Wielkie ślizganie w Opolu

Sportowo, wspólnie, a przede wszystkim charytatywnie dla potrzebujących

W sobotnie przedpołudnie 04.03.2017r autobus wypełniony do ostatniego miejsca ruszył z Gogolina do Opola na „Wielkie Ślizganie”. Mieszkańców zaprosił, Urząd Miasta w Gogolinie oraz TSKN-DFK Gogolin. Tegoroczne „Wielkie Ślizganie” odbyło się tradycyjnie na opolskim sztucznym lodowisku TOROPOL pod hasłem ,,Ty masz tę moc’’. Była to już 12 edycja łyżwiarskiej imprezy sportowej. Organizatorem jest Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) istniejący od 1992r. Zrzesza on grupę otwartych młodych ludzi, którzy poprzez zabawę i edukację kształtują tożsamość niemiecką, łamią stereotypy, uczą tolerancji, tworzą możliwości rozwoju dla młodych ludzi, uczestniczą w życiu publicznym i rozwijają współpracę polsko-niemiecką.

Celem młodych działaczy BJDM jest: „aby przy okazji dobrej zabawy wesprzeć dzieci w domach dziecka oraz chorych”. Również grupa z Gogolina przyczyniła się do pomocy, wychowankom opolskich  domów dziecka oraz choremu Aleksowi. Wstęp na ślizgawkę kosztował symboliczną złotówkę. O dobrą nutę zadbał DJ Dragon, grając niemiecko- i polskojęzyczną muzykę młodzieżową. Było malowanie twarzy, słodycze i kolorowe baloniki rozdawane przez wolontariuszy. W grupie pomocników była między innymi Andrea z DFK Gogolin. Na lodowej tafli jeździł także Miś Fritz – maskotka BJDM-u, z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i pojeździć na łyżwach trzymając go za rękę.

„Wielkie Ślizganie” pokazuje nam już po raz 12 ,że w strukturach Mniejszości Niemieckiej naszego województwa działają młodzi zaangażowani ludzi pełni ciekawych pomysłów i otwarci zarówno na Mniejszość jak i na Większość. Impreza jest przykładem, że można wspólnie, miło i aktywnie spędzić czas, a przy okazji wesprzeć charytatywny cel. Sponsorami ,,Wielkiego Ślizgania BJDM’’ były między innymi firmy z Gminy Gogolin oraz Krapkowice.

Do zbiórki artykułów higienicznych w szkołach na terenie Gminy Gogolin przyczyniło się koło DFK Gogolin, które przygotowało kolorowe skrzynki które są ustawione w szkołach. Uczniowie maja możliwość podzielenia się z potrzebującymi przynosząc artykuły higieniczne do 10 marca. Po tym terminie przewodniczący koła DFK z Gogolinie dostarczy zebrane dary do biura BJDM w Opolu, a tam  zostaną podzielone do opolskich domów dziecka.

Nad. K. Polański

Wielkie ślizganie.jpeg