Samorządowy Mecenas Sztuki

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala odebrał statuetkę „Orzeł 2016” i tytuł „Samorządowego Mecenasa Sztuki”. Uroczysta gala odbyła się w trakcie Polskiego Festiwalu Sztuki, który odbył się 13 listopada w Centrum Expo XXI w Warszawie.

Nagroda została przyznana burmistrzowi i samorządowi Gminy Gogolin, za szczególną dbałość o rozwój i promocję polskiej kultury i sztuki oraz podtrzymywanie i kultywowanie polskich tradycji. Organizatorzy konkursu docenili działania samorządu Gminy Gogolin zmierzające do zachowania i ożywienia lokalnych tradycji i obrzędów ludowych, stanowiących integralną część lokalnej skarbnicy kulturowej. Mianem „Samorządowego Mecenasa Sztuki” doceniona została także gmina Kozienice i Ostrów Wielkopolski.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala odbierając nagrodę, podziękował mieszkańcom gminy za aktywny udział w organizowanych przedsięwzięciach kulturalnych i wspieranie inicjatyw samorządu gminy, mających na celu pielęgnowanie i promowanie bogatej skarbnicy kulturowej Śląska Opolskiego i Ziemi Gogolińskiej.

W trakcie niedzielnych uroczystości, w ramach promocji polskiej sztuki i młodych talentów, przyznano również nagrody w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz, ruch. Artystów oceniało jury składające się ze znanych postaci polskiej kultury. W składzie jury znalazł się m. in. Jerzy Petersburski jun., Janusz Józefowicz, Laura Łącz, Małgorzata Potocka, Robert Kochanek.

Nagrodą dla zwycięzców był udział w musicalu „Polita” opartym na biografii Poli Negri, pierwszym polskim spektaklu prezentowanym w technice stereoskopowej, z udziałem Nataszy Urbańskiej w roli głównej. W ramach programu artystycznego wystąpił również Teatr „Sabat” oraz Michał Milowicz w jubileuszowym koncercie z okazji 20 – lecia działalności artystycznej. 

W uroczystej gali udział wzięli również pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miejskiego, na czele z naczelnikiem Arnoldem Joszko.