Marsz Różowej Wstążki

Już o dziewiątej rano uczniowie Zespołu Szkół w Gogolinie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w Marszu Różowej Wstążki. Marsz odbył się w ramach akcji profilaktycznej „Nie czekaj – nie zwlekaj” zorganizowanej przez Burmistrza Gogolina, Referat Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gogolinie i Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie.

W ramach tygodnia walki z rakiem, uczniowie z różowymi wstążkami, balonami i parasolami, promowali (12.10.) badania profilaktyczne mające na celu walkę z rakiem piersi. Przy Urzędzie Miejskim spotkali się z Burmistrzem Gogolina Joachimem Wojtalą, Zastępcą Burmistrza Krzysztofem Długoszem oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Zdrowia Andrzejem Mrowcem. Burmistrz, zwracając się do młodzieży wyraził nadzieję, że „uczniowie będą dobrymi ambasadorami zdrowia w swoich rodzinach i w swoim środowisku”.

 

 

Młodzież wraz z dyrektorem GOZ uczestniczyła również w akcji promocyjnej w centrum miasta, rozdano ponad 150 różowych wstążek wraz z informacją dotyczącą badań profilaktycznych.

W ramach akcji, w Urzędzie Miejskim, odbyło się również spotkanie informacyjne połączone z prezentacją, przygotowane dla mieszkanek Gogolina i pracownic urzędu. Spotkanie prowadziła Krystyna Raczyńska i Halina Guzikowska – kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Raka Piersi oraz Profilaktyki Nowotworów w Opolu, działającego przy Opolskim Centrum Onkologii.  Prelegentki przedstawiły wyniki badań naukowych dotyczących nowotworów, zachęcały do prowadzenia zdrowego trybu życia i do badań prewencyjnych. Uczestnicy spotkania otrzymali także materiały informacyjne. Prelegentki spotkały się również z uczennicami klas trzecich gogolińskiego gimnazjum, gdzie mówiły m. in. o roli samorządu w kreowaniu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i szczepień przeciw wirusowi HPV.