Lokalna historia w publikacjach

30 czerwca 2016 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie rozpoczęty został czterodniowy blok wykładów, warsztatów i kulturalnych spotkań w ramach I gogolińskiej Senioriady. Na początek odbyła się dyskusja panelowa z autorami publikacji regionalnych prezentujących historię Gogolina i okolic. W spotkaniu pn. „Historia lokalna w publikacjach” udział wzięli twórcy: Regina Kalla – Szulc, Eryk Boronczyk, Szymon Kliszewski i Dariusz Wandrowski.

Każdy z prelegentów przedstawił swój dorobek literacki, opowiedział, jakie tematy badawcze podejmuje w swoich pracach i w jaki sposób dociera do źródeł historycznych. Dyskusji towarzyszyły przygotowane przez uczestników slajdy, z nierzadko rarytasowymi zdjęciami przedstawiającymi życie codzienne w gminie sprzed wielu lat. Dwugodzinne spotkanie obfitowało także w wiele ciekawostek, takich jak np. historia człowieka pracującego w gogolińskich wapiennikach, a wędrującego z Komornik wraz z taczką. Pracownik ten w drodze powrotnej napełniał taczkę kamieniem wapiennym. Przez lata pracy uzbierał go tyle, że... wybudował z niego dom.

Po dyskusji publiczność zadawała pytania, był też czas na podpisywanie książek i poczęstunek. Spotkanie, prowadzone przez Łukasza Wojtkiewicza, zostało zorganizowane w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece” we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej.