Spotkanie w sprawie wiaduktu w Gogolinie

11 lutego 2016 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, Zastępca Burmistrza Krzysztof Długosz oraz Burmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman. Tematem spotkania był plan rewitalizacji linii kolejowej E30, na odcinku Kędzierzyn–Koźle – Opole oraz poszerzenie inwestycji o budowę wiaduktu kolejowego w Gogolinie oraz tunelu w Zdzieszowicach.

Włodarze Gogolina i Zdzieszowic zwrócili się do Wojewody Opolskiego z prośbą o poparcie inwestycji rewitalizacji linii kolejowej E30 i budowy wiaduktu oraz tunelu, a także o pomoc w jej realizacji. Burmistrz Gogolina przedstawił liczne argumenty, przemawiające za stosownością przedsięwzięcia.

Przez Gogolin rocznie przejeżdża 37 080 pociągów, w tym 12 764 towarowych i 24 316 pasażerskich. Częstotliwość przejazdu pociągów powoduje bardzo częste zamykanie przejazdów kolejowych, przez co wstrzymany zostaje ruch samochodowy i ruch pieszych. Jest to niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Nierzadko zdarza się, że przejazd kolejowy jest zamknięty 10-15 minut, przez co utrudniony jest dojazd służb ratunkowych do miejsca zdarzenia.

Na trasie Kędzierzyn – Koźle – Opole skrzyżowania dwupoziomowe znajdują się średnio co 5 km, dla porównania na odcinku Sosnowiec Jęzor – Kraków występują one co 2 km.  Jednoznacznie wskazuje to na obojętność w stosunku do linii E30 i celowość budowy wiaduktu.

Rewitalizacja 38 – kilometrowego odcinka na trasie Kędzierzyn – Koźle – Opole miałby kosztować 300 mln zł. Dla porównania, przewidywany koszt modernizacji etapu II odcinka Zabrze – Katowice – Kraków (58 km) to 2,34 mld zł.

spotkanie z wojewodą 1.jpeg

Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Opolu