Światowe Dni Młodzieży w Gogolinie

Prawie 50 osób z Libanu przybyło do Gogolina w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w tym roku w Krakowie. Z tej okazji samorząd Gminy Gogolin wraz z parafiami przygotowali dla zagranicznych gości, jak i gogolińskiej młodzieży ciekawy program wydarzeń artystycznych i sportowych. 

W środę (20.07) w godzinach wieczornych w kościele pw. św. Anny i św. Joachima w Gogolinie – Karłubcu powitano grupę pielgrzymów z Libanu. Zagranicznych gości przyjęli chlebem i solą Karolinka i Karlik, a także ks. proboszcz Stanisław Kołodziej oraz ks. wikariusz Marek Sobotta. Po krótkiej modlitwie w kościele, pielgrzymi udali się do namiotu, gdzie przy wspólnym śpiewie integrowali się z gogolińską młodzieżą oraz rodzinami, u których spędzą najbliższe dni.

 

 

Wspaniała atmosfera, muzyka, taniec i śpiew – tak można podsumować czwartkowy wieczór, z udziałem pielgrzymów z Libanu, którzy przyjechali do naszego miasta w ramach Światowych Dni Młodzieży. W godzinach wieczornych pod pomnikiem Karolinki zgromadziła się grupa mieszkańców Gogolina, młodzież oraz seniorzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz duchowni, by przy dźwiękach nowoczesnej aranżacji pieśni ludowej „Poszła Karolinka…” powitać zagranicznych gości. Krótkie show składające się z esencji polskiej muzyki rozrywkowej zaprezentował Leszek Wiklak, który porwał do tańca zarówno pielgrzymów, jak i zebranych mieszkańców. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy, bez względu na wiek czy pochodzenie. Nie mogło również zabraknąć zdjęcia przed pomnikiem Karolinki, które z całą pewnością będzie wspaniałą pamiątką z pobytu w Gogolinie. W Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, gdzie odbyła się część oficjalna, pielgrzymów powitał Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala i Zastępca Burmistrza Krzysztof Długosz. Goście otrzymali ulotki na temat naszej gminy oraz pocztówki, którymi będą mogli podzielić się ze znajomymi i rodziną w Libanie. Na zakończenie, dzieci uczestniczące w „Wakacjach w Nutka Cafe” zatańczyły dla gości energetyczny „taniec indiański”. W odpowiedzi na liczne występy artystyczne, libańscy pielgrzymi zaprezentowali nie tylko swoje narodowe pieśni i tańce, ale również zaskoczyli widownię doskonałym wykonaniem polskich utworów: „Hej, sokoły” oraz „Hej, hej z góry”.

 

 

W piątkowe popołudnie pielgrzymi z Libanu wraz z młodzieżą zaangażowaną w przygotowanie wizyty, posadzili Drzewo Światowych Dni Młodzieży pod kościołem w Gogolinie – Karłubcu. Następnie udali się do Kamienia Śl., gdzie zwiedzili pałac i odmówili „koronkę” w kaplicy św. Jacka. W Sebastianeum Silesiacum zagranicznych gości powitał Arcybiskup Alfons Nossol; pielgrzymi byli zachwyceni zarówno pięknymi terenami, jak również metodą ks. Sebastiana Kneippa. Pełna wzruszeń była wizyta pielgrzymów w Domu Spokojnej Starości „Święta Barbara” w Kamionku, gdzie przy wspólnym śpiewie, pielgrzymi skradli serca mieszkańców Domu. Goście wręczyli seniorom symboliczne podarunki, natomiast mieszkańcy Domu przygotowali dla młodzieży własnoręcznie robione, papierowe róże. Następnie wszyscy integrowali się w ogrodzie Domu, śpiewając polskie i arabskie piosenki; na zakończenie biskup z Libanu udzielił błogosławieństwa emerytom. Wieczorem w Gogolinie odbyła się droga krzyżowa, która rozpoczęła się w kościele pw. NSPJ. Kilkadziesiąt osób wyruszyło Aleją Urbana i ulicą Lompy do kapliczki na bagnach, a następnie ulicami:  Bagienną, Nową, Górną i Przyjaciół Schongau do kościoła pw. św. Anny i św. Joachima w Gogolinie – Karłubcu. Co kilkaset metrów uczestnicy drogi krzyżowej zatrzymywali się na kolejnych stacjach, które były przygotowane w dwóch językach: nieparzyste po polsku, parzyste po arabsku; przygotowała je libańska młodzież 2 lata temu na drogę krzyżową z udziałem Papieża Franciszka, która odbyła się w rzymskim Koloseum.

 

 

Ciekawą propozycję dla libańskiej i gogolińskiej młodzieży przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. W sobotę na Placu Benedyktyńskim największe światowe przeboje zagrał DJ Aris. W niedzielę dzieci i młodzież wzięła udział w  Europejskich Potyczkach Sportowych „Brawo MY”. Trzyosobowe drużyny zmierzyły się między sobą m.in. w meczu piłki nożnej.  Pokaz i warsztaty hip – hopu, break dance’u oraz jamu tanecznego przygotowali członkowie Akademii Hip Hop Buda. Był też pokaz chodzenia na szczudłach. Tej trudnej sztuki mógł spróbować również każdy odważny uczestnik imprezy. Do zabawy aktywnie włączyli się także libańscy goście, którzy po raz kolejny zaprezentowali mieszkańcom narodowe pieśni i tańce. Na zakończenie zagrał zespół Bas Tajpan & Bob One. Weekendowy program artystyczny został dofinansowany z grantu Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie”.