Gogoliński Żniwniok 2016

11 września 2016 r. w Gogolinie  odbyły się uroczystości Święta Plonów „Żniwniok 2016”. Tradycyjnie, piękne korony żniwne, wozy korowodowe i całe bogactwo lokalnego folkloru przyciągnęły mieszkańców gminy oraz gości z Polski i z zagranicy.

W intencji rolników

Doroczne dziękczynienie za plony jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zwyczajów gospodarskich. Dożynki skupiają całą lokalną społeczność wokół korony i chleba, najbardziej wyrazistych symboli tego święta. Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęła procesja i wprowadzenie do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie koron żniwnych z dzielnic: Gogolin – Strzebniów i Gogolin – Karłubiec. Mszy świętej w intencji rolników przewodniczył ksiądz prałat dr Albert Glaeser; uczestniczyli w niej również ksiądz prałat Hubert Sklorz, ksiądz proboszcz Krzysztof Korgel, ksiądz proboszcz Stanisław Kołodziej oraz ksiądz proboszcz Aleksander Sydor. Obecni byli  przedstawiciele władz samorządowych gminy na czele z Burmistrzem Gogolina Joachimem Wojtalą i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Gogolinie Piotrem Czokiem oraz liczni goście, w tym przedstawiciele miast partnerskich: Kysuckeho Noveho Mesta, Łodygowic i Jablunkova. Symboliczny bochen chleba złożyli w darze starostowie dożynkowi: Irena Wieczorek i Franciszek Holeczek. Uczestnikom mszy rozdano 300 symbolicznych bochenków chleba.

 

 

Arcydzieła wyobraźni i cierpliwości

W tym roku, korony żniwne można było podziwiać już przed południem, po dożynkowej mszy św. Jedenaście okazałych, precyzyjnie wykonanych koron stanęło na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie, gdzie były podziwiane przez mieszkańców i przybyłych do Gogolina gości. Korony oceniła również komisja, a wyniki zostały przedstawione podczas części oficjalnej na Stadionie Miejskim w Gogolinie.

 

 

W barwnym korowodzie

W godzinach popołudniowych pod kościołem parafialnym pw. św. Anny i św. Joachima w Gogolnie – Karłubcu uformował się barwny korowód, który przemaszerował ulicą Kasztanową na Stadion Miejski w Gogolinie. Korowód prowadziła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina; uczestniczyli w nim także samorządowcy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz goście. Tradycyjnie, sołectwa, stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne przygotowały ciekawe i często humorystyczne wozy korowodowe, a także scenki rodzajowe. Inspiracją było nie tylko bogactwo lokalnego folkloru, ale również aktualne tematy m. in. „Złoty pociąg” czy program 500+. Uczestnicy korowodu wzięli też udział w konkursach „Od ula do miodu” oraz „Bajki z mojego dzieciństwa”, a także w konkursie koron żniwnych, wozów korowodowych i w wystawie konkursowej płodów rolnych. Na przygotowanie wozów korowodowych sołectwa otrzymały maksymalnie 610 zł, w zależności od udziału w poszczególnych konkursach.

 

 

Wyniki dożynkowych konkursów

PDFWyniki konkursu - korony i wozy.pdf

PDFWyniki konkursu - Bajki z mojego dzieciństwa.pdf

PDFWyniki konkursu - Od ula do miodu.pdf
 

 

 

Oficjalna część uroczystości odbyła się na Stadionie Miejskim w Gogolinie. Dożynkowy bochen chleba przekazali na ręce Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali starostowie dożynkowi: Irena Wieczorek i Franciszek Holeczek. Okazałe i pięknie ozdobione chleby otrzymali również sołtysi oraz przewodniczący zarządów dzielnic. Przy dźwiękach uroczystej pieśni „Boże z Twoich rąk żyjemy”, wykonanej przez Orkiestrę Dętą „Górażdże Cement” S.A., w niebo symbolicznie wyfrunęły gołębie. Jak zawsze, uroczystościom towarzyszył ciekawy i bogaty program artystyczny. Zagrała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina; przepięknie zaśpiewała mała artystka z Odrowąża: Natalia Asman, a także „Aksamitki” z Malni, „Szwarne Dziołchy”. Energetyczny występ przygotował Zespół Mażoretek „Arriva”, działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, a „Belgijkę” zatańczyli członkowie Akademii Trzeciego Wieku z Gogolina. Układ taneczny w bajkowym stylu w nowoczesnej wersji „Alicji w krainie czarów” przygotowały dzieci z „Nutki Cafe”. Nie zabrakło też występów maluchów z gogolińskich przedszkoli oraz spektaklu w wykonaniu Zespołu „Gagatki”, działającego przy DSS w Kamionku, który tym razem wystawił „Rzepkę” Juliana Tuwina, w niecodziennej, bo śląskiej wersji. Gwiazdą wieczoru był Zespół Hoyraky. Świętowanie dorocznego „Żniwnioka” zakończyła wieczorna zabawa taneczna.

Odwiedzający Stadion Miejski w Gogolinie mogli również skosztować lokalnych przysmaków: Klub Seniora przygotował stoisko z chlebem i domowym smalcem, natomiast w namiocie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym” można było spróbować pysznego kołocza. Swoje wyroby oferowały też dwie miejscowe, rodzinne firmy państwa Gorzelik z Zakrzowa oraz Jasińskich z Gogolina.

Organizatorami „Żniwnioka 2016” był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie i Urząd Miejski w Gogolinie, przy współpracy Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie, Komunalnego Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Gogolin oraz Sołectw Gminy Gogolin.