (powiat strzelecki) i Mateusz Eichner (powiat krapkowicki). 

Uczniowie mieli też okazję zobaczyć wystawę sprzętu strażackiego oraz być świadkami instruktażu przeprowadzonego przez strażaków. Na uczestników i ich opiekunów czekała tez pyszna grochówka oraz czekolady i woda mineralna.  

Przewodniczącym zawodów był Rafał Neugebauer z Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej a gośćmi honorowymi: Andrzej Borowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla. 

Zobacz fotogalerię z turnieju: