Jestem Gogolinianinem

Marek Gaszyński - legendarny dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy, autor tekstów ponad 200 polskich przebojów, takich jak „Nie zadzieraj nosa", „Sen o Warszawie", czy „Gdzie się podziały tamte prywatki", bliski przyjaciel Czesława Niemena odwiedził Gogolin. 

Pouczające, a zarazem bardzo sympatyczne spotkanie młodzieży z legendą Polskiego Radia obyło się 10 lutego w południe, w Zespole Szkół w Gogolinie. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali anegdot i wspomnień radiowca na temat muzyki oraz polityki. Marek Gaszyński w sposób zabawny i interesujący opowiedział m.in. o cenzurze muzyki w PRL, różnicach w polskim i amerykańskim dziennikarstwie radiowym w latach 90., a także o swojej znajomości z Czesławem Niemenem. Bardzo ciekawym elementem spotkania była prezentacja dwóch gatunków muzycznych: bluesa oraz jazzu. Poprzez fragmenty koncertów największych gwiazd muzyki światowej: Carlosa Santany oraz Erica Claptona, Marek Gaszyński przekazał młodzieży istotę tych stylów. Zwieńczeniem niemal dwugodzinnej „lekcji" był test wiedzy na temat muzyki oraz filmu, w którym udział wzięły dwie drużyny: dziewczyny kontra chłopaki. Młodzież musiała zmierzyć się z niełatwymi pytaniami i wykazać się sporą wiedzą. Wśród pytań znalazły się m.in.: czym różni się hip hop od rapu? Jak nazywał się wokalistka zespołu „Dżem"? Kto wyreżyserował hiszpański film z udziałem Penelope Cruz? Dwupunktową przewagą zwyciężyła grupa dziewczyn. Na zakończenie spotkania, Marek Gaszyński przekazał młodzieży podziękowania i pouczające życzenia, aby wszelkim ich dążeniom towarzyszyła pasja.

W godzinach wieczornych, w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się natomiast spotkanie dziennikarza z mieszkańcami Gogolina. Marek Gaszyński deklarując: „…jestem Gogolinianinem…”, natychmiast zjednał sobie serca wszystkich słuchaczy. Spotkanie było niezwykle interesujące, gość opowiadał o swoich fascynacjach muzycznych, inspirującym środowisku muzycznym warszawskiego klubu studenckiego „Hybrydy”, fascynacji muzyką amerykańską, a szczególnie jazzem i twórczością B.B. Kinga. Słuchacze mogli również obejrzeć fragment historycznego koncertu tego wielkiego bluesmana. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania nie mogło też zabraknąć konkursów z udziałem uczestników spotkania. Jak się okazało, mieszkańcy Gogolina mają dużą wiedzę na tematy związane z muzyką, dobrze znają zarówno twórczość Niemena, jak i twórczość Beatlesów. Spotkanie podsumował burmistrz Joachim Wojtala, który podziękował redaktorowi za piękną prelekcję, pozdrowił również obecną na widowni dziennikarkę i producentkę Teresę Kudybę oraz opolskiego dyrygenta, kompozytora  i dziennikarza muzycznego Edwarda Spyrkę. Spotkanie prowadził redaktor Donat Przybylski.