Seniorzy przygotowywali warzywne dekoracje

11 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyły się kolejne warsztaty dla seniorów w ramach projektu „Aktywni Seniorzy – kulturalnie i kulinarnie”

Drugie już spotkanie poświęcone było w całości sztuce carving’u, czyli rzeźbieniu w warzywach i owocach. Warsztaty prowadzone przez czterokrotnego Mistrza Polski w carving’u zgromadziły ponad 50 uczestników, żywo zainteresowanych takim rodzajem dekoracji. Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej seniorzy dowiedzieli się, skąd wywodzi się carving i jak wyglądają prace mistrza, zaś druga polegała na samodzielnym wykonaniu własnych dekoracji, zarówno na warzywach, jak i owocach. Dekoracje z rzodkiewki, łabędź z jabłka, muchomorek, ozdoby z cebuli, róża z pomarańczy i kwiat z pora to oryginalne podarunek, którzy lokalni seniorzy mogli zabrać ze sobą do domu.

 

 

W Polsce carving jest obecny od 2004 r. Dzięki tej metodzie owocowe i warzywne dekoracje idealnie nadają się na przystrojenie stołu i przygotowanych potraw. Rzeźby takie nadają się także na prezent np. zamiast kwiatów.

Projekt złożony przez Gminną Radę Seniorów w Gogolinie wraz z patronem Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż Serce Innym” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.