Spotkanie z alpinistą

W Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się spotkanie ze zdobywcą Alpejskiej Trylogii i wicemistrzem Polski we wspinaczce skałkowej. Jacek Matuszek opowiadał o miłości do gór, sportowych sukcesach i planach na przyszłość.

Wywodzący się z Gogolina sportowiec, mimo młodego wieku, jest doświadczonym alpinistą. Jak piszą autorzy na  specjalistycznych portalach internetowych, wraz z Łukaszem Dudkiem, tworzy najmocniejszy polski zespół „wspinaczy” skałkowych,  posiada też na swoim koncie liczne sukcesy. Największy z nich, to przejście karkołomnych i niebezpiecznych tras na trzech szczytach: End of Silence, Des Kaisers neue Kleider i Silbergeier. Trasy tworzą tzw. Alpejską Trylogię. Jacek Matuszek wraz z Łukaszem Dudkiem, jako pierwsi Polacy, zdobyli Trylogię. Znaleźli się tym samym w niewielkim, elitarnym gronie sportowców, którzy pokonali tak wymagające trasy. Do sukcesów należy również zaliczyć przejście trasą Bellavista i pierwsze powtórzenie trasy na Brento Centro. 

Uzupełnieniem niezwykle interesującej prelekcji był film dokumentujący projekt. Podczas spotkania (19.02.) Jacek Matuszek opowiadał również o początkach alpinistycznej kariery, sukcesach w Polsce, treningach i promocji wspinaczki skałkowej. Odpowiadał także na liczne pytania. Słuchacze pytali przede wszystkim o emocjonalny aspekt tych wypraw, sportowe ambicje i plany na przyszłość. Jacek Matuszek podkreślił wielokrotnie, iż alpejskie sukcesy zachęcają do kolejnych przedsięwzięć. Być może, w niedługim czasie,  osiągnięcia ambitnego sportowca z Gogolina znów znajdą się na pierwszych stronach profesjonalnych mediów poświęconych alpinizmowi, tak jak to miało miejsce po zdobyciu Wielkiej Trylogii. Trzymamy kciuki! Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Gogolinie – Wydział Oświaty, Sportu i Rekreacji.