Niedziela dla zdrowia

„Profilaktyka = zdrowie”, mógł się o tym przekonać każdy uczestnik kolejnego wakacyjnego pikniku na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie. Promocji zdrowia towarzyszyło także wiele innych atrakcji.

Na niedzielne popołudnie (12.07.) przygotowano m. in. liczne atrakcje dla dzieci, w tym przedstawienie teatralne „Wilk i Zając”. W godzinach wieczornych odbył się natomiast koncert Zespołu „Duo Fenix”. Najwięcej uwagi poświęcono jednak tematyce związanej z profilaktyką zdrowia, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Największym zainteresowaniem cieszyły się punkty pomiaru ciśnienia, poziom cukru we krwi oraz punkt badań spirometrycznych i badania poziomu dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Długa kolejka ustawiła się do dietetyka z Opolskiego Centrum Dietetyki, gdzie przy  użyciu nowoczesnego sprzętu, wykonywano specjalistyczne pomiary masy ciała. W ruch poszły również fantomy na których pod okiem pielęgniarek można było ćwiczyć umiejętność samobadania piersi. W innym miejscu, strażacy OSP Odrowąż przygotowali pokazy udzielania pierwszej pomocy. Miłośnicy zdrowej żywności znaleźli wiele ciekawych propozycji na stoisku Green Peas oferującym m. in. produkty bezcukrowe i bezglutenowe, egzotyczne produkty roślinne a także suplementy diety. Dużym zainteresowaniem cieszył się witaminowy napój pietruszkowy promowany na tym stoisku. Do weekendowego koszyczka wędrowały także miody z pasieki gogolińskiego pszczelarza, pana Karola Sławika oraz pierogi przygotowane w ramach akcji „Pierogowy zawrót głowy”. Na Placu Benedyktyńskim pięknie zaprezentowali się również członkowie Stowarzyszenia Tai Chi, którzy kolejny raz prezentowali w Gogolinie program ćwiczeń zdrowotnych.

Atrakcje dla dzieci

O godzinie 17.00 główny namiot zapełnił się dziećmi, które z niecierpliwością  oczekiwały na bajkę pt. „Wilk i Zając”. Na scenie pojawili się aktorzy z Teatru ART-RE w Krakowie, którzy przedstawili „prozdrowotną” bajkę edukacyjną. Dla dzieci przygotowano również „Uśmiechnięte Miasteczko”, a w nim: gry planszowe, „piłkarzyki”, malowanie twarzy i kącik kolorowych warkoczyków oraz gigantyczne bańki mydlane. 

Łańcuch życzliwości

Podczas pikniku zainaugurowano kolejną akcję dobroczynną pt. „Złotówkowy łańcuch solidarności i serdeczności”. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym” rozpoczęło zbiórkę środków na rzecz podopiecznych stowarzyszenia. Ofiarowane „złotówki utworzą symboliczny łańcuch dobra” i pomogą w leczeniu i rehabilitacji chorych dzieci z gminy Gogolin.  Zwieńczeniem wakacyjnego pikniku była biesiada z Zespołem  Duo Fenix. Gwiazdy regionalnego radia i telewizji bawiły „po śląsku” przy aplauzie licznie zgromadzonej widowni. Zabawa taneczna odbyła się również w sobotę, grał i śpiewał Leszek Wiklak.