W Gogolinie ruszy budowa budynku socjalnego

W Gogolinie przy ul. Konopnickiej powstanie wielorodzinny budynek socjalny. Z początkiem nowego roku ruszy budowa nieruchomości, w której znajdować się będzie 30 mieszkań socjalnych. W ramach zadania powstaną także m.in. parking, drogi wewnętrzne oraz tereny zielone.

W trójkondygnacyjnym budynku o łącznej powierzchni użytkowej 1 432,19 m2, znajdą się mieszkania dla 30 rodzin: na każdej kondygnacji cztery mieszkania dwupokojowe o powierzchni 54 m2 każde i sześć mieszkań jednopokojowych o powierzchni 37 m2. Ponadto na parterze usytuowane będą cztery mieszkania dwupokojowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, o powierzchni 56 m2, wraz z pomieszczeniem gospodarczym.  Dwupiętrowy budynek o łącznej kubaturze 5 700 m3 brutto, będzie posiadał ogrzewanie centralne gazowe, z lokalną kotłownią ogrzewającą wszystkie mieszkania. W centralnej części budynku zlokalizowana zostanie klatka schodowa z szybem dla windy, która zostanie zainstalowana w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wejścia do mieszkań na piętrach będą usytuowane na galeriach. Projekt budynku przygotowała Pracownia Architektury JAMS Anna i Mariusz Sługoccy z Opola.

W ramach inwestycji zostanie również zagospodarowany teren wokół budynku socjalnego. Powstanie 49 miejsc parkingowych, w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych, a mieszkania zlokalizowane na parterze otrzymają wydzielone ogródki zielone. Wjazd na teren będzie odbywał się od ulicy Konopnickiej. Na zagospodarowanym terenie zaprojektowano chodniki, place utwardzone, drogi wewnętrzne, jak również rabaty kwiatowe oraz tereny zielone, a w przyszłości powstanie również plac zabaw dla dzieci i ścieżka zdrowia dla osób starszych.

Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gogolin Sp. z o.o. na realizację inwestycji złożyło wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Spółka może liczyć na częściowe umorzenie spłaty pożyczki, tj. w wysokości 30% wartości całego zadania. Całkowity koszt inwestycji to 6 531 159,55 złotych brutto, z czego 1 706 639,02 zł brutto to koszt zagospodarowania terenu. W styczniu 2017 r. Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gogolin Sp. z o.o. ogłosi przetarg na realizację zadania. Budowa rozpocznie się w kwietniu 2017 r., a budynek ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku.