Podsumowanie konkursu fotograficznego

Jak zrobić ciekawe i dobre zdjęcie – opowiadał opolski fotografik Sławoj Dubiel, podczas spotkania z uczestnikami konkursu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich Gogolinowi „Kocham moje miasto”. Warsztaty odbyły się w środę 22 marca w Zespole Szkół w Gogolinie.

W trakcie niemal godzinnego spotkania, Sławoj Dubiel –  przewodniczący komisji oceniającej zdjęcia, które wpłynęły na konkurs „Kocham moje miasto”, opowiedział o najczęstszych błędach, popełnianych podczas wykonywania zdjęć. Jednym z nich jest niewłaściwa interpretacja tematu konkursu. –Za co kochacie swoje miasto? Głównie za ludzi, którzy tu mieszkają, a właśnie tego brakuje na większości fotografii – mówił w trakcie warsztatów.

Oczywiście, ważną rolę odgrywa prawidłowe kadrowanie i warunki techniczne, ale o dobrym zdjęciu można mówić przede wszystkim wtedy, gdy towarzyszy mu refleksja; fotografia musi opowiadać jakąś historię. Dlatego warto spotykać się ludźmi, uwieczniać na zdjęciach ich pracę, ciekawe hobby, pokazać życie codzienne, ale z nieco innej, zaskakującej perspektywy. –Nie fotografujcie samych budynków. Wejdźcie do biblioteki, pokażcie pracę strażaków czy twórców ludowych, których przecież w Gogolinie nie brakuje – zachęcał fotograf.

Sławoj Dubiel poradził uczestnikom spotkania, by szukali tematów na obrzeżach miast, bo to tam często kryją się najciekawsze obiekty. –W samym Gogolinie jest kilkadziesiąt miejsc, gdzie można wykonać ciekawe zdjęcie i niekoniecznie jest to centrum miasta – przekonywał uczestników konkursu. Fotografik zdradził również, że zawsze ma przy sobie aparat fotograficzny lub telefon. –Nie ma złego sprzętu, ciekawe zdjęcie można wykonać zarówno sprzętem za kilka tysięcy, ale też zwykłą „komórką”. Trzeba tylko wiedzieć jak z niej korzystać.

 

 

W trakcie spotkania nagrodzono osoby wyróżnione – są to uczennice Zespołu Szkół w Gogolinie, które otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz vouchery. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono także drobne upominki, promujące 50 – lecie Gogolina. –Róbcie zdjęcia dla własnej przyjemności, a może pewnego dnia stanie się to waszą pracą – podsumował Sławoj Dubiel.

Rady przekazane w trakcie warsztatów, na pewno przydadzą się tym początkującym fotografom w przyszłości. Już wkrótce, Burmistrz Gogolina ogłosi kolejny konkurs fotograficzny, skierowany do mieszkańców Gminy Gogolin. Szczegóły niebawem na stronie Urzędu Miejskiego w Gogolinie gogolin.pl