Kapliczka św. Anny i św. Jana Nepomucena Kapliczka na bagnie Hala sportowa im. Bernarda i Zygfryda Blautów Kościół pod wezwaniem św. Anny i św. Joachima Widok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowej Zdjęcie lotnicze dzielnicy Karłubiec Pomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Galeria "Ocalić od zapomnienia"

W gogolińskiej dzielnicy Karłubiec rozpoczęła działalność galeria „Ocalić od zapomnienia”. Pod wieżą kościoła powstało niezwykłe miejsce pełne obrazów i rzeźb o tematyce religijnej, wydobytych ze strychów i piwnic.

W galerii zgromadzono ponad 200 eksponatów zebranych wśród mieszkańców Gogolina. Najwięcej darów ofiarowali mieszkańcy dzielnicy Karłubiec. Inicjatorką akcji zbierania obrazów, a także niestrudzoną orędowniczką utworzenia galerii jest Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy - Waltrauda Wicher. Pani Waltrauda jest absolwentką opolskiego liceum plastycznego, a także twórczynią ludową i animatorką życia kulturalnego. Ponadto przewodzi komisji kultury w Radzie Miejskiej. Nie dziwi więc determinacja, ale też serce do tej sprawy.

Spora część darów pochodzi od ludzi, którzy na stałe wyjechali do Niemiec, bardzo wiele - od osób starszych, które chciały znaleźć dla nich godne miejsce. Stare obrazy są bardzo duże, często też nie bardzo mieszczą się w małych mieszkaniach, poza tym – zmieniła się moda. Myślę, że ofiarodawcy są zadowolenie, że święte obrazy znalazły się w naszej galerii. Wiele eksponatów znajdowaliśmy  w miejscach, gdzie nie miały najlepszych warunków. Dzięki tej ekspozycji nie ulegną zniszczeniu, będziemy się tu nimi opiekować – zapewnia Pani Waltrauda.

Otwarcie galerii odbyło się w niedzielę 20 września br. Obiekt poświęcił proboszcz, ks. Stanisław Kołodziej, obecny był Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Piotr Czok, Prezes Fundacji GÓRAŻDZE Aktywni w Regionie Urszula Proszowska, radni, budowniczowie, darczyńcy oraz bardzo liczna grupa mieszkańców dzielnicy.

Warto dodać, że galeria powstała w piwnicy do której był dostęp jedynie przez klapę rewizyjną. Konieczne było więc wykonanie wejścia, uporządkowanie i otynkowanie ścian i wykonanie posadzki. Na ścianach zamontowano również profesjonalne szyny do ekspozycji obrazów.  Jak mówi Pani Waltrauda: nie byłoby tego wszystkiego bez ofiarnych ludzi, mieszkańców dzielnicy, którzy włożyli w to dzieło swoją pracę, ale też prywatne środki. Wsparł nas Burmistrz Gogolina, a przede wszystkim Fundacja GÓRAŻDŻE Aktywni w Regionie. Jestem niezmiernie wdzięczna za wsparcie księdzu proboszczowi oraz wszystkim ofiarodawcom.

Otwarcie galerii zbiegło się z obchodami tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem Utracone Dziedzictwo. W Karłubcu – dziedzictwo zostało ocalone.

Tekst i zdjęcia: Barbara Jaskólska
 

 

Sponsor.jpeg

Pogoda
13 czerwca
niedziela
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,47 PLN
1 CHF = 4,10 PLN
1 USD = 3,68 PLN