Międzynarodowa wymiana pomiędzy szkołami

W Dzień Dziecka, 01 czerwca Stowarzyszeniową Publiczną Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Górażdżach oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Malni odwiedzili nauczyciele oraz uczniowie zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jablunkovie.  Towarzyszyli im dyrektorzy placówek oświatowych oraz Irmgarda Żyła – naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Rekreacji UM w Gogolinie.

Inauguracja spotkania odbyła się w Górażdżach, gdzie goście mogli wziąć udział w warsztatach z robotyki, kulinarnych, chemicznych i biologicznych. Podczas spotkania goście mogli zwiedzić szkołę, a uczniowie integrowali się podczas rozmów i rozgrywek sportowych na otaczających szkołę przepięknych boiskach. Z zaciekawieniem zwiedzili ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną na terenie Cementowni Górażdże.

W Malni odbyło się podsumowanie wymiany. Zaproszonych przywitała dyrektor Krystyna Tupko, uczniowie, Rada Rodziców oraz szkolny zespół Aksamitki, który zaprezentował wiele znanych pieśni ludowych z pogranicza polsko – czeskiego. Goście otrzymali ciekawe materiały promujące same szkoły, jak i lokalne samorządy. Dyrektorzy w trakcie spotkania dzielili się między sobą licznymi dokonaniami placówek. Dyrektor jablunkovskiej szkoły, Urszula Czudek zaprosiła uczniów obu szkół z opiekunami z rewizytą 11 listopada 2016 r. na obchody Dni Sienkiewiczowskich i spotkanie z wnuczką autora „Trylogii” Jadwigą Sienkiewicz.