Nowe osiedle

 

Wszystkich zainteresowanych zamieszkaniem na nowym Osiedlu Dębowym w Gogolinie zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej:

www.gogolin-osiedledebowe.pl

 

Osiedle_Debowe_Gogolin.png

 

 

W Gogolinie w najbliższym czasie ruszy budowa pierwszego etapu nowej dzielnicy mieszkaniowej. Zgodnie z zamierzeniami samorządu na osiedlu zamieszkać mogłoby nawet 650 osób. „Osiedle Dębowe”, bo taka nazwa została przypisana do tego projektu, zlokalizowane zostanie na prawie 10 hektarach w obrębie ulic: Ligonia, Dzierżonia, Młyńskiej i Dębowej.

W ubiegły czwartek (19.01) Burmistrz Joachim Wojtala na specjalnie zwołanym roboczym spotkaniu zaprezentował koncepcję zagospodarowania i wizualizację nowego, gogolińskiego osiedla. Pomysł zyskał pełną akceptację radnych. Także uczestniczący w spotkaniu Przewodniczący Rady Rozwoju Gminy Gogolin Andrzej Balcerek oraz Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Jan Nadbrzeżny bardzo pozytywnie ocenili zamiary inwestycyjne samorządu gminy. Jestem bardzo zbudowany tym projektem. Pierwszy raz mamy możliwość kształtowania takiego procesu i tworzenia od podstaw „nowego miasta” w naszym Gogolinie. To świetny pomysł, idealnie wpisuje się w politykę rozwoju gminy. Trzeba tę szansę umiejętnie wykorzystać”  – mówił A. Balcerek. 

Koncepcja przestrzenna zaprezentowana na spotkaniu przez Naczelnika Wydziału Funduszy i Mechanizmów Finansowania Inwestycji Krzysztofa Reinerta zakłada wybudowanie 44 budynków w zabudowie jednorodzinnej wolnostojącej oraz 3 budynków w zabudowie jednorodzinnej szeregowej, każdy na co najmniej 12 mieszkań. Ale co ważniejsze na Osiedlu Dębowym po raz pierwszy zostanie wprowadzona nowatorska formuła, wielokrotnie wysuwana przez Burmistrza J. Wojtalę tzw. mieszkań wspomaganych. Zaplanowano bowiem posadowienie 4 budynków w zabudowie wielorodzinnej o trzech kondygnacjach, gdzie dolna przystosowana zostanie specjalnie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. „Gmina Gogolin podejmuje kolejne kroki, aby stworzyć nowym mieszkańcom optymalne warunki do  wygodnego i bezpiecznego życia. Dlatego na Osiedlu Dębowym przygotowujemy specjalną, wiązaną ofertę mieszkaniową, z której będą mogły korzystać zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i seniorzy – tłumaczył Burmistrz Wojtala. – Zależy nam bardzo, aby te budynki były ofertą dla wielu grup społecznych. Stąd też każda kondygnacja będzie oferowana innej grupie, dolne właśnie dla seniorów i rodzin, górne kondygnacje przewidziane zostały jako apartamenty o wyższym standardzie”. Łącznie w tych czterech budynkach znalazłoby się ok. 100 mieszkań. Na osiedlu nie zabraknie części przeznaczonej pod zabudowę usługowo – komercyjną. Tak więc przewidziano miejsce pod żłobek i przedszkole, pod mały handel osiedlowy a także teren na plac zabaw i architekturę zieloną.

Urzędnicy gogolińskiego magistratu przygotowali już stosowną dokumentację oraz wdrożyli procedurę sprzedaży działek. 24 stycznia 2017 r. został ogłoszony przetarg ofertowy na sprzedaż pierwszych działek – obszaru nieco ponad 0,5 ha przeznaczonego pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne szeregowe. To część położona bliżej ulicy Ligonia. Nabywcę terenu powinniśmy poznać na początku marcu. Z kolei Urząd Miejski przez najbliższe miesiące 2017 r. przygotowywać będzie dokumentację projektową na budowę nowego układu komunikacyjnego na tym osiedlu. A z założeń planistycznych wynika, że będzie tego całkiem sporo, bo ok. 940 mb. Będą to nowe drogi wewnętrzne, ścieżki rowerowe oraz bezpieczne chodniki. Po wybudowaniu wiaduktu nad linią kolejową powstanie nowy układ komunikacyjny, który umożliwi bezkolizyjny dojazd do osiedla od strony autostrady A4, bez konieczności przejazdu przez centrum Gogolina. „Nasze plany związane z rozwojem budownictwa mieszkaniowego zgrywają się z aktualnymi potrzebami lokalnego rynku – mówi Burmistrz J. Wojtala. - Pukający do bram gminy nowi zagraniczni inwestorzy z zadowoleniem przyjmują deklarację, że Gogolin przygotowany jest na możliwość osiedlania się nowych mieszkańców. Zwłaszcza pracowników, którzy będą mogli znaleźć tutaj pracę i do Gogolina sprowadzać, bądź też zakładać tu swoje rodziny” – kontynuuje burmistrz.