Kulinarne Artystyczne Lato

Trzeci weekend (16-17.07) „Artystycznego Lata” obfitował w liczne atrakcje, zarówno dla miłośników dobrego jedzenia i biesiadowania pod chmurką, jak i fanów adrenaliny oraz sportowej rywalizacji.

Żeberka, buchty, pierogi i gołąbki – to tylko niektóre z potraw serwowanych przez sołectwa i dzielnice w ramach sobotniej Kulinarnej Bitwy Sołectw, która odbyła się na Placu Benedyktyńskim. W tym dniu za symboliczną cegiełkę Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym” można było skosztować smakołyków. Pierwsze miejsce zajęła dzielnica Gogolin – Karłubiec, która zaserwowała mieszkańcom żeberka na kiszonej kapuście z „pelkartoflami”. Furorę robił także Maliński Karbinadel w nowej formie, dzięki któremu sołectwo Malnia znalazło się  na II miejscu. III miejsce przypadło Choruli i pysznym gołąbkom z młodej kapusty. Sołectwo Kamionek przygotowało karczek na soli w sosie słodko – kwaśnym,  Zakrzów tradycyjną „nudelzupę”, a Dąbrówka żurek. Sołectwo Górażdże częstowało buchtami i pierogami z jagodami, a Obrowiec kurczakiem z grilla serwowanym z sałatką sołtysa. Kamień Śląski zaprezentował się z gulaszem wieprzowo –wołowym z papryką, pieczarkami podawanym z kaszą jęczmienną i ogórkami, a dzielnica Gogolin – Strzebniów z plackami. Na deser można było skosztować rogalików podawanych przez sołectwo Odrowąż.

 

 

W sobotnie popołudnie odbył się natomiast „Letni koncert TSKN na niemiecką nutkę”. Wystąpili: Chór Akapelo z Brożca oraz Chór Przysieczanki z Przysieczy oraz solistki: Julia Ledwoch, Swen Solisch, Zuzanna Herud, Aneta Lissy – Kluczny. Gwiazdą wieczoru był zespół Schlesien Bebiet. Koncert sfinansowany był przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

 

W niedzielę ponad 20 strażaków z terenu Gminy Gogolin, a także powiatu krapkowickiego i  Łodygowic, zmierzyło się w ośmiu, bardzo wymagających konkurencjach, w ramach pierwszych ekstremalnych zawodów „Niezwyciężony Strażak”. Zawodnicy musieli m. in. przeskoczyć przez ścianę, zwinąć wąż strażacki, tak by zmieścił się do drewnianego pudła oraz ewakuować manekina. W kategorii „do lat 35” I miejsce zajął  Kamil Rozkosz z OSP Kamień Śląski, II miejsce przypadło Jerzemu Smolin z OSP Gogolin, a na III miejscu znalazł się Kamil Piecuch z Kp PSP Krapkowice. W kategorii „powyżej 35 lat” zwyciężył Janusz Bajorek z OSP Gogolin, II miejsce zajął Paweł Schreiber OSP Odrowąż; III miejsce należało do Rafała Chudzika z Kp PSP Krapkowice W konkurencji drużynowej najlepsza okazała się jednostka z Kamienia Śląskiego. Tuż za nią, na drugim miejscu uplasował się OSP Gogolin, a na III miejscu znalazło się OSP Łodygowice.

 

 

Ciekawy program artystyczny przygotowały dzieci i młodzież, uczestniczące w wakacyjnych zajęciach w świetlicach. Maluchy, które przygotowywały się w ramach „Wakacji z Nutką Cafe”, zaprezentowały energetyczny taniec indiański. Widzowie mogli zobaczyć też dwie interpretacje baśni „Królewna Śnieżka”; śląską wersję przedstawili mali aktorzy ze świetlicy w Zakrzowie; a uwspółcześnioną: świetlica w Malni. Jak zwykle przepięknie zaśpiewała mała artystka z Odrowąża: Natalia Asman. Wieczorem odbył się koncert rockowy w wykonaniu zespołu Bacdoor. Występów można było wysłuchać przy kawie i rogalikach serwowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym”.