Odpust i Jarmark u Św. Jacka w Kamieniu Śl.

Po raz trzynasty w Kamieniu Śląskim odbyły się w miniony weekend (13-14.08) doroczne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka. Tradycyjnie w obchodach odpustowych uczestniczyła rzesza pielgrzymów z wielu regionów Polski.

Diecezjalne uroczystości odpustowe.

Sobotniej Mszy św. pontyfikalnej odprawionej na polowym ołtarzu przed sanktuarium przewodniczył Ordynariusz Opolski ks. biskup Andrzej Czaja, który wraz biskupem Pawłem Stobrawą zainaugurowali tym samym tegoroczne diecezjalne uroczystości odpustowe ku czci głównego patrona metropolii górnośląskiej. Po mszy krótki koncert odegrała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina, która wcześniej wraz z chórem mieszanym „Brosci” z Brożca brała także udział w oprawie mszy.

 

 

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.00 uroczystą sumą odpustową, którą odprawił J.E. biskup elbląski Jacek Jezierski. Biskup wygłosił także homilię, w której nawiązał do misji ewangelizacji świata, jaką prowadził pochodzący z Kamienia Śląskiego – dominikanin Św. Jacek, często nazywanego też Światłem ze Śląska. Odnosząc się do obchodzonych w tym roku jubileuszowych uroczystości 1050 rocznicy chrztu Polski, biskup wskazał także na potrzebę dalszego umacniania wiary i wspierania chrześcijaństwa, tak jak czynili to nasi przodkowie. W trakcie mszy poświęcona została kopia gotyckiej chrzcielnicy z katedry opolskiej. Muzyczną oprawę liturgii Mszy Św. przygotował Chór Canthabiles z Kątów Opolskich oraz orkiestra „Górażdże Cement SA”.

Okolicznościowa wystawa.

Wcześniej, po porannej mszy w kościele parafialnym poświęcona została plenerowa wystawa upamiętniająca 50. rocznicę wizyty w Kamieniu Śląskim Episkopatu Polski. Wizyta ta odbyła się 14 sierpnia 1966 roku w ramach obchodzonego przez kościół katolicki jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Mszy św. przewodniczył wtedy ówczesny Metropolita Krakowski ks. Arcybiskup Karol Wojtyła, zaś kazanie wygłosił Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński. Wystawa tablic ze zdjęciami zamontowana na murach przy kamińskim kościele przypomina te ważne dla mieszkańców wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat.

 

 

Kulturalnie i biesiadnie na jarmarku.

Tradycyjnie już uroczystościom patronalnym towarzyszył Jarmark Odpustowy u św. Jacka, zorganizowany w tym roku przez Urząd Miejski w Gogolinie. Organizatorzy przygotowali interesujący blok kulturalno-artystyczny. Na początek na scenie w przyzamkowym parku zaprezentowała się orkiestra „Górażdże Cement S.A.”.  Po niej z ciekawym programem rozrywkowym wystąpił kwartet „Szwarne Kamraty”. Zespół pod wodzą śląskiego kabareciarza i wokalisty Romana Kurosza bawił publiczność zarówno śląskimi przebojami, jak i zabawnymi skeczami.  Swoim talentem popisały się także gogolińskie mażoretki Arriva, które na niedzielnym jarmarku, zachwyciły strojami i widowiskową choreografią.

Serca bardzo liczne zebranej publiczności zabiły zapewne mocniej podczas koncertu Damiana Holeckiego. Wokalista znany z estrady i telewizji wystąpił u boku dwóch śpiewających tancerek. Zaśpiewał swoje najbardziej znane przeboje, wśród znalazły się między innymi „Jesteś aniołem moim”, „Złote kasztany” i „Czerwone róże”. Jarmarkowym koncertom i występom artystycznym towarzyszyły także inne atrakcje: lunapark, „Uśmiechnięte Miasteczko” przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną”, liczne stoiska odpustowe i kiermasze handlowe. Niedzielny odpust zakończyła biesiada z zespołem „Strit”.

 

 

Rzucali kamieniem.

Po raz kolejny uczestnicy Jarmarku Odpustowego u Św. Jacka mieli okazję wziąć udział w Zawodach w Rzucie Kamieniem. Zawody zorganizowane zostały tradycyjnie przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Kamienia Śląskiego. W tym roku, w ósmej już edycji tych zawodów o zwycięstwo walczyło aż 71 osób - 52 mężczyzn i 19 kobiet. W kategorii kobiet zwyciężyła Agnieszka Grygiel z Bytomia, która ustanowiła także nowy rekord wśród pań - 6,68 m. Kolejne miejsca zajęły Ewelina Sleziona z Kamienia Śląskiego (5,97 m) i Jolanta Jakucka z Kamionka (5,38 m). Niezwykle zacięta była także rywalizacja w kategorii mężczyzn. Tu zwyciężył Rafał Kauf z Tarnowa Opolskiego, który rzucił kamieniem na odległość 11,94 m. Drugie miejsce zdobył Stefan Nowak z Głogówka – 10,88 m., zaś trzecie Mirosław Bachniak ze Straduni - 10,63 m. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe koszulki, a laureaci pierwszych trzech miejsc także puchary.