Berali po śląsku

Lokalne legendy i opowieści zdominowały tegoroczny gminny Konkurs Gawędziarski „Śląskie beranie”. Przegląd odbył się 27 marca w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.

Komisja w składzie Barbara Herok, Marta Wiora oraz Edeltrauda Krupop, miała twardy orzech do zgryzienia. Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki. Młodzi gawędziarze zaprezentowali się zarówno w grupach, jak również w indywidualnych monologach. Tematyka była przeróżna, ale dominowały gawędy o lokalnej tematyce: była legenda o Kanapejach, czyli tunelach w lesie między Kamieniem Śląskim, a Miedzianą, list z nieba bł. o. Józefa Cebuli z Malni, historia wsi Kamionek, a także berania na temat śląskich obrzędów, takich jak szkubanie pierza czy polterabend.

W konkursie wystąpiły przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gogolińskiego gimnazjum. Laureaci I i II miejsca będą reprezentować Gminę Gogolin na XXIV Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie” w Izbicku.

Wyniki:

kategoria scenki rodzajowe – przedszkola:

I  miejsce – Oddział Przedszkolny w Malni: Dawid Doleżych, Łukasz Garbaczok, Antek Gabor, Kamil Wiencek, Dominika Dziwisz, Emilia Szefer, Agata Kubiczek, Oliwia Wiencek, Magda Kołdrzak, Lena Szepela;

II miejsce – Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie: Aleksandra Giecewicz, Szymon Jendrusch, Emilia Adamczyk, Dawid Depta – Brzozowski, Sandra Jagiella, Mateusz Szmit;

III miejsce – Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie: Piotr Pawlyta, Lena Płaskura, Emilia Stachowiak, Agnieszka Grzella, Anastazja Mazurek, Milena Kriener, Alicja Krymowska.

kategoria występy indywidualne – przedszkola:

I miejsce – Malwina Dyga (Oddział Przedszkolny w Kamieniu Śląskim);

II miejsce – Anna Wiora (Oddział Przedszkolny w Zakrzowie);

III miejsce – Agata Weinert (Oddział Przedszkolny w Gogolinie – PSP nr 3).

kategoria występy indywidualne – szkoły podstawowe:

I miejsce – Damian Spallek (Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni);  

II miejsce – Julia Nawrot (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śląskim);

II miejsce – Natalia Baron (Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni);

III miejsce – Julia Szpicka (Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni);

III miejsce – Julia Korzeniec (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie).

Kategoria scenki rodzajowe – gimnazjum:

I miejsce –  Zespół Szkół w Gogolinie: Marta Komandzik, Karolina Tomeczek, Magdalena Czekała;

II miejsce – Zespół Szkół w Gogolinie: Szymon Kowol, Dominik Korzeniec.