Festiwal Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej

Rajd rowerowy, występy zespołów folklorystycznych, stoiska z rękodziełem, paintballowe strzelnice, wymiana plastikowych nakrętek na darmowe sadzonki, a także świeżo wyciskany sok z jabłek – to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie przygotowali Organizatorzy I Festiwalu Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej w Kamieniu Śląskim. To ogólnopolskie wydarzenie odbyło się w sobotę 27 sierpnia na terenie kompleksu sportowo – rekreacyjnego, w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.

Festiwal rozpoczął się rajdem rowerowym z Gogolina do Kamienia Śląskiego. W samo południe na rowerach przyjechało kilkadziesiąt osób, które otrzymały pyszny, świeżo wyciskany sok z jabłek oraz po kilogramie tych pysznych owoców. Główną atrakcją festiwalu było „Owocowe Święto”, z jabłkiem w roli głównej. Prawie 150 kg przerobionych jabłek i ponad 50 litrów przygotowanego soku serwowali pracownicy Urzędu Miejskiego w Gogolinie. Naturalnie słodkie, zdrowe soki bez konserwantów cieszyły się ogromnym powodzeniem i gasiły pragnienie w ten upalny dzień.

Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Na scenie zaprezentowały się zarówno lokalni muzycy: Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina oraz Zespół Folklorystyczny „Echo” z Kamienia Śląskiego, a także zaproszone zespoły: Biskupiński Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic, Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” z Gminy Miejsce Piastowe oraz Zespół Regionalny „Strumień”. Widownia była zachwycona zarówno talentem wokalnym i tanecznym artystów, jak i barwnymi strojami ludowymi. Na wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzili kompleks sportowo – rekreacyjny czekały również stoiska gastronomiczne, przygotowane przez sklep mięsno – spożywczy państwa Gorzelik z Zakrzowa, Delicious HOME MADE Irena Jasińska, piekarnię „Drost” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Stary Młyn” z Obrowca, stoiska sołectw: Malnia, Kamień Śląski i Górażdże oraz dzielnicy Gogolin – Strzebniów i Gogolin – Karłubiec, a także lokalnych twórców ludowych i artystów. Można było m.in. podziwiać porcelanę i ręcznie zdobione kroszonki Grażyny Czekały oraz Edeltraudy Krupop, a także szklane witraże Doroty Kłeczek. Swoje rękodzieło zaprezentowały również świetlice, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, reprezentacja Akademii Trzeciego Wieku i Klubu Seniora, Dom Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku, a publikacje – Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie. Tradycyjnie, zbiórkę na cel charytatywny prowadziło Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym”, serwując pyszną kawę i kołacz. O bezpieczeństwo mieszkańców sołectwa oraz uczestników imprezy dbała Straż Miejska w Gogolinie, która patrolowała teren na rowerach. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu Śląskim udzielali natomiast instruktażu udzielania pierwszej pomocy.

Festiwalowi towarzyszył Ekologiczny Piknik Rodzinny Stowarzyszenia Opolski Ogród Botaniczny. Była to druga tego typu impreza, organizowana przez to stowarzyszenie; pierwszy piknik odbył się w ubiegłym roku na terenie Ogrodu Botanicznego, przy ul. Powstańców w Gogolinie. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Największą atrakcją była akcja wymiany plastikowych nakrętek na darmowe sadzonki roślin, które zasponsorowała Szkółka Konieczko z Gogolina. Za dowolną ilość oddanych nakrętek, które zostaną przekazane na cel charytatywny, można było wybrać darmowe drzewko. Podczas tegorocznej edycji tej akcji udało się zebrać aż trzy 120. litrowe worki nakrętek i wydać równo 200 sadzonek. Na przybyłych do ogrodu przy „farze” czekali też członkowie zarządu Stowarzyszenia Opolski Ogród Botaniczny, którzy chętnie doradzali w kwestiach ogrodniczych i służyli pomocą przy wyborze sadzonek. Można było również zapoznać się z informacjami na temat działalności stowarzyszenia, a także obejrzeć plany zagospodarowania ogrodów tematycznych w Opolskim Ogrodzie Botanicznym w Gogolinie. Na najmłodszych czekały strzelnice paintballowe, przygotowane przez gogoliński zespół Paintball Team Combat oraz ekologiczne gry i zabawy z Bartkiem Ogrodnikiem. Piknik został dofinansowany z Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie”. Całość zakończyła się zabawą ludową, zorganizowaną przez Radę Sołecką wsi Kamień Śląski.

 

 

Podziękowanie

W imieniu własnym oraz Zarządu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi pragnę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację I Festiwalu Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej w Kamieniu Śląskim.

Szczególnie słowa uznania i podziękowania za współpracę oraz życzliwość pragnę przekazać:

Czcigodnemu arcybiskupowi księdzu profesorowi dr. hab. Alfonsowi Nossolowi;

Czcigodnemu Księdzu Profesorowi Albertowi Glaeserowi – Dyrektorowi Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim;

pracownikom Urzędu Miejskiego w Gogolinie, Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie oraz Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku, Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie oraz Komunalnego Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Gogolin;

mieszkańcom Kamienia Śląskiego i księdzu proboszczowi;

twórcom ludowym i przedsiębiorcom, członkom Akademii Trzeciego Wieku i Klubu Seniora, a także mieszkańcom sołectw Malnia, Górażdże oraz dzielnicy Gogolin – Karłubiec i Gogolin – Strzebniów za przygotowanie stoisk promocyjnych, a Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym” za przygotowanie kawiarenki;

Zespołowi Folklorystycznemu „Szwarne Dziołchy” z Górażdży, Zespołowi Folklorystycznemu „Echo” z Kamienia Śląskiego oraz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Gogolina za oprawę muzyczną konferencji oraz festiwalu oraz Antoniemu Gabor i Dorocie Matauszek za prezentację gwary śląskiej;

Biskupińskiemu Zespołowi Folklorystycznemu z Domachowa i okolic, Zespołowi Tańca Ludowego „Pogórzanie z Gminy Miejsce Piastowe oraz Zespołowi Regionalnemu „Strumień” za przyjęcie zaproszenia i piękne występy.

Dziękuję również wszystkim darczyńcom:

Zarządowi Banku Spółdzielczego w Gogolinie – głównemu partnerowi przedsięwzięcia;

Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim;

Bankowi Spółdzielczemu w Krapkowicach,

Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego Joachim Matejka w Gogolinie;

Restauracjom: Vertigo w Gogolinie, Kasztelanka w Kamionku, Lindner w Malni.

Dziękuję także dyrekcji i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim oraz członkom Klubu Seniora za organizację poczęstunku dla zaproszonych gości.

Dziękuję serdecznie Dominice Bassek za prowadzenie imprezy, a także Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu Śląskim oraz gogolińskiej Straży Miejskiej i Policji.

Dziękuję również za patronat lokalnych i regionalnych mediów.

 

Burmistrz Gogolina

Joachim Wojtala