Burmistrz J. Wojtala wyróżniony w Jablunkovie

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala został wyróżniony „Jablunkowskim Jabłkiem”. Nagrodę przyznano w 25. rocznicę nawiązania kontaktów partnerskich.

Burmistrz Gogolina otrzymał to prestiżowe wyróżnienie, przyznane przez Radę Miejską Jablunkowa, za realizację wspólnych projektów i rozwój partnerstwa miast Jabłonków – Gogolin. Wśród wyróżnionych znalazł się również Petr Sagitarius, Petr Turžnik, Antoni Byrtus i zespół rockowy BIDON. Wręczenie nagrody odbyło się 12 września br. podczas dorocznego święta miasta. Przy tej okazji doszło również do historycznego spotkania wszystkich starostów, którzy współtworzyli gogolińsko – jablunkowskie partnerstwo: Leosza Legierskiego i Petra Sagitariusa, obecny był również starosta Jiži Hamrozi oraz wicestarosta Stanisław Jakus.

Dziękując za nagrodę burmistrz podziękował za otwartość i życzliwość, która umożliwia tak owocną współpracę oraz za możliwość czerpania z bogatego dziedzictwa Zaolzia. W Jablunkowie poznałem wspaniałych samorządowców, ludzi kultury i lokalnych działaczy. To bardzo cenny kapitał, dlatego starałem się, aby tę współpracę kontynuować, aby nie została przerwana… Burmistrz wskazał również na to, iż „Jablunkowskie Jabłko” jest nagrodą dla wszystkich, którzy w minionym dwudziestopięcioleciu angażowali się w rozwój i umacnianie partnerskiej współpracy.

W programie „Jabłkowego Święta” znalazło się wiele atrakcji: festyn, bogaty program artystyczny, poświęcono także klucze do samochodu cysterny, którą strażacy z Jablunkovac - najlepsi ratownicy (ratownictwo drogowe) w Republice Czeskiej otrzymali jako nagrodę. 13 września burmistrz uczestniczył w uroczystościach odpustowych w Górnej Łomnej.

***

Kontakt z Jablunkowem został nawiązany w 1990 r. dzięki Tadeuszowi Soroczyńskiemu  i Opolskiemu Towarzystwu Kulturalno– Oświatowemu. Dzięki inicjatywie Burmistrza Gogolina samorząd Jablunkowa nawiązał również kontakty z samorządem Kysuckeho Noveho Mesta, partnera Gminy Gogolin.